۱۲ مورد از ترسناک ترین و بیرحمانه ترین انتقام های تاریخ سینما [قسمت دوم]

۱۲ مورد از ترسناک ترین و بیرحمانه ترین انتقام های تاریخ سینما [قسمت دوم]

سینما رسانه ای است که می تواند احساسات را به شکلی غیرمنتظره تحت تاثیر قرار داده و حس انتقام نیز بدون شک یکی از آن حس ها و انگیزه هایی است که باعث جذابیت یک فیلم سینمایی در قالب یک داستان تریلر، اکشن و پرتعلیق شود. همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است. از شخصیت های قهرمان مورد خیانت قرار گرفته تا قاتلین بیرحمی که درد و شکنجه های بی حد و حصری را متوجه قربانیان خود می کنند، در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با تعدادی دیگر از بیرحمانه ترین و ترسناک ترین انتقام های تاریخ سینما آشنا کنیم.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۶- شکنجه در فیلم Law Abiding Citizen

فیلم Law Abiding Citizen یکی از بهترین و البته ترسناک ترین فیلم هایی است که در آن یادآور می شود چگونه یک انسان خوب می تواند به یک هیولای بیرحم تبدیل شود. بعد از اینکه همسر و دخترش در جریان حمله به خانه اش کشته می شوند، کلاید شلتون (جرارد باتلر) می بیند که عدالت اجرا نمی شود و یکی از قاتلان از طریق معامله ای که انجام می دهد خود را رهانیده و دیگری را به اعدام نزدیک می کند. کلاید بر این باور است که هر دو باید به مرگ محکوم شوند و به همین دلیل سال ها برای انتقام گرفتن از سیستم قضایی کشور نقشه می کشد.

اگر چه این فیلم عموماً نبردی بین کلاید و افسر پلیس نیک رایس (جیمی فاکس) است اما سکانسی که در آن کلاید در نهایت به مردی که خانواده اش را کشته دست می یابد ترسناک ترین سکانس فیلم است. او مرد مورد نظر را به میز جراحی بسته و به جای این که مرگی سریع را به او ببخشد، او را زنده و هوشیار نگه داشته و آرام آرام او را سلاخی می کند. آینه ای بالای میز آویزان است و قربانی بهتر از هر کسی شکنجه و سلاخی شدنش را می بیند. پلیس لحظاتی بعد وارد مکان شکنجه می شود و آنجا را در حالی می بیند که با خون و اندام های بدن قربانی تزیین شده است.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۵- نشان روی پیشانی در فیلم Inglorious Basterds

داستان فیلم Inglorious Basterds بسیار ساده است: ترور بزرگ ترین جنایتکار و قاتل جهان. نه تنها دارودسته بیرحم و انتقام جوی ستوان آلدو رین (برد پیت) می خواهند با موجی از مواد منفجره در جریان یک نمایش فیلم آلمانی گروه زیادی از مقامات بلندپایه حزب نازی را به قتل برسانند، بلکه  مالک سالنن نمایش که یک دختر یهودی به نام شوشانا دریفوس است نیز می خواهد که از نگاتیوهای فیلم برای سوزاندن کل سینما استفاده کرده و بدین ترتیب هیتلر و افسرانش را خاکستر کند. در شرایطی که کمتر ردی از هیتلر در فیلم دیده می شود، مخاطبان با یک شرور تازه در قالب شخصیت هانس لاندا (کریستوف والتز) روبرو می شوند، یک افسر اس اس بسیار باهوش و بیرحم.

ماموریت لاندا این است که در سرزمین های اشغال شده فرانسه، یهودیان را یافته و به قتل برساند و شهرت او به عنوان شکارچی یهودیان باعث می شود مخاطب به این باور برسد که او در شکار یهودیان موفق بوده و به همان اندازه نیز بیرحم است. در شرایطی که نقشه گروه ستوان رین برای منفجر کردن سالن نمایش شکست می خورد، لاندا سعی می کند با آن ها معامله کند و در ازای زنده ماندنش، به زمامداری هیتلر پایان دهد. گروه حرامزادگان می پذیرند اما یک هدیه متفاوت برای لاندا دارند. آن ها نقش یک صلیب شکسته را روی پیشانی لاندا حک می کنند که همیشه یادآور جنایاتی باشد که مرتکب شده است.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۴- کتک زدن در فیلم American History X

صحنه کتک زدن و تحقیر معروف فیلم American History X باعث می شود که هر بیننده ای دچار ترس و وحشت شود. اگر چه این فیلم داستان رستگاری است و در نهایت یک نئونازی سرسخت را سر عقل می آورد اما سکانس های ابتدایی فیلم که در آن ها شخصیت درک وینیارد (ادوارد نورتون) در نهایت باور به اعتقادات فاشیستی اش قرار دارد مناسب هیچ بیننده نازک دلی نیست. American History X یک فیلم بسیار تکان دهنده و بیرحم است اما نوک این کوه یخی سکانسی ترسناک است که در آن برادر درک به او خبر می دهد که یک خلافکار وارد خودروش شده است.

باورهای نژادپرستانه درک و تنفر غیرمنطقی اش از رنگ پوست این مرد باعث می شود که قضاوت او بیش از پیش خدشه دار شده و پس از کشتن یکی از دزدها، دیگری را که بی دفاع و درمانده است به باد کتک گرفته و بعد از اینکه او را وادار به گاز گرفتن کناره پیاده رو می سازد، پشت سر او را لگدکوب می کند. اگر چه این عمل انتقام به خودی خود ترسناک و بیرحمانه است اما طراحی صدای هوشمندانه ای که در این صحنه دیده می شود بر تاثیرگذاری آن می افزاید. صدای برخورد و مالیده شدن دندان ها با بتن شبیه مالیدن دو تکه چینی به یکدیگر است که آسیب پذیر بودن دندان ها و بیرحمانه بودن عمل درک را به نمایش می گذارد.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۳- سکانس بتن در فیلم Vendetta

دنی دایر در فیلم های جنایی بریتانیایی زیادی بازی کرده اما بازی او در نقش یک شخصیت انتقام جو در فیلم Vendetta در سال ۲۰۱۳ بسیار متفاوت بود. بیرحمی و خشونت محض موجود در برخی از قتل های فیلم باعث تفاوت Vendetta نسبت به دیگر نقش های جنایی دایر شده بود. او در این فیلم نقش یک افسر ویژه به نام جیمی ویکرز را بازی می کند که خانواده اش توسط یک دارودسته خلافکار محلی به قتل رسیده اند. او با کشتن یکی پس از دیگری کسانی که مسئول این جنایت بوده اند در صدد انتقام است اما سعی می کند که این کار را به بیرحمانه ترین و خشن ترین شکل ممکن انجام دهد.

شاید تکان دهنده ترین سکانس مربوط به انتقام ویکرز سکانسی باشد که در آن یک سطل کامل بتن خشک نشده را در گلوی قربانی می ریزد و برای انجام این کار دهان او را به خشن ترین شکل ممکن باز کرده و باز نگه می دارد. صبح روز بعد پلیس در صحنه حاضر می شود و با تصویری هولناک از انتقام مواجه می شود، انتقامی که بسیار خلاقانه اما همزمان ترسناک است.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۲- سکانس به قلاب کشیدن در فیلم I Spit On Your Grave

اگر چه نسخه بازسازی سال ۲۰۱۰ از فیلم اورجینال I Spit On Your Grave که در سال ۱۹۷۸ ساخته شده بود تفاوت هایی با نسخه اورجینال داشت اما در مورد سکانس های انتقام دست کمی از آن نداشت. این فیلم داستان جنیفر را روایت می کند که برای نوشتن کتاب جدیدش به یک منطقه روستایی در اطراف نیویورک سیتی می رود. بعد از تعاملاتی چند که با مردم محلی دارد، ماهیت واقعی فیلم برملا شده و جینفر قربانی تجاوز توسط چهار مرد بیرحم می شود. این موضوع باعث می شود که او در صدد انتقام برآید و به شکلی خلاقانه هر یک از این ۴ نفر را به دام انداخته و از آن ها انتقام بگیرد. به طور خاص، او یکی از متجاوزان را با استفاده از تله خرس گرفته و بعد از بستنش به یک درخت، از قلاب های ماهیگیری برای باز نگه داشتن پلک هایش استفاده می کند.

او در ادامه بدن قربانی را با دل و روده ماهی می پوشاند که باعث می شود جمعیتی بزرگ از کلاغ ها به سمت او کشیده شده و شروع به تغذیه از دل و روده ماهی ها کنند. آن ها در ادامه چشم های قربانی را نیز درآورده و می خورند که با مرگ قربانی همراه است. دیگر فیلم های موجود در این فهرست از فیلم برداری، افکت های صوتی و بازی های خارق العاده بازیگران برای بالا بردن سطح بیرحمی و خشونت سکانس های انتقامشان استفاده می کنند اما داستان و روایت I Spit on Your Grave به خودی خود به اندازه کافی ترسناک است.

همواره در تاریخ سینما از انتقام برای جابجا کردن مرزهای خشونت استفاده شده و انتقام همیشه خود را در قالب خشونت به نمایش گذاشته است.

۱- سکانس زمان ملاقات با خدا در فیلم Sicario

بنیتسیو دل تورو پیش از حضور در فیلم های جنگ ستارگان در تریلر جنایی Sicario ساخته دنیس ویلنوو در نقش وکیلی که قصد دارد از گذشته خود به عنوان یکی از اعضای کارتل مواد مخدر مدیین فرار کند بازی کرد. داستان فیلم Sicario در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر در مرز مکزیک و واقعیت های ترسناک مربوط به قاچاق مواد به داخل خاک ایالات متحده است. یک مامور تازه کار اف بی آی (امیلی بلانت) مامور می شود تا یکی از افراد برجسته قدرتمندترین کارتل مواد مخدر مکزیک را دستگیر کند و قرار است در این ماموریت دو نفر مامور خبره به نام های مت گریور (جاش برولین) و الخاندرو گیلیک (بنیتسیو دل تورو) نیز به او کمک کنند.

در سکانسی که اکنون با عنوان سکانس زمان ملاقات با خدا از آن یاد می شود، سکانسی است که در آن مشاجره بین گیلیک و آلارکون که رئیس کارتل مواد مخدر است بالا می گیرد و زمانی که گیلیک می فهمد آلارکون دستور قتل همسر و دختر گیلیک را داده شرایط بسیار بحرانی می شود. گیلیک در خانه رهبر کارتل مواد مخدر روبروی او قرار گرفته و بدون اینکه لحظه ای از آلارکون چشم بردارد، همه اعضای خانواده او را جلوی چشمش و سر میز شام به قتل می رساند. صدای جیرجیرک هایی که در پس زمینه می خوانند با صدای ورود گلوله به بدن آلارکون قطع می شود که نشان می دهد ماجرای تقلای بی وقفه الخاندرو برای انتقام به پایان رسیده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم علمی تخیلی برتر تاریخ سینما با موضوع اتفاقات آخرالزمانی [قسمت اول]

منبع: whatculture
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود