بیانیه مهم خروج عملیاتی ایران از برجام: هر قدر بخواهیم، غنی سازی می‌کنیم

پایان محدودیت تحقیق و توسعه صنعت هسته ای ایران

بیانیه مهم خروج عملیاتی ایران از برجام: هر قدر بخواهیم، غنی سازی می‌کنیم

لحظاتی پیش، دولت جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای، خروج عملیاتی ایران از معاهده برجام را اعلام کرد. طبق برنامه قبلی، قرار بود ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸، آخرین گام ایران در صورت عدم اجرای تعهدات طرفین به تعهدات خود، برداشته شود و با صدور این بیانیه، گام پنجم و نهایی برداشته شده است.

در بیانیه دولت جمهوری اسلامی ایران آمده است که کاهش تعهدات ایران در برجام در مرحله نهایی است و ایران از هم اکنون، دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی، شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان غنی سازی ، نوع و میزان مواد غنی شده ، روش و میزان و اجرای تحقیقات و توسعه (R&D) در حوزه صنعت هسته ای، مواجه نیست و خود را مقید به هیج محدویت عملیاتی نمی داند.

انتشار این بیانه که مصادف شده است با سومین روز از شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش در بغداد، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است. بعضی تحلیلگران، این بیانیه مهم خروج عملیاتی جمهوری اسلامی ایران از برجام را بخشی از برنامه و طرح ایران در اجرای وعده «انتقام سخت» تلقی کردند. اما این برنامه، از قبل در سلسله مراحل کاهش تعهدات مرحله ای ایران، اعلام شده بود و از امشب، عملیاتی می شود.

در این بیانیه تصریح شده است با وجود خروج عملیاتی جمهوری اسلامی ایران از معاهده برجام، در صورتی که تحریم های وضع شده رفع شود و ایران از منافع این تعهدنامه بین المللی بهره مند شود، ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود خواهد بود. با این حال، کشورمان هم‌چنان به همکاری خود با آژانس انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

در این بیانیه، سازمان انرژی اتمی موظف شده که در چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم با هماهنگی ریاست جمهوری، اقدامات لازم را اتخاذ کند. ایران اکنون می تواند ظرفیت غنی سازی خود را به بیش از ۲۰ درصد افزایش دهد و هیچ مانعی فرا روی سازمان انرژی اتمی و کارشناسان و مراکز تحقیقاتی ایران در عرصه انرژی صلح آمیز هسته ای در امر تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل جدید و مورد نیاز ایران عصر ۱۴۰۰ نخواهد بود.

پس از انتشار بیانیه مهم ایران مبنی بر خروج عملیاتی از تعهدنامه برجام، احتمالا شاهد توییت هایی از رئیس جمهور آیفون به دست آمریکا در ساعات آینده باشیم. اتحادیه اروپا، قبلا نسبت به خروج عملیاتی ایران از برجام و افزایش ظرفیت غنی سازی کشورمان، هشدار داده بود و اکنون، فصل جدیدی از حضور ایران در این تعهدنامه بین المللی که فرجامی در ابهام دارد، آغاز شده است.

خروج از برجام

صفحه اول سایت شبکه خبری CNN فقط سر تیتر اخبار خود را به مسائل ایران اختصاص داده است

احتمالا بازار بورس ایران در روز سه شنبه این هفته، از خروج عملیاتی ایران از برجام استقبال خواهد کرد و شاهد تداوم روند رشد شاخص کل بورس در هفته های پایانی سال باشیم. این خبر، احتمالا روی سکه و ارز، تاثیر موقتی خواهد داشت. اینکه چقدر خروج عملیاتی ایران از برجام، می تواند روی برنامه به اصطلاح «ماشه» غربی ها تاثیر گذار باشد، موضوعی است که باید برای فهم تاثیرگذاری آن، مدتی صبر کرد. فعلا ظریف به بروکسل دعوت شده است و تنش بین ایران و آمریکا در روزهای اولیه سال ۲۰۲۰ میلادی به اوج خود رسیده است.

احتمال تصویب قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در روزهای آینده به خاطر خروج عملیاتی از برجام با توجه به حق وتو روسیه و چین، بعید به نظر می رسد.

۲ خبر مهم امشب

امشب، ۲ خبر مهم درباره ایران منتشر شد که بازتاب گسترده پیدا کرد. یکی بیانیه ایران نسبت به خروج عملیاتی کامل از برجام که وعده آن در شامگاه ۱۵ دی ماه داده شده بود و دیگری نامه نگاری ایران و آمریکا پس از ترور سپهید قاسم سلیمانی.  یورو نیوز اعلام کرد که آمریکا و ایران بلافاصله پس از حمله بامداد جمعه به کاروان حامل قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نامه‌نگاری‌هایی را آغاز کردند که اظهارات جسته و گریخته مقام‌های دو کشور، محتوای آنها را تا حدودی مشخص کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان گفت که وزیر خارجه آمریکا با ارسال نامه ای بی ادبانه و خارج از عرف دیپلماتیک به ایران، مطالبی را بیان کرده بود که ایران پاسخی در همان سطح به طرف آمریکایی داده است. جزییاتی از محتوای این نامه فعلا منتشر نشده است.

خروج کامل عملیاتی ایران از برجام، قطعا چشم انداز ها و تهدیدهایی خواهد داشت که نقل محافل خبری در روزهای آینده خواهد بود. این خبر به روز رسانی خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه مهندسی انرژی اتمی بگیریم؟

۴ نظر

ورود

 • حسین دی ۱۵, ۱۳۹۸

  واقعا اون هایی که مدام شعار میدن آیا حاضر هستن پیامد شعار هاشون رو بپردازند با فقط لات مجازی هستن؟حاضرن برن جنگ یا با دلار ۲۰ تومنی زندگی کنن؟؟؟ با این سرعتی که ایران و آمریکا به سمت جنگ میرن اوضاع داخلی هیچ تغییری نمیکنه و بدتر هم میشه.متاسفانه هم مردم و هم حکومت توی بد دوراهی سختی قرار گرفتن که سرانجام هر کدوم هم خوب نیست.

  • نامجو دی ۱۶, ۱۳۹۸

   کاملا درسته. یک تصمیم احساسی و بدور از توجه به عواقب این تصمیم واقعا میتونه پایانی بر ایران فعلی باشه. عده ای چنان احساساتی شدن و حرف از انتقام سخت و جنگ با امریکا میزنن که انگار از همین الان گفتن برنده جنگ هستیم. جالبه که بیشتر همین افراد با تمام وجود دنبال پیچوندن خدمت سربازی بودن! به قول یک نویسنده تنها دو دسته هستن که از جنگ هراسی ندارن: احمق ها و دیوانه ها. حواسمون باشه که ترامپ یک دیوانس(شاید) اما احمق نیست.

   • علی زمانی دی ۱۶, ۱۳۹۸

    ترامپ اگر احمق نبود، چنین پاس گل طلایی به جمهوری اسلامی نمی داد

 • mrmr22 دی ۱۵, ۱۳۹۸

  یکی این وسط به داد مردم برسه?