بی نصیب ماندن گردشگری داخلی از سهمیه‌بندی بنزین

بی نصیب ماندن گردشگری داخلی از سهمیه‌بندی بنزین
بدون نظر

بعد از سهمیه‌بندی پیش‌بینی‌نشده بنزین در کشور، این موضوع از جهات مختلف مورد بررسی قرار گرفت اما آنچه تاکنون به آن پرداخته نشده‌ درنظرگرفتن سهم گردشگری از سهمیه بنزین است.

پنج‌شنبه‌شب، خبر سهمیه‌بندی بنزین به خبر داغ رسانه‌های داخلی تبدیل شد چرا که این تصمیم بدون اعلام قبلی اجرا شد و دلیل این اقدام هم تا‌کنون به‌درستی اعلام نشده‌ است اما آنچه انتظار می‌رفت، آماده کردن طرحی جامع و کامل با در نظر گرفتن تمام ابعاد این تصمیم بود که یکی از بخش‌ها به موضوع گردشگری و تأثیرات سهمیه‌بندی بر صنعت گردشگری کشور بازمی‌گردد.

گردشگری داخلی وابستگی شدیدی به مسافران داخلی دارد و بخش مهم سفرهای داخلی، موضوع حمل‌ونقل را فرا می‌گیرد.

حمل‌ونقل هم که وابسته به نرخ بنزین است، حال باعث تعجب است که سهم گردشگری در سهمیه‌بندی در نظر گرفته نشده‌ است؛ شاید بهتر بود بعد از سهمیه‌بندی گزارشی جامع از اقدامات دولت در راستای اجرا و جلو‌گیری از تسرّی تناقضات ناشی از این تصمیم در حوزه‌های مختلف منتشر شود.

به‌یاد داریم وقتی بنزین در دولت نهم و دهم اجرا شد، سهمیه‌های جداگانه‌ای برای سفر در نظر گرفته شد چرا که سهمیه کنونی، برای تردد ماهیانه خودرو‌ها در داخل شهر هم کفاف نمی‌دهد چه برسد به برنامه‌ریزی برای سفر و گردشگری و اصلاً الآن دغدغه مسئولان ممانعت از انتقال فشار افزایش نرخ بنزین به کالاهای اساسی و افزایش نرخ تورم است تا برنامه‌ریزی برای بحث گردشگری!

حال امید است این سهمیه‌های مازاد در زمان سفرهای تابستانی و عید نوروز در نظر گرفته شود اما آنچه از موضع‌گیری‌های دولت برداشت می‌شود بی‌توجهی به این سهمیه مازاد و بی‌توجهی به بحث گردشگری است.

آنچه مسلم است قربانی شدن گردشگری و اقتصاد توریسم داخلی به‌دلیل سهمیه‌بندی بنزین است؛ صنعتی که در بسیاری از کشورها به‌عنوان صنعت اول برای گردش مالی به‌حساب می‌آید و ورشکستگی آن تبعات جبران‌نشدنی به‌همراه خواهد داشت.

مطلب برای شما مفید بود؟

به مطلب امتیاز دهید

میانگین امتیازها 0 / 5. تعداد رای: 0

تاکنون رأی داده نشده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می‌دهد.

منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود