نگاهی به تاریخچه‌ی پراید ۹۰ میلیونی ؛ ماشینی که مدتهاست تولیدش در کره جنوبی متوقف شده

نگاهی به تاریخچه‌ی پراید ۹۰ میلیونی ؛ ماشینی که مدتهاست تولیدش در کره جنوبی متوقف شده

پراید از جمله ماشین‌های محبوب و پرفروش بود اما به طور کلی حرف ماشین که به میان آید یا باید گفت ماشین جذابی است و یا کارآمد. خودمان را که نباید گول بزنیم و بگوییم کیا همواره مدل‌هایی به زیبایی کیا استینگر یا کیا سول تولید می‌کرده. مدت مدیدی برند کیا را به تولید ماشین‌های رقابتی می‌شناختند، ماشین‌هایی که با غول‌های صنعت خودروسازی از جمله تویوتا و نیسان رقابت می‌کرد، آن هم نه به لحاظ ظاهری بلکه از نظر کارآیی و ضریب اطمینان خودِ ماشین. اما این روزها ورق برگشته و کیا به یکی از برندهایی تبدیل شده که ماشین‌های زیبا و جذابی تولید می‌کند، در حالی که برای مدل‌های رقابتی‌اش همان مدل قبلی‌شان را کمی آپشن می‌دهد و با قیمت روز می‌فروشد.

پراید

کیا پراید که پدربزرگ کیا ریو محسوب می‌شود در بازار خودروی کشور کره مدل هاچبک کوچک و قدرتمندی به حساب می‌آمد که تماماً در داخل کشور تولید می‌شد و البته بعدها نیز آپشن‌های مختلفی به آن افزودند تا قدرتش را بهبود بخشند.

تاریخچه‌ی کیا پراید

پراید

این ماشین مدل کامپکت فورد فستیوا است. فورد فستیوا طی سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۲ در کره تولید و به کشورهایی همچون آمریکا و ژاپن صادر می‌شد اما در سال ۱۹۸۷ کیا این مدل کامپکت‌شده را با اسم پراید به کره‌ی شمالی صادر کرد.

پراید ابتدا خودرویی سه‌در بود اما در تابستان سال ۱۹۸۸ مدل پنج‌در آن تولید شد و کمی بعد نیز در پاییز سال ۱۹۹۰ مدل هاچ‌بک چهاردرش با نام پراید بتا وارد بازار شد. فروش بسیار بالای این دو مدل کیا را بر آن داشت که یک مدل ون سه‌در و یک واگن استیشن چهاردر از پراید را در فوریه‌ی سال ۱۹۹۲ نیز تولید کند. یک سال پس از آن زمان اما خط تولید پراید با فیس‌لیفتی تماماً به آسیا موتورز در گوانگجو منتقل شد. آسیا موتورز آن زمان یکی از زیرمجموعه‌های کیا بود و این انتقال نیز به دلیل تمرکز کیا بر تولید کیا آولیا بود.

پراید

این مدل تا سال ۲۰۰۰ تولید می‌شد و پس از آن نیز مدل کیا ریو جایگزینش شد. طی پنج سالی که کیا دیگر از تولید آن خود دست کشید تغییراتی در طراحی‌اش اعمال کرد و در نهایت نیز سال ۲۰۰۵ نسل دوم ریو هاچبک را به بازار کره‌ی جنوبی و اندونزی معرفی کرد (که البته این روزها به اسم کیا پراید جدید شناخته می‌شود). نسل سوم کیا ریو نیز با همین نام وارد بازار بسیاری از کشورهای آسیایی شد. در سال ۲۰۱۷ نیز تولید کیا پراید متوقف شد و کیا به دنبال مدل جدید خود یعنی کیا استونیک رفت.

 

دیگر مطالب خواندنی:

برای پراید ۱۰۰ میلیونی و دلار ۲۰ هزار تومانی آماده شویم؟

مینی کوپر قدرتمند ؛ یک ماشین اسپرت برای نسل جوان

مانی خوشبین ؛ مالک جذاب‌ترین کلکسیون ماشین‌های خاص در جهان

پیدا شدن ماشین فراری F40 یک میلیون دلاری پسر صدام حسین در اربیل

چطور ماشین را قبل از خرید کارشناسی کنید؟

چگونه شیشه یخ زده ماشین خود را پاک کنیم؟

مطالب مرتبط
بدون نظر

ورود