۱۰ اتفاق عجیب اما واقعی که بعد از عاشق شدن برای ما رخ می دهد

۱۰ اتفاق عجیب اما واقعی که بعد از عاشق شدن برای ما رخ می دهد

دنیای عشق و عاشقی در بیشتر مواقع الهام بخش آدم ها است. دانشمندان تصمیم گرفتند متوجه شوند چرا وقتی عاشق می شویم رفتارمان تا این حد تغییر می کند. آن ها متوجه شدند تغییرات رفتاری ما مربوط به هورمون هایی در بدن مان می شوند که به «هورمون های عشق» معروف اند ، مثل دوپامین و اکسی توسین که روی احساسات ما تأثیر می گذارند. اما آیا حس عاشقی واقعاً مثل مشروبات الکلی ما را مست می کند و می تواند دوای دردهای ما باشد؟

در ادامه به نتیجه ی تحقیقات دانشمندان درباره ی تغییرات رفتاری عجیب آدم ها بعد از عاشق شدن خواهیم پرداخت. این یافته ها کمک می کند آنچه که در دوران عاشقی در سرمان می گذرد را بهتر درک کنیم.

۱- آدم های عاشق مثل آدم های مست رفتار می کنند

عاشق شدن

بعد از نوشیدن چند لیوان مشروبات الکلی برقراری ارتباط با دیگران کار ساده تری می شود، حتی با کسانی که اندک آشنایی ای با آن ها داریم، زودباورتر می شویم و ترس و اضطراب مان از بین می رود. اکسی توسین، یکی از هورمون های «عشق»، دقیقاً همان تأثیر الکل را بر بدن دارد. تا به حال دقت کرده اید که آدم های مست هر که نزدیک شان باشد را می خواهند در آغوش بکشند؟ به اکسی توسین «هورمون آغوش» هم گفته می شود چون کاری می کند دلمان بخواهد نزدیکی فیزیکی بیشتری به دیگران پیدا کنیم.

۲- آدم های عاشق وزن یا اضافه می کنند یا کم

بسیاری از آدم ها در ابتدای رابطه عاطفی خود وزن اضافه می کنند. شاید دلیلش این باشد که تلاش می کنیم انرژی ای که بدن مصرف می کند را جبران کنیم اما در این امر زیاده روی می کنیم، یا شاید به این خاطر باشد که در این دوران بیشتر از معمول به کاقه و رستوران می رویم.

در هر حال، دانشمندان پی برده اند زوج هایی که وزن اضافه کردند احساس رضایت بیشتری از رابطه عاطفی خود داشتند. محققان گمان می کنند علت این مسأله آن باشد که در چنین روابطی طرفین فشار و ترس کمتری نسبت به طرد شدن به خاطر ظاهرشان احساس می کنند.

با این حال، همه ی زوج ها هم وزن اضافه نمی کنند. پژوهش های صورت گرفته در آمریکا درباره ی اکسی توسین تولید شده در افراد عاشق نشان داد این هورمون حس گرسنگی را کمتر می کند و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. پس آن دل آشوبه ای که در روزهای عاشقی احساس می کنید ممکن است نشان دهنده ی آن باشد که در حال وزن کم کردن هستید.

۳- صدای آدم های عاشق تغییر می کند

دانشمندان آمریکایی دست به پژوهشی نامتعارف زدند. آن ها از یک گروه از شرکت کنندگان که به تازگی وارد رابطه عاشقانه شده بودند خواستند که چند تماس تلفنی داشته باشند. گروه دوم شرکت کنندگان به صدای گروه اول گوش دادند و توانستند به راحتی تشخیص دهند که آن ها با دوست خود صحبت می کردند یا شریک عاطفی شان.

در هنگام صحبت با شریک عاطفی شان، صدای زن ها آرام تر می شد و صدای مردها بلندتر. به گمان دانشمندان علت این مسأله آن است که طرفین رابطه می خواهند شبیه یکدیگر باشند.

۴- عشق و عاشقی مثل یک دغدغه ی فکری یا اعتیاد است

به یک باری که عاشق شده بودید فکر کنید. احتمالاً دائماً به کسی که عاشقش شده بودید فکر می کرید، می خواستید هر قدر که بشود پیش او باشید و دوستان تان دائماً به شما می گفتند همه ی فکر و ذکرتان آن شخص شده.

دانشمندان متوجه شدند وقتی عاشق می شویم، همان بخش هایی از مغزمان فعال می شود که وقتی به کوکایین اعتیاد پیدا می کنیم. به همین خاطر است که دوست داریم هر چه بیشتر پیش کسی باشیم که عاشقش شده ایم و وقتی پیش او نیستیم حال مان گرفته است.

۵- آدم های عاشق خواب شان نمی برد

بسیاری از ما این تصور را داریم که فکر معشوق خواب را از چشمان آدم های عاشق می گیرد و آن ها را تا صبح بیدار نگه می داد. تحقیقات دانشمندان سوییسی نشان داده، آدم های عاشق شب ها به طور متوسط یک ساعت یا کمتر می خوابیدند. اما هیچ یک از شرکت کنندگان این پژوهش احساس خواب آلودگی نمی کردند، بنابراین چیزی از کیفیت خواب شان کم نشده بود.

۶- قلب آدم های عاشق از سینه شان بیرون می زند

تعریق، بالا رفتن ضربان قلب و سرخی چهره – این ها علائم واضح اضطراب هستند. اما حقیقت آن است که در همان ابتدا که به شخصی کشش عاشقانه پیدا می کنیم هم همین شرایط را تجربه می کنیم. بنابراین اگر احساس می کنید کسی به هر شکلی باعث می شود چهره ی شما سرخ شود، احتمالاً معنی اش آن است که عاشق آن شخص شده اید.

۷- آدم های عاشق دوست دارند شعر بگویند و آهنگ های عاشقانه بخوانند

بسیاری از اشعار زیبایی که تا به حال سروده شده اند کار آدم های عاشق بوده اند.

تحقیقات دانشمندان هلندی نشان داده احساسات عاشقانه تفکر تحلیلی را سرکوب می کند اما باعث ایجاد تفکر خلاق می شود. به همین خاطر است که دوست داریم برای کسی که عاشقش هستیم هدایای خاص بخریم یا غافلگیرش کنیم، حتی اگر هیچ دلیلی برای این کار وجود نداشته باشد.

۸- عشق دوای دردها است

تحقیقات متعددی نشان داده میان احساسات عاشقانه و درک درد ارتباط وجود دارد. از میان شرکت کنندگان آزمایش، آن هایی که عاشق بودند واکنش ضعیف تری به عوامل خارجی داشتند. در کسانی که عکس فرد مورد علاقه شان به آن ها نشان داده می شد، دانشمندان شاهد کاهشی ۴۰ درصدی در خصوص درد متوسط و کاهشی ۱۰ تا ۱۵ درصدی در خصوص درد شدیدتر بودند. دانشمندان علت این مسأله را پرت شدن حواس شرکت کنندگان پژوهش از درد به شخص مورد علاقه شان می دانستند.

دیگر تحقیقات هم نشان داده وقتی کسی عاشق است هورمون دوپامین در بدن او سریع تر تولید می شود و این هورمون مانند یک مسکن طبیعی عمل می کند. بنابراین وقتی پزشکان به ما توصیه می کنند هنگام بیماری به کارهای مورد علاقه مان بپردازیم، پیشنهاد آن ها واقعاً می تواند کمک کننده باشد.

۹- عشق شیرین است

دانشمندان هلندی دست به پژوهش جالبی زدند. از شرکت کنندگان خواسته شد متنی درباره ی تجربه ی واقعی شان از سه موضوع مختلف بنویسند: یک گروه درباره ی عاشق شدن شان نوشتند، گروه دوم درباره ی حس حسادت و گروه سوم درباره ی یک موضوع خنثی. سپس شرکت کنندگان مقداری آبنبات و آب چشیدند. گروهی که درباره ی عشق نوشته بودند طعم مواد غذایی را شیرین تر حس می کردند.

۱۰- آدم ها عاشق آماده ی انجام هر کاری هستند

عاشق شدن فقط به این معنا نیست که به یک شخص کشش جنسی پیدا می کنید، بلکه این حس شما را آماده ی مراقبت از شریک عاطفی تان می کند. «عشق دلواپسانه» بخش بسیار مهمی از یک رابطه عاشقانه است. اگر واقعاً نگران این باشید که شریک عاطفی هنگام بیرون آمدن در یک روز سرد و بارانی کلاه یا چترش را جا بگذارد، این یعنی شما عاشق هستید.

بیشتر بخوانید:

عشق بین مرزی؛ روایتی تصویری از عشق هایی که کرونا باعث جدایی آن ها شده

فرق بین عشق واقعی و کراش داشتن چیست؟

۷ نشانه ای که می گویند شما به عشق اعتیاد دارید

چرا عشق ما را احمق و غیر منطقی می کند؟

چرا بعضی ها از پیدا کردن عشق زندگی شان عاجزند؟

آیا عشق ورزیدن، یک هنر است؟ «اریک فروم» توضیح می دهد

با فنگ شویی عشق و ازدواج ، روابط عاشقانه خود را تحکیم کنید

چرا ناگهان نسبت به عشقتان بی‌علاقه می‌شوید و رابطه عاطفی‌ سردی را تجربه می‌کنید؟

چرا نباید با عشق قبلی مان دوست معمولی بمانیم؟

عشق بر هر درد بی درمان دوا است؛ نگاهی به اثرات حیرت انگیز عشق بر بدن

چطور به عشق یک طرفه خود غلبه و زندگی جدیدی را شروع کنیم؟

۱۰ عاملی که باعث می‌شود زنان عشق خود را ترک کنند

چطور عشق قبلی مان را فراموش کنیم؟ راهکارهایی برای پشت سر گذاشتن شکست عاطفی

چگونه عشق را در یک رابطه طولانی‌مدت حفظ کنیم؟

مردان عشق خود را چگونه ابراز می کنند؟

چرا شکست عاطفی تجربه خیلی دردناک و عذاب آوری است؟

طالع بینی: بهترین زمان برای پیدا کردن عشق بر اساس ماه تولد

چرا بعضی افراد عاشق ما می‌شوند؟ روانشناسان به این سوال پاسخ داده‌اند

در جستجوی نیمه گمشده؛ چرا هنوز نتوانسته ام آدم زندگی ام را پیدا کنم؟

بعد از شکست عاطفی چطور بفهمیم آمادگی شروع رابطه عاطفی جدیدی را پیدا کرده ایم؟

چگونه دیگران را عاشق خود کنیم؟

خانم ها بخوانند؛ از کجا بفهمیم مرد زندگی مان عاشق ما است یا از ما سوء استفاده می کند؟

چطور بفهمیم عاشق شده‌ایم؟ با علائم عاشق شدن و دلدادگی آشنا شوید

در یک رابطه عاشقانه چطور همان اول بفهمیم به درد هم نمی خوریم؟

چطور با شکست در رابطه عاطفی کنار بیاییم و زندگی جدیدی را شروع کنیم؟

زنان در رابطه عاشقانه خود با مردان به دنبال چه هستند؟

منبع: brightside
مطالب مرتبط
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • امیدم مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

    و در آینده‌ای نه چندان دور عشق یک بیماری مُسری یا یک نوع جنون فیزیولوژیکی یا ژنومی و شاید هم یک نقص بزرگ و همچنین بزرگترین مانع بر سر راه نوع بشر ، یا یک نوع دیوانگیه راه یافته در قوانین نوع بشر یا شایدم چیزی بسیار باستانی و … خوانده شود .

    • Sanaz مرداد ۲۶, ۱۳۹۹

      کاملا درسته واقعا این علائم رو دارم ?