نقش سفره و سفره یکبار مصرف در آداب و فرهنگ ایرانی

نقش سفره و سفره یکبار مصرف در آداب و فرهنگ ایرانی

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

سفره یکی از اقلام با سابقه تاریخی است که بیش از ۲۰۰۰ سال در دورهمی‌ها و آداب و رسوم کشورها نقش دارد. سفره بیشتر از اینکه جایی برای غذا خوردن باشد محلی برای گسترش روابط اجتماعی، حفظ پیوندهای خانوادگی و گروه دوستان است. جمع شدن دور یک سفره و قرار گرفتن در فضای آن می‌توانند باعث افزایش محبت و دوستی شود. همین فرهنگ دورهم نشینی است که فرهنگ غنی و اجتماعی ایرانی‌ها را از مکان‌های دیگر متمایز می‌کند.

سفره‌ها هم در طول تاریخ تغییرات زیادی داشتند شاید نمونه‌های اولیه سفره‌ها از جنس پوست و پارچه بودند ولی با گذشت زمان و تغییر نوع نیاز افراد کم کم این سفره‌ها جای خود را به سفره‌هایی از جنس پلاستیک و یکبار مصرف دادند.

در فرهنگ ملی هر کشوری آداب و رسوم غذا خوردن و وسایل مورد استفاده آن نشان دهنده فرهنگ تاریخی آن کشور است. در ایران نیز با توجه به آداب و رسوم مختلفی که داریم سفره‌ها نقش بسیار پر اهمیتی را در این فرهنگ غنی بازی می‌کنند حتی می‌توان گفت یکی از مهمترین فرهنگ غنی ایران را در دنیا با سفره می‌شناسند که آن، سفره هفت سین است که خانواده‌ها در انتخاب این سفره‌ها همیشه بررسی‌های زیادی برای انتخاب بهترین و متناسبت‌ترین آن که نزدیک به سلیقه و طراحی خانه آنها باشد می‌کردند.

با گذشت زمان و ایجاد و گسترش نیازهای مختلف، تولید سفره‌های یکبار مصرف متناسب با فرهنگ ایرانی و نقش و نگار سنتی رونق بسیاری گرفته است. در فرهنگ غذایی ایرانیان، سفره به جای میز غذاخوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سفره‌ها اغلب از پارچه‌های ایرانی مانند قلمکار یا پلاستیکی از جنس پلی اتیلن هستند. طی چند سال گذشته به دلیل تغییر در سبک زندگی استفاده از سفره یکبار مصرف در بسیاری از مراسم‌ها بسیار رایج شده است. چند نوع سنت اصیل ایرانی و اسلامی که در آن بیشتر از سفره یکبار مصرف استفاده می‌ شود موارد زیر است:

سفره نذری: نذری دادن یکی از زیباترین، اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین سنت‌ها در فرهنگ ما ایرانی‌هاست که هر ساله میلیون‌ها نفر میهمان این سفره‌ها هستند. به دلیل راحتی استفاده‌ای که سفره یکبار مصرف دارد در بیشتر مراسم‌های مذهبی از سفره‌های یکبار مصرف متناسب با فرهنگ آن رویداد استفاده می‌شود.

سفره هفت سین: از مشهورترین عناصر مراسم نوروزی ایرانیان که ریشه تاریخی و فرهنگی در خانواده‌های ایرانی دارد سفره هفت سین است. گسترانیدن سفره هفت سین در عید نوروز، عملی است نمادین که افزون بر تأثیر آن در شادابی دل و جان انسان، دربردارنده نکته‌های ارزنده و پیام‌های اخلاقی و تربیتی است. «هرکدام از اجزای هفت سین، نشانه مفاهیمی چون رویش، زایش و باروری، فراوانی و برکت و مانند آنهاست و آدمی را به سوی این آموزه‌ها فرا می‌خواند.

یکی از سفره‌های یکبار مصرفی که می‌تواند در این ایام استفاده شود سفره یکبارمصرف مجلسی شیک با نام سفره لوکس است که با فرهنگ ایرانی و باستانی تناسب دارد.

سفره یکبار مصرف

خیلی موارد دیگری وجود دارد که از سفره‌های یکبار مصرف استفاده می‌شود که می‌توان به سفره اطعام، اوقات سرگرمی، سفر و گردشگری و غیره اشاره کرد. علاوه بر آیین‌های مذهبی و سنتی از سفره‌های یکبار مصرف به دلیل استفاده راحت و کاربردی، ارزان بودن و عدم نیاز به شستشو و استفاده مجدد آن روزانه در خانه‌ها، رستوران‌ها و ادارات استفاده می‌شود و این موارد پرکاربردترین بخش استفاده از سفره یکبار مصرف هستند. چیزی که مهم است  نقش اجتماعی و انسانی است که اغلب سفره‌ها ایفا می‌کنند.

برند آیری پلاست یکی از بازیگران اصلی تولید و عرضه سفره یکبار مصرف، در تولید این سفره‌ها از رنگ‌ها و طرح‌های جذابی استفاده می‌کند تا پاسخگوی انواع سلیقه‌ها و متناسب با فرهنگ و سنت ایرانی باشد.

برند آیری پلاست یکی از برترین شرکت‌هایی است که در ایران سفره یکبار مصرف دو رنگ و سه رنگ هم‌راستا با ذوق و سلیقه مشتری تولید می‌کند. در نتیجه ایجاد هماهنگی و هارمونی میان طرح و رنگ این سفره‌ها و سرویس‌های غذاخوری در منازل، شرکت‌ها، رستوران‌ها و همچنین مراسمات فرهنگی و مذهبی آسان می‌شود. برند آیری پلاست علاوه بر تولید سفره یکبار مصرف یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولاتی همچون دستکش یکبار مصرف، کیسه زباله، سلفون غذا و کیسه فریزر است که در بیش از شش سال از فعالیت خود توانسته است به افتخارات زیادی از جمله تندیس بلورین جشنواره ملی صنعت سلامت محور دست یابد.

بدون نظر

ورود