پرداخت یارانه به نوزادان سال ۹۹، مشروط شد

پرداخت یارانه به نوزادان سال ۹۹، مشروط شد

یارانه نوزادان همچنان یکی از مسائل چالش بر انگیز در بحث حمایت دولت از نوزادان و هم چنین خانواده هایی است که صاحب فرزند می شوند. شمار یارانه بگیران کشور به صورت روزانه تغییر می کند و شمار فوتی و موالید کشور، سبب این تغییر می شود.

شرایط، مدارک و مبلغ دریافت یارانه نوازدان در سال ۹۹ یکی از مسائلی است که در سایت وزارت کار و سایت سازمان هدفمندی یارانه ها می توان برای طرح پرسش و جواب ، مراجعه کرد. یارانه نوزادان در سال ۹۹ کم تر از یارانه نوازدان در سال ۹۸ نیست و دریافت یارانه نوازدان ، ارتباطی به محل تولد و نوع سرپرست یا ولی یا قیم ندارد.

منابع دولت نیز محدود است و در سال کسری بودجه و تحریم های بین المللی و اقتصاد کرونا زده، پرداخت یارانه به مشمولان، از مسال جدی دولت است. قبلا با شرط مشمول والدین به منظور دریافت یارانه، فرزند تازه متولد شده هم یارانه دریافت می کرد. اما دیشب هیات محترم دولت تصمیم گرفت که پرداخت یارانه به نوازدان، مشروط باشد! این برای نخستین بار است که دولت تدبیر و امید در ۶ سال اخیر، پرداخت یارانه به نوازدان را مشروط می کند.

طبق آیین نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها که یکشنبه ۱۱ خرداد در جلسه هیات دولت به تصویب رسید، موالید سال ۹۹ صرفا با تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و در صورتی که منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها وجود داشته باشد، مشمول دریافت یارانه هستند. خانوارهایی که یارانه آن ها حذف شده است، بایستی نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل با اعلام رضایت از دسترسی وزارت تعاون به تمامی اطلاعات بانکی و ارائه اطلاعات و مستندات لازم، اقدام کنند.

مطابق این آیین نامه، وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو مکلفند از طریق شرکت‌های تابعه ذی‏ربط تمامی دریافتی‌های (منابع) مربوطه را از طریق حساب‌های مفتوحه خزانه داری کل کشور نزد بانک مرکزی به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه ‏ها واریز نمایند. سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیز مکلف است به ازای هر ردیف از دریافتی‌های فوق، نسبت به افتتاح حساب نزد بانک مرکزی با هماهنگی خزانه داری اقدام نماید.

در تیر ماه سال ۱۳۹۷، ۶۵۰ هزار نوزاد به سازمان هدفمندی یارانه ها برای برقراری یارانه از طریق دفتر مطالعات وزارت کار، معرفی شد. نوزادان متولد سال ۱۳۹۷ که ۸۲۵ هزار نفر هستند، از آذر ماه سال ۱۳۹۷، موفق به دریافت یارانه شدند. به نظر می رسد مشروط کردن پرداخت یارانه نوزادان توسط دولت، مانعی برای تشویق مردم به فرزند آوری باشد.

خانوار‌های حذف شده از فهرست یارانه بگیران می‌توانند اعتراض کنند

خانوار‌های حذف شده هم می‌توانند نسبت به اعتراض در خصوص قطع یارانه خود و افراد تحت تکفل با اعلام رضایت از دسترسی وزارت یادشده به کلیه اطلاعات بانکی و ارائه اطلاعات و مستندات لازم اقدام کنند. وزارت مذکور نیز مکلف است پس از بررسی مستندات ارائه‌شده، اسامی سرپرستان خانوار‌های واجد شرایط دریافت یارانه نقدی را مجددا به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعلام نماید تا در اولین نوبت، پرداخت یارانه نقدی آن‌ها برقرار شود.

گفتنی است، مصارف هدفمندی یارانه‌ها بابت یارانه نقدی و غیر نقدی خانوارها، حمایت معیشتی از خانوار‌های هدف، خرید تضمینی گندم و یارانه نان، مستمری و یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، کاهش فقر مطلق خانوار‌های تحت حمایت کمیته مذکور و سازمان بهزیستی، کاهش هزینه‌های مستقیم سلامت مردم، ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی، کمک به تامین هزینه‌های تحمل ناپذیر درمان، پوشش دارو، درمان بیماران خاص و صعب العلاج، حق بیمه سهم دولت اقشار خاص و کمک به رزمندگان معسر، تغذیه و امور رفاهی دانشجویان، تولید و اشتغال، حمل و نقل ریلی، مسکن و نهاده‌های کشاورزی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر و سایر مصارف هدفمندی، هزینه خواهد شد.

یارانه نوزادان
یارانه نوزادان را از سایت سازمان هدفمندی یارانه ها پیگیری کنید

طریقه ثبت نام نوزادان برای فرزند آوری به این صورت است که یارانه نقدی به نوزادانی تعلق می‌گیرد که در حال حاضر سرپرست خانوار آن‌ها در سایت رفاهی ثبت‌نام و یارانه دریافت می‌کند، اما نوزادانی که سرپرست خانواده آن‌ها اکنون یارانه دریافت نمی‌کنند نمی‌توانند در فهرست یارانه بگیران قرار بگیرند.

این درحالی است که در گذشته پس از تولد نوزاد در بیمارستان به والدین گفته می‌شد که پس از گذشت سه ماه از ثبت اطلاعات فرزند خود در سامانه، یارانه فرد جدید به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

برای اطلاع از برخورداری از یارانه نوزاد به سایت هدفمندی یارانه ها به نشانی hadafmandi.ir‌ مراجعه کنید.

یک نظر

ورود

  • سجاد خرداد ۱۲, ۱۳۹۹

    کسی که تو این شرایط ، بچه دار میشه بزرگترین خیانت رو به بچش کرده .