۴/۰۰۰/۰۰۰ ایرانی منتظر غول سیمانی «سیتا» در ۴شنبه این هفته

با سیتا تا اسفند ۹۹ سهامداری کنیم

۴/۰۰۰/۰۰۰ ایرانی منتظر غول سیمانی «سیتا» در ۴شنبه این هفته

عرضه اولیه سیتا (شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین) که از شرکت های زیر مجموعه سهامی عام شده غول سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی (ِشستا) است، ۴ شنبه ۱۱ تیر ۹۹ انجام می شود. طبق اعلام سازمان بورس، این عرضه اولیه، دومین عرضه اولیه تابستان ۹۹ است. شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین با نماد سیتا، روز ۴ شنبه ۱۵ درصد کل سهامش را عرضه می کند.

سیتا همانطور که قبلا در گفتاری اعلام کردیم، ۱۱ میلیارد قطعه سهم است. ۱۵ درصد سهام سیتا می شود ۱ میلیارد و ۶۵۰ میلیون سهم. اگر ۴ میلیون کد حقیقی و حقوقی در روز ۴شنبه در عرضه اولیه سیتا شرکت کنند، به هر کد حداکثر ۴۱۲ سهم تعلق میگیرد.

سیتا در واقع پانصد و چهل و یکمین شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار است. در گروه سیمان و آهک و گچ قرار میگیرد و هم گروهی غول هایی چون سفارس می شود. سایت  شرکت سرمایه گذاری  سیمان تامین – سیتا در نشانی tamin-cement.com قرار دارد.

عرضه اولیه سیتا
آگهی رسمی عرضه اولیه سیتا

انتظار داریم رکورد مشارکت سهامداران ایرانی در عرضه اولیه سیتا شکسته شود و حدود ۴ میلیون کد شرکت کند. البته در عرضه اولیه وپویا که ۴ تیر ۹۹ انجام شد، به دلیل قطعی سیستم معاملات انلاین کارگزاری مفید و کارگزاری آگاه، بیش از ۱ میلیون تن از هموطنان از خرید عرضه اولیه باز ماندند.

توصیه میکنیم حتما از ۲ کارگزاری، کد معاملات آنلاین دریافت کنید که این گونه با مشکل مواجه نشوید. برای عرضه اولیه سیتا، سقف قیمتی ۱۵۷۵۰ ریال تعیین شده است. یعنی حداکثر ۶ میلیون ریال نقدینگی برای مشارکت در عرضه اولیه سیتا نیاز دارید. کارگزاری صبا تامین که شرکت خصوصی زیر مجموعه شستا است، مدیر عرضه می باشد. همین کارگزاری در فهرست عرضه اولیه های شستا در سال ۱۳۹۹ قرار دارد و احتمالا اولین کارگزاری ایران باشد که سهامی عام شده و سهامش در بورس مورد معامله قرار بگیرد.

با عرضه اولیه سیتا ، ۴۰ تومن سود به ازای هر سهم شرکت شستا شناسایی میشود که با P/E به میزان ۳۰، میشود ۱۲۰۰ تومان. یعنی انتظار داریم ۱۲۰۰ تومان بابت سیتا به قیمت سهم شستا اضافه شود. تا اخر سال ۹۹ هم حداقل دو شرکت دیگر شستا برای عرضه اولیه ، معرفی می شود که از بابت آن ها نیز شستا کلی سود شناسایی خواهد کرد. لذا پس از عرضه اولیه سیتا ، شستا را نیز زیر نظر داشته باشید.

پیش بینی قیمت عرضه اولیه سیتا تا پایان سال ۹۹

از روز ۱۴ تیر ۹۹ که نخستین روز معاملاتی رسمی سیتا در بازار بورس تهران است، این سهم حداقل تا ۳ هفته صف خرید میلیونی خواهد بود. این سهم روی ۱۶۳۵ تومان در نخستین روز معاملاتی، بازگشایی می شود و پس از ثبت ۲۰ درصد مثبت، موقت بسته می شود و احتمالا تا ۵۰ درصد قیمت نسبت به روز بازگشایی، بالا رود.

عرضه اولیه سیتا
تابلو معاملاتی نماد سیتا در سامانه tsetmc.com

یعنی سیتا تا ۱۰ روز پس از عرضه اولیه کار سختی تا ثبت قیمت ۲۳۶۲ تومان ندارد. چون شاخص کل بورس ایران در ۲ هفته آینده، از کانال ۱.۵ میلیون واحدی عبور کرده و به سمت ۲.۲ میلیون واحدی حرکت خواهد کرد و روند بورس، مثبت و صعودی است، پیش بینی میکنیم سیتا تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ وارد کانال ۵۰۰۰ تومانی شود و سود شیرین بیش از ۱۵۰ درصد را نصیب مشارکت کنندگان در عرضه اولیه بکند.

چون ۳۰ درصد کل سیمان ایران در اختیار شرکت های زیر مجموعه سیتا است و امسال شاهد افزایش نرخ سیمان بین ۲۰ تا ۵۰ درصد خواهیم بود، لذا انتظار داریم که سیتا تا پایان سال ۱۴۰۰ به کانال ۱۰ هزار تومانی نزدیک شود.

افزایش سرمایه سیتا در سال ۱۴۰۰ احتمال زیادی دارد که یا از اندوخته قانونی باشد یا از تجدید ارزیابی دارایی ها. لذا سهامداری حتی تا اسفند ۱۴۰۰ شمسی برای سیتا نیز توصیه می شود.

احتمالا از پاییز امسال بتوان نمودار تکنیکال سهم را بررسی کرد و روند صعودی یا نزولی قیمت سیتا و مقاومت ها واصلاح ها را بهتر بررسی کرد. اما با توجه به جو بازار، سیتا زیر ۷ هزار تومان احتمالا در سال ۹۹ نخواهد بود. البته شاخص گروه سیمان در بورس نیز روند صعودی دارد و به صورت کلی، انتظار رشد کلیه سهام سیمانی را در سال جهش تولید با دلار ۲۰ هزار تومانی، انتظار داریم. اگر قصد خرید و فروش سیتا پس از عرضه اولیه دارید، حتما صورت های مالی و گزارش سود و زیان و افزایش سرمایه و تقسیم سود را در کدال مشاهده کنید.

همانطور که همواره در سلسله گفتارهای بررسی عرضه اولیه های سال ۹۹ در سایت روزیاتو خدمت عزیزان عرض کردیم و اینجا نیز دوباره تاکید میکنیم، با توجه به روند صعودی بورس ایران در سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ شمسی، در کلیه عرضه اولیه ها مشارکت کرده و برای کلیه اعضا خانواده، کد بورس و کد معاملات آنلاین بگیرید.

مثل عرضه اولیه سیتا در سال ۹۹ و سال ۱۴۰۰ شمسی زیاد خواهیم داشت. لذا برای مشارکت در عرضه اولیه ها، نقدینگی لازم در اکانت شما موجود باشد تا نیاز به سیو سود و فروش سهام خوب خود به منظور شرکت در عرضه اولیه ها نشوید. سیتا نیز مثل شستا، محکوم به صعود است. هلدینگ سیتا شرکت های دیگری هم به بورس خواهد آورد.

ضمنا در کلیه عرضه اولیه ها، سهامداری کرده و اصلا با شناسایی سود ۲۰ تا ۵۰ درصدی از سهم خارج نشوید. لذا تا یک سال آینده در کلیه عرضه اولیه های سال ۹۹، سهامداری کنید. در سال ۱۳۹۸، ۲۳ عرضه اولیه داشتیم که نقدینگی لازم برای مشارکت در این ۲۳ عرضه اولیه، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود.

اما افرادی که تا ۲۰ خرداد ۹۹ در عرضه اولیه های ۲۳ گانه، سهامداری کردند، ۲۵ میلیون تومان سود خالص نصیب آن ها شد. این قضیه برای عرضه اولیه های سال ۹۹ نیز تکرار خواهد شد.

احتمالا تا پایان سال، هر ۴شنبه شاهد یک عرضه اولیه باشیم. شرکت های نیروگاهی، شرکت های زیر مجموعه شستا، شرکت های زیر مجموعه دفتر رهبری و بنیاد مستضعفان در کنار عرضه اولیه استقلال و پرسپولیس در دستور کار سازمان بورس است.

بورس ایران طبق فاند، محکوم به صعود است و احتمالا شاخص کل بورس ایران در سال ۱۴۰۱ شمسی، بالای ۸ میلیون واحد تثبیت خواهد شد.

حتما ببینید: ایده های کارآفرینی در سال ۱۳۹۹

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴۳ نظر

ورود

 • Kimiya تیر ۹, ۱۳۹۹

  عااالی بود ممنون اقای زمانی?

  • رضائیان تیر ۱۴, ۱۳۹۹

   سلام درخصوص دارایکم ایا بفروشم یا تااخر تیرماه نگه دارم بعداین برج یعنی مرداد بفروشم یا بازنگه دارم ممنون خدانگهدار

   • علی زمانی تیر ۱۴, ۱۳۹۹

    سهامداری کنید

    • sara.ahmadi13666@gmail.com تیر ۱۴, ۱۳۹۹

     دارایکم طلا هستش …
     من قول به همه میدم هر کسی سهامداری کنه تا پایان ۹۹ارزش ۲میلیون تومانش بین ۲۰تا۳۰میلیون تومان خواهد بود.
     حالا بشینید نگاه کنید ببینید میشه یا نه

     • علی زمانی تیر ۱۴, ۱۳۹۹

      جسارتا تحلیل الکی نفرمایید 🙂
      شما که فرمودی ۲ ماه است وارد بورس شدید. چطور به این نتیجه رسیدید که ظرف ۸ ماه آینده ۱۰۰۰ درصد رشد میکند؟

     • ماز تیر ۲۷, ۱۳۹۹

      حتما رو ۳۴ تومن خرید کردن یا سی و دو

 • Shahab تیر ۹, ۱۳۹۹

  سلام جناب زمانی
  جسارتا اگر درست متوجه شده باشم
  شما می فرمایید که تمام عرضه های اولیه رو تا آخر سال نگه داریم . درسته؟
  و سوال دومم هم اینکه اگر میگید که با عرضه اولیه زیر مجموعه های شستا . خوده شستا هم می‌ره بالا قیمتش ، پس عاقلانه نیستش که از الان شستا رو هم بخریم ؟
  سومین سوالم هم اینکه شپنا رو سهام مناسبی برای سرمایه گذاری تا آخر سال ۹۹ میدونید ؟

  • علی زمانی تیر ۹, ۱۳۹۹

   جسارتا بله 🙂
   عاقلانه هست شستا داشته باشید برای بلند مدت
   شپنا خوب است

   • Shahab تیر ۹, ۱۳۹۹

    دستتون درد نکنه . البته اگر صف خرید طویل هر کدوم از اینا اجازه بدن که بشه خریدشون

 • زمانی تیر ۹, ۱۳۹۹

  آقای زمانی شما گفتید تا دو هفته آینده شاخص از ۱.۵ میلیون واحد عبور میکنه، یعنی منظورتون اینه که شاخص حدود دو هفته در همین مقاومت ۱.۵ میلیون واحدی باقی میمونه؟

 • علیرضا تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  آقای زمانی ببخشید سوال بی ربط میپرسم ولی سر ماه یعنی اول مرداد ماه چک دارم میخواستم بدونم به نظر شما ارزش سهام دارا یکم به ۳۵ میرسه تا اون موقع یا الان یا نه الان بفروشم بهتره

  • علی زمانی تیر ۱۰, ۱۳۹۹

   تا اخر تیر اقلا فروشنده نباشید
   بورس، محفل پول مازاد است.

  • علیرضا تیر ۱۲, ۱۳۹۹

   سلام اقایه زمانی میخواستم ببینم ب نظرشما سهم وبملت چطوره خیلی نوسان داره از ی طرفم افزایش سرمایه چهاربرابری داره قراره این ماه بره مجمع ب نظرتون باهاش برم مجمع یا بفروشم سیتا یا شپنا یا شستا بخرم ممنون میشم ج بدین

   • علی زمانی تیر ۱۳, ۱۳۹۹

    وبملت سهم خوبی است وتکنیکالش ۷۰۰۰ تومن نشان می دهد
    شستا فوق العاده است
    سیتا فعلا راه نمیدهد
    شپنا هم در سبد داشته باشید

 • ارش تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  سلام. من یه همسایه و دوست عراقی دارم ازم پرسیده بود عراقیا چطور میتونن سهام بخرن؟ وضعش توپه و تو عراق تو نجف هایلوکس و مغازه داره اما اینجاست زندگیشون.

  • علی زمانی تیر ۱۰, ۱۳۹۹

   هر غیر ایرانی می تواند در بورس ایران، کد بگیرد. هزاران شهروند غیر ایرانی در بورس ایران فعال هستند. به خصوص بورس انرژی

 • جواد تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  عالی بود فقط یک سوال عرضه اولیه ها را معمولا چقدر نگه میدارن

  • علی زمانی تیر ۱۰, ۱۳۹۹

   سابقا، زمانی که صف خرید میلیونی میریخت، همه فروشنده میشدند
   الان با دلار ۲۰ هزار تومانی، سهام لواشک سازی قنبرآباد سفلا هم قیمتی است. چه برسد به سهام حضرت غول
   فعلا تا ۲۹اسفند با سیتا هستیم

 • احمد تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی، خیلی در مورد شرکت ها تحقیق کردم و زمانی زیادی صرف کردم ولی واقعا به نتیجه نرسیدم که نگه داشتن سهام شرکتی مثل غشهد کار درستیه یا نه؟

  • علی زمانی تیر ۱۰, ۱۳۹۹

   درباره غشهد نظری ندارم
   غذایی ها کلا خوبن

  • فاطیما تیر ۲۴, ۱۳۹۹

   سلام آقای زمانی وقتتون بخیر
   ببخشید خواستم نظرتونو درباره سهم فاذر بدونم اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

   • علی زمانی تیر ۲۴, ۱۳۹۹

    یکی از خوب های تجهیزاتیاست. ۳ سال با این سهم بودم
    افزایش سرمایه در راه دارد. قیمت های امروز، ۲ سال دیگه خاطره شیرین برای شما خواهد شد
    فاذر طبق فاند، محکوم به صعود است

  • ممنون از راهنمایی خوبتون تیر ۲۵, ۱۳۹۹

   ?

 • سینا تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی خیلی عالی توضیح داده اید . بنظر شما سصوفی را نگه دارم یا بفروشم و سیتا بخرم،،،؟؟؟؟
  می تونید هدف های سصوفی رو پیش بینی کنید برام
  خیلی ممنونم
  سصوفی بهتره یا سیتا

 • مراد تیر ۱۰, ۱۳۹۹

  پست ترین و مزخرفترین کارگزاری مفید است
  حدود ۶ ساعت پشت خطشون بودم وبعد یه زنیکه که انگار مزاحمش شدم وعجله داره فقط رمزم رو عوض کرد وگفت درست شد وقطع کرد
  اصلا سوالم ربطی به رمز نداشت ومربوط به کار بانکی بود.
  مفید داره چه میکنه؟آیا نظارتی داره روی پشتیبانی یا مدیرانش عمدا دارن اینکارو انجام میدن وخبر دارن
  چطور باید شکایت کرد؟ کی پیگیری میکنه؟

  • علی تیر ۱۱, ۱۳۹۹

   سلام آقای زمانی وقت بخیر? نظرتون در مورد سهام دسبحانح چیه؟؟

   • علی زمانی تیر ۱۱, ۱۳۹۹

    حق تقدم نظر ندارم

    • آسیه تیر ۲۲, ۱۳۹۹

     سلام وقت بخیر
     میشه لطف کنید وبفرمایید کدام کارگزاری در حال حاضر بهتر از بقیه هست
     ممنون از اینکه راهنمایی بفرمایید

 • سارا تیر ۱۴, ۱۳۹۹

  سلام می‌دونم سوالم بی ربطه اما ممنون میشم جواب بدین.
  من تازه اومدم توی بورس کمتر از ۲ماه.
  برای خرید سهم خودم تحقیق میکنم و نظرات همه رو میبینم از آخر جمع بندی میکنم بعد میخرم..دول نسبتا زیادی گذاشتم..خاستم بدونم این سهم هایی که خریدم بنظرتون خوب هستن یا نه؟؟فقط هر کدوم فک میکنید یه خورده هم خوب نیست حتما بگین که به کاریش کنم..
  ممنون میشم جواب بدین استاد.
  خساپا_خگستر_ختوقا_شستا_وغدیر_وتجارت_تبرک_ثاخت

  • علی زمانی تیر ۱۴, ۱۳۹۹

   سلام
   کد اولی ها مثل شما باید فعلا عرضه اولیه خرید کنند. بد نیست به شرط سهامداری بلند مدت. گزینه های بهتری هم هست البته

 • سعید تیر ۱۴, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی.
  گروه تلگرامی دارین تا بشود راحتتر به شما دسترسی داشت در مورد اینکه سوالی مطرح کرد؟

 • فاطیما تیر ۲۴, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی وقتتون بخیر
  ببخشید خواستم نظرتونو درباره سهم فاذر بدونم اگه لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم

 • مسعود مرداد ۸, ۱۳۹۹

  سلام جناب زمانی من ۲ ماه وارد بورس شدم این سهام هایی که دارم چطور هستن سیتا شپنا ولپارس رافزا غزر که امروز خریداری شده توسط کارگزاری

  • علی زمانی مرداد ۸, ۱۳۹۹

   عرضه اولیه فقط خریداری کرده و ۱۲ ماه سهامداری کنید
   توصیه ما به کد اولی ها است

 • حامد شهریور ۱۷, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی محترم ، من سیتا دارم اما الان رو ۶۰ میلیون ضررم اومده روی ۲۳۰۰ ، خواهشا راهنماییم کنید که چیکار کنم تا آخر تابستان آیا نگه دارم؟

  • علی زمانی شهریور ۱۷, ۱۳۹۹

   اگه با پول مازاد سیتا خانم را خریدی، فقط سهامداری کن تا ۱۲ ماه اینده.
   تمام

 • فاطیما شهریور ۱۷, ۱۳۹۹

  سلام آقای زمانی
  خواهش میکنم راهنماییم کنید
  من شتران و شبندر داشتم و الان ب شدت تو ضررم.بعد از باز شدنشون چه توصیه ای میکنید؟

  • علی زمانی شهریور ۱۷, ۱۳۹۹

   به شدت توصیه میکنم در شبندر و شتران (سهم تاریخ ساز بورس ایران) تا ۲ سال سهامداری کنید. بی توجه به اصلاح دستوری شاخص کل در شهریور ۹۹
   آفرین

 • امین مهر ۶, ۱۳۹۹

  با عرض سلام الان در اوایل مهر ماه هستیم و قیمت هر سهم سیتا معادل ۲۰۰۰ تومان هستش و یک سوالی که ذهن منو در گیر کرده اینکه شما چجوری اون موقع تخمین زدین به ۵۰۰۰ تومان میرسه
  این در حالی هستش که همه چیز گران شده و تورم همه جا رو گرفته

  • علی زمانی مهر ۶, ۱۳۹۹

   اصلاح دستوری بورس و جفتک های دولت تدبیر بزودی تمام خواهد شد. سیتا یکی از عالی ترین سهام بورس است.

 • سیدمحمد آذر ۲۳, ۱۴۰۰

  امروز مورخه ۴۰۰/۰۹/۲۳ است، بااین خبرت که ۱/۵سال می‌گذرد وما بیچاره شدیم گناهش بگردن کیست. :سیتا اسفند ۴۰۰ ده هزارتومنی می‌شود. با همین خبر مرداد ۹۹ این سهم زا ۲۴۰میلیون تومن با خرید هر سهم ۳۲۵۰ تومن خریدم. امروز قیمتش ۸۰۰تومن است، آقای خبرنگار چه کار با ما کردی با خبرت؟