اهمیت برنامه وفاداری مشتری برای کسب و کار

اهمیت برنامه وفاداری مشتری برای کسب و کار

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

آیا تاکنون فکر کرده ‎اید که کسب مشتریان جدید چه هزینه ‎ای را به کسب و کارها تحمیل می‎کنند؟ مطالعات Harvard Business Review حاکی از آن است که به دست آوردن مشتریان جدید، چیزی در حدود ۵ تا ۲۵ برابر بیشتر از حفظ مشتریان موجود هزینه به همراه دارد. به علاوه، این تحقیقات نشان داده‎اند که مشتریان موجود تا ۶۷ درصد بیشتر از مشتریان جدید خرید می‎کنند. بنابراین، به سادگی می‎توان نتیجه گرفت که رضایت مشتری  و وفاداری مشتری نتایج بسیار خوبی را به دنبال دارد.

با توجه به موارد ذکر شده، لازم است هر کسب و کاری نسبت به حفظ مشتریان خود و ترغیب آنها به مراجعه‎ مجدد هوشیار باشد.

خلاصه این که، رضایت و وفاداری مشتری نشان دهنده‎ تمایل او برای خرید مکرر از یک برند بوده و این امر در نتیجه‎ تجربه‎ مثبت و ارزش قابل قبولی است که محصول/خدمات برای او ایجاد می‎کنند.

همان طور که قبلاً هم گفته شد، کسب مشتریان جدید فرآیندی بسیار پرهزینه است. به همین دلیل، می‎توان مشتریان موجود را بسیج نموده و از آن‎ها به عنوان بهترین ابزار تبلیغات برای برند استفاده نمود. با انجام چنین کاری، قادر خواهید بود با صرف هزینه ‎ای به مراتب کمتر، مشتریان بیشتری را جلب کسب و کار خود کرده و شاخصهای رضایت مشتری را نیز بهبود بخشید. تشویق و ترغیب مشتریان موجود به انجام این امر برای بازاریابان، فروشندگان و تیم های موفقیت مشتری بسیار هیجان انگیز خواهد بود. تیم‎های مذکور برای اجرای چنین ایده‎ ای به یک برنامه وفاداری مشتری نیاز خواهند داشت.

برنامه وفاداری مشتری چیست؟

یافته ‎های شرکت  Nielsen نشان می‎دهند که برنامه وفاداری مشتری در واقع همان برنامه‎ بازاریابی است که با ارائه‎ پاداش به خریداران انگیزه می‎دهد. برنامه وفاداری مشتری در اصل، رفتار خرید را پیگیری نموده و در ازای وفاداری مشتری به برند به او جایزه می‎دهد. ساده ‎تر این که، میزان خرید و هزینه‎ صرف شده توسط مشتری با آن چه که در مقابل دریافت می‎کند رابطه‎ ای مستقیم دارد.

برنامه وفاداری مشتری، ارتباط میان مشتری با برند را نشان می‎دهد. شاید بهتر است بگوییم که این برنامه با ارزیابی شاخص‎های وفاداری مشتری می‎تواند روشی برای پاداش دهی و ترغیب مشتریانی به شمار رود که همواره با برند شما همراه بوده‎اند. دریافت کالاهای رایگان، جوایز، کوپن تخفیف یا حتی محصولات قدیمی ‎تر از جمله پاداش ‎هایی هستند که در برنامه وفاداری مشتری منظور می‎گردند. با این حال، بهتر است توجه داشته باشید که ایجاد چنین برنامه‎ هایی تنها به ارائه‎ پاداش منحصر نبوده و راهی است که از طریق آن یک برند می‎توانند روابط خود با مشتریانش را استحکام بخشید.

در اصل، مطالعات Nielsen نشان داد که ۸۴ درصد از مشتریان، تمایل دارند از برندهایی خرید کنند که دارای برنامه وفاداری مشتری هستند.

شما برای سنجش آسان کلیه شاخص های رضایت و وفاداری مشتری، می توانید از پلتفرم آنلاین تخصصی سنجش تجربه مشتری آپ کوک استفاده کنید.

بدون نظر

ورود