چگونه پول بلوک شده در بورس را آزاد کنیم؟

چگونه پول بلوک شده در بورس را آزاد کنیم؟

زمانی که از طریق سامانه معاملاتی آنلاین یک کارگزاری، درخواست خرید سهام داریم، به میزان ارزش سهمی که قصد خرید داریم، از دارایی شما نزد کارگزاری مربوطه، مبلغی کسر و بلوکه میشود تا نسبت به ثبت سفارش اقدام شود.

برای ثبت سفارش خرید سهم، بایستی در منوی ثبت سفارش، قیمت سهم و هم چنین حجم یعنی تعداد سهم مورد نیاز را وارد کنید. قیمت ضرب در تعداد سهم، باید به اندازه ای باشد که شما به اندازه آن، موجودی ریالی دارید.

مثلا اگر درخواست خرید ۶۵۰ هزار تومان سهم دارید، بایستی بیش از ۶۵۰ هزار تومان نزد کارگزاری، نقدینگی داشته باشید تا به اندازه ۶۵۰ هزار تومان، پول شما بلوکه شود و نسبت به ثبت سفارش خرید اقدام شود. چون نیم درصد کارمزد، در هر نوبت خرید، سهم کارگزاری و مالیات است، لذا شما بایستی همیشه بیش از نیم درصد درخواست خرید، موجودی نزد کارگزاری داشته باشید. یا سفارش شما به حدی باشد که با احتساب نیم درصد (برای سفارش خرید)، موجودی کافی داشته باشید.

اگر شما ثبت سفارش خرید کردید و سفارش شما تایید اولیه شد و در صف خرید سهم مورد نظر قرار گرفت اما شما از ثبت سفارش خرید سهم مورد نظر، منصرف شدید، می توانید با کلیک روی گزینه حذف (delete) نسبت به حذف درخواست اقدام کنید. به منظور تایید حذف درخواست خرید، مبلغ بلوک شده، آزاد و به موجودی حساب شما نزد کارگزاری، باز می گردد.

از مبلغ بلوک شده برای خرید سهام، کارمزد یا مالیات کسر نمی شود. اما توجه کنید که اگر ثبت سفارش خرید سهمی کرده و مبلغ مورد نظر بلوکه شود و تا پایان ساعت معاملاتی یعنی ۱۲:۳۰، سهیم به شما اختصاص پیدا نکند، سیستم به صورت خودکار پس از پایان ساعت معاملاتی، مبلغ را از حالت بلوکه خارج و به حساب شما باز می گرداند.

اگر ثبت سفارش خرید سهم عرضه اولیه داشته باشید، اما کم تر از مبلغ بلوکه شده به شما سهم تعلق گرفت، مبلغ باقیمانده معمولا تا ساعت ۱۴ همان روز، به حساب شما عودت می شود.

از اردیبهشت ۹۹، حداقل میزان ثبت سفارش خرید از ۱ میلیون ریال به ۵ میلیون ریال افزایش یافته است. چه از یک کارگزاری، اعتبار دریافت کنید چه حساب خود نزد کارگزاری را شارژ کنید، مبلغ بلوکه شده تا زمان لغو درخواست شما، آزاد نمی شود.

اگر ثبت سفارش خرید سهم کردید و مبلغی برای خرید سهم مورد نظر از حساب شما بلوکه شده و سفارش هم انجام شد، امکان لغو درخواست را نداشته و پول بلوکه شده به حساب شما عودت نخواهد شد.

برخی از کاربران در مورخه ۱ خرداد اقدام به خرید واحدهای صندوق نمودند اما با پیام لغو از سوی نرم افزارهای کارگزاری ها مواجه شدند. این کاربران دوباره از طریق بانک ها یا نرم افزارهای پرداخت، اقدام به خرید واحدهای صندوق نمودند. هر چند که کاربران کارگزاری ها موفق به خرید واحدهای صندوق از سایر طرق شدند اما پول آن ها همچنان بلوکه باقی مانده است.
پول بلوکه شده در بورس

اگر پولی در حساب شما نزد سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، بلوکه شود، در بخش مسدودی به نمایش در می آید تا تکلیف خرید سهم یا لغو سفارش مشخص شود. موجودی آزاد، مبلغی است که می توان از طریق آن ثبت سفارش جدید کرد. اما نباید زیر ۵ میلیون ریال باشد

داستان صندوق دارا یکم

این در حالی است که در اول  خرداد ماه سال ۱۳۹۹  روح الله دهقان مدیرعامل مدیریت فناوری بورس تهران طی مصاحبه ای در این خصوص گفت: به دلیل عدم یکپارچگی و وصل نبودن سیستم‌های سفارش‌گیری و انجام خرید این صندوق به یکدیگر، پول این سفارش مشتریان در حساب‌های بورسی بلوکه خواهد بود و امکان برداشت نخواهد داشت.

پس از اختصاص سفارش به هر کد توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، مبلغ از حساب مشتریان برداشت خواهد شد و چنانچه مشتری از درگاه دیگری اقدام به خرید دارا یکم کرده باشد، مبالغ اضافه به حساب وی بازگردانده می‌شود.

اگر برای آزاد سازی پول بلوکه شده خود نزد کارگزاری چه برای خرید سهام چه صندوق ETF با سوالی روبرو شدید از سازمان بورس یا واحد معاملات آنلاین کارگزاری خود استعلام کنید. در ایران، بیش از ۶۰ میلیون نفر کد بورس داشته واز طریق ۱۰۷ کارگزاری نسبت به خرید و فروش سهام اقدام می کنند.

حجم متوسط روزانه معاملات در بورس ایران در بهار ۱۳۹۹، بیش از ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان بود و انتظار داریم شاخص کل در سال ۱۳۹۹ بالای ۲ میلیون واحد تثبیت شود. در سال ۱۳۹۹، بیش از  ۲۰ عرضه  اولیه داریم و در همه شرکت کرده و تا اسفند۹۹ همه  فروشنده نباشید.

مطالب مرتبط
دیجیاتو
۹ نظر

ورود

 • محمد تیر ۵, ۱۳۹۹

  سلام-وقتتون بخیر باشه
  نمیدونم با قوانین وبسایتتون در تناقض هست یا نه اما اگر براتون میسر هست یه مقایسه کوچکی (بدون طرفداری از کارگزاری خاصی ) بین کارگزاری های مورد تایید و مناسب ،بفرمایید.
  سپاس فراوان از جناب زمانی عزیز بابت مطالب جذابتون.

  • علی زمانی تیر ۵, ۱۳۹۹

   سلام
   از کانون کارگزاران بورس اوراق بهادار استعلام بفرمایید

 • محمد رسول کریمی مرداد ۸, ۱۳۹۹

  عالی.تشکر اتوضیحات کاملتون

 • محسن مرداد ۲۷, ۱۳۹۹

  من دیروز ۹۹/۰۵/۲۶ خرید سیتا ثبت کردم ولی تایید نشد حالا هم یک روز گذشته ولی هنوز پول بلوکه است و در این مدت بارها هم لغو سفارش زدم. الان ساعت ۸:۲۰ است هنوز بلوکه است و نمیتونم خرید بکنم. لطفاً رسیدگی بشه کارگزاری مفید

 • قلیزاد شهریور ۲۲, ۱۳۹۹

  سلام .من ۴شنبه پالایش خریدم ولی خریدم انجام نشد .از قسمت سفارشات هم حذف شد.ولی هنوز پولم بلوکه هستش.باید چه کار کنم؟
  کارگزاری خوارزمی

 • صدرا مهر ۲, ۱۳۹۹

  سلام
  من پالایش خریدم تو قسمت سفارش زده ( ارسال شد منتظر پاسخ سیستم معاملات) پول کم کرده ولی تو قسمت بلوکه هم نیست… باید زنگ بزنم به کارگزاریم

 • بابک جمشیدی آذر ۱۰, ۱۳۹۹

  سلام.بیش از پنج چنین میلیون تومان پول من را از حساب بورس برداشت کردید از زمان خرید دارا یکم هنوز بر نگشت. چکار باید بکنم

 • محمد براتی آذر ۲۳, ۱۳۹۹

  سلام من کل سهم بانک دی را فروختم،حالا که میخواهم پولم رابرداشت کنم کلمه بلوکه شده جلوی آن ثبت شده،چه باید بکنم