گشتی در خانه تاریخی «توکلی» و «داروغه» مشهد

گشتی در خانه تاریخی «توکلی» و «داروغه» مشهد

خانه تاریخی داروغه و خانه تاریخی توکلی مشهد، دو مقصد خانه گردی تاریخی در شهر پر توریست ایران است. اگر مسافر یزد، کاشان و اصفهان و تبریز بوده باشید، حتما گذر شما به خانه های تاریخی با معماری دیدنی و کاشی کاری ها و مقرنس ها و منبت کاری های باشکوه این دیارها افتاده است.

خانه های تاریخی در نقاط مختلف کشور قرار دارد و آینه تمام نمای سبک زندگی و نوع نگرش و دیدگاه اقوام ایرانی در طول تاریخ بوده است. میراثی جاودان و ارزشمند برای ایرانیان و گردشگران داخلی و بین المللی تا با معماری و تاریخ و فرهنگ و رسوم اقوام ایرانی آشنا شوند.

خانه تاریخی طباطبایی ها در کاشان و خانه های تاریخی دیار اولین های ایران (تبریز)، بخشی از ظرفیت های گردشگری معاصر کشور است که نباید از دست داد.

اگر به دنبال لوکیشنی جذاب برای سلفی های پر لایک برای سفرهای دوران پسا کرونا هستید، خانه های تاریخی که روزگاری محفل برگزاری مهمانی و جشن ها و حتی کافه گردی شده بود را در نظر داشته باشید. خانه تاریخی داروغه و خانه تاریخی توکلی مشهد، دو مقصدخانه گردی است که در این گفتار معرفی می شود. اگر سابقه بازدید از این دو خانه زیبا را دارید، نظرات و دیدگاه های خود را از طریق بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

دکوراسیون ساده و زیبای خانه تاریخی داروغه مشهد

خانه تاریخی داروغه مشهد کجاست؟

خانه تاریخی داروغه مشهد در خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران و کوی داروغه قرار دارد. خانه تاریخی داروغه مشهد به این خاطر داروغه نامیده می شود که در کوی داروغه واقع شده است. مثل مسجد نصیرالملک شیراز که در کوی نصیرالملک قرار دارد. خانه تاریخی داروغه مشهد واقعا حوض و حیاط و معماری زیبا دارد که بازدید از آن را توصیه می کنیم.

خانه تاریخی داروغه

تصویری از حیاط خانه داروغه مشهد

برای بازدید از خانه تاریخی داروغه مشهد، حدود ۱ ساعت زمان اختصاص دهید کافی است. اگر مسافر مشهد در نوروز هستید، بهتر است بازدید شما از مقصدهای گردشگری و تاریخی و موزه گردی این شهر، حتما پیش از ظهر باشد تا با ازدحام کمتری مواجه شوید.

گفته شده که معماری خانه تاریخی داروغه مشهد، الهامی از معماری روسی است و ردپای نگرش معماری و طراحی روس در طراحی بنا دیده می شود. در سال ۲۰۱۶میلادی نیز برنده جایزه حفظ و نگهداری از UNESCO شد.

این خانه احتمالا نخستین خانه ای است که در مشهد مقدس، صاحب حمام خصوصی شد. در خانه های تاریخی ایران، هشتی و سرداب، بخش جدایی ناپذیر از معماری خانه است. اندرونی و بیرونی دارد که نشان دهنده سبک زندگی ایرانیان در روزگار نه چندان دور است.

در سال هشتاد و یک این اثر، در فهرست ملی ایران قرار گرفت. اگر داخل خانه داروغه مشهد بروید، با تزیینات باشکوهی آشنا می شوید که یادآور تزیینات موزه ساعت تهران است.

آجر های قالبی و کاشی های هفت رنگ و تزیینات چوبی سقف ها و تندیس های قالبی از گچ، همه بخشی از زیبایی های این خانه تاریخی دوست داشتنی را روایت میکند. پلان و تصاویری از خانه تاریخی داروغه مشهد را در ادامه مشاهده میکنید. معماری سه طرفه خانه تاریخی داروغه مشهد، معروف است.

کارهای چوبی و گچ بری و تزیینات خانه تاریخی داروغه مشهد

گشتی در خانه تاریخی توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد از دیگر مقصدهای گردشگری تاریخی در این شهر مذهبی است. خانه توکلی مشهد در خیابان نواب صفوی کوی عسگریه قراردارد. بازدید از آن معمولا از ساعت ۸ تا ۱۶ شنبه تا پنج شنبه امکان پذیر است.

نمایی از حیاط خانه تاریخی توکلی مشهد

خانه توکلی مشهد نزدیک حرم سلطان علی بن موسی الرضا (ع) بوده و از جمله خانه های تاریخی معروف این شهر محسوب می شود. فاصله کمی تا حرم داشته و تاریخ ساختش به عصر قجر باز می گردد.

ردپای معماری قجری را می توان در تزیینات داخل بنا و معماری ساختمان مشاهده کرد. در سال ۱۳۴۳ توسط فردی به نام توکلی خریداری شد و بعدها توسط شهرداری مشهد اداره شد. ثبت ملی نشده است. این ساختمان، دو طبقه داشته و آجر کاری های زیبا در کنار کاشی کاری های هفت رنگ، بخشی از زیبایی های این بنا را روایت می کند.

در بازدید از خانه توکلی مشهد، به ایوان و ستون های گچ بری شده که از فاکتورهای معماری قجر است توجه کنید. ارسی های رنگارنگ خانه، یادآور نصیرالملک شیرازی ها است. در سفر به مشهد، از راهنمایی های سازمان میراث فرهنگی مشهد استفاده کنید. مشهد گردی را در هشتگ: mashhad# دنبال کنید. صنعت گردشگری در عصر پسا کرونا از جمله صنایعی است که می تواند در زمان کم، به رونق سابق بازگردد.

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود