مرگ مشکوک «زهرا نصوری»: خودکشی یا قربانی جدید قتل‌های ناموسی؟

مرگ مشکوک «زهرا نصوری»: خودکشی یا قربانی جدید قتل‌های ناموسی؟

زهرا نصوری دختر دبیرستانی ۱۵ ساله دانش آموز دبیرستان شهید محمد تشانی بنک از توابع کنگان استان بوشهر به نظر می رسد قربانی دیگری از پرونده پر فراز و نشیب قتل های ناموسی یا خودکشی در سال کرونایی ۹۹ باشد. پرونده قتل های ناموسی در ۳۱ استان کشور در سالهای پایانی قرن چهاردهم شمسی، همچنان مفتوح است.

قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله اهل تالش استان مازندران توسط پدر سی و اندی ساله که سرش را با داس نوک تیز برید، قتل سمیه فتحی دختر هجده ساله کرمانشاهی و فاطمه برحی دختر نوزده سالی آبادانی و ریحانه عامری بیست و دو ساله در کرمان از جمله نام های آشنا در پرونده قتل های ناموسی ماه های پیش هستن،  پرونده قتل های ناموسی کشور را وارد فاز بحرانی کرده است.

پدر قاتل رومینا، فقط به ۹ سال حبس طبق قوانین فعلی کشور، محکوم شد. گفته می شود که احتمال خودکشی زهرا نصوری ، دانش آموز سال اول دبیرستان در بوشهر نیز وجود دارد.

بوشهر یکی از استان های با آمار بالا در زمینه خودکشی است. جسد زهرا نصوری در اختیار پزشکی قانون استان بوشهر قرار گرفته و افکار عمومی منتظر گزارش رسمی پزشکی قانونی در این زمینه هستند. یکی از متهمان در پرونده مرگ زهرا نصوری ، برادر زهرا نصوری است.

پس از اعلام مرگ زهرا نصوری دانش آموز شهر کنگان استان بوشهر، فرمانده انتظامی شهرستان کنگان، انتشار خبر قتل زهرا نصوری به مسائل ناموسی را رد کرد و آن را شایعه سازی رسانه های معاند علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست. با این حال او اضافه کرد که جسد برای بررسی بیشتر و یافتن علت تامه فوت، در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است.

به نظر می رسد مسئولان انتظامی نباید پیش از اعلام رسمی دلایل مرگ هموطنان توسط نهادهای قانونی، به ارائه تحلیل و تفسیر و پیش بینی، روی بیاورند که خود همین موضوع، به قول سرهنگ رضایی «موجب بر هم زدن جو روانی جامعه می شود». سرهنگ رضایی گفته که خانواده زهرا نصوری گفته که احتمالا دخترشان خودکشی کرده است. شهرستان کنگان استان بوشهر از جمله مناطق استان است که آمار خودکشی بالایی به نسبت سایر شهرهای کشور دارد.

نکته ای که بعضی از کاربران در شبکه های اجتماعی در ۴۸ ساعت اخیر اعلام کرده اند آن است که گویا چند سال پیش نیز دختر عموی زهرا نصوری توسط پدرش (عمو زهرا نصوری) تحت عنوان اقدام ناموسی به چاه انداخته شده و جنازه اش چند روز بعد بیرون آورده شده است.

این احتمال وجود دارد که زهرا نصوری خودکشی کرده باشد. اما احتمال دیگر هم آن است که زهرا نصوری توسط یکی از اعضاء خانواده به قتل رسیده باشد. برادر مقتول یکی از متهمان است که شایعات درباره وی به منظور خفه کردن خواهرش افزایش یافته است.

زهرا نصوری در اینستاگرام یا فیسبوک، صفحه ای نداشته است. پلیس هنوز درباره دستگیری متهمان پرونده مرگ زهرا نصوری ، اظهار نظری تا این لحظه نکرده است.

زهرا نصوری

تصویر محل دفن رومینا اشرفی در تالش. هنوز عکسی از مزار زهرا نصوری دانش آموز بوشهری منتشر نشده است

چند هفته پیش، پسر بیست و شش ساله در شهرستان برازجان استان بوشهر خود را از پل به داور آویخت. اواخر سال ۹۸ نیز جوان سی و هفت ساله بوشهری که حین اقدام به خودکشی با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ ، با ممانعت پلیس مواجه شد و از مرگ نجات یافت.

بحث خودکشی در استان بوشهر به پایان نامه ها و مقالات دانشگاهی هم کشیده شده و اپیدمولوژی خودکشی در استان بوشهر در سال های اخیر، نیاز به آسیب شناسی مسائل مربوط به رشد فزاینده خودکشی در این استان کمتر برخوردار کشور توسط مسئولان ذیربط و اجرای برنامه های کنترل و پیشگیری را دوچندان می کند.

فیلم خودکشی دردناک یک معلم بازنشسته بوشهری با طناب دار که چند ماه پیش منتشر شد، از دیگر پرونده های مربوط به خودکشی در استان بوشهر است. بر اساس آمارها، نرخ خودکشی مردان در استان بوشهر، ۵.۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. گیلان، رتبه دوم خودکشی در ایران در سال های اخیر بوده است.

بررسی ها نشان می دهد که هر سال بیش از ۵ درصد به آمار خودکشی افزوده خواهد شد. مدیربرنامه پیشگیری از خودکشی دفتر سلامت روان وزارت بهداشت به خبرگزاری برنا گفته بود که شاهد شیب ملایم و فزاینده آمار خودکشی در ایران هستیم. به آمار خودکشی در ایران بایستی پرونده باز قتل های ناموسی را نیز اضافه کرد.

درباره خودکشی زهرا نصوری یا قتل ناموسی زهرا نصوری پس از انتشار گزارش پزشکی قانون و وزارت بهداشت، در همین گفتار، به روز رسانی انجام می شود.

به نظر می رسد مهر ماه توییتری ایرانیان با خبر فوت یا قتل زهرا نصوری مثل اعدام نوید افکاری و قتل رومینا اشرفی و داستان تجاوز گروهی کیوان امام وردی به دختران دانشگاه تهران، وارد فاز جدیدی پیش از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ آمریکا شود.

دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • قتل ناموسی هست مهر ۱۲, ۱۳۹۹

  قتل ناموسیه. سال پیش بعضیا که میدونسن گفتن همسر یا دخترشونو خودکشی میدن. یعنی چی؟ یعنی به زور قرص میدن یا رگشو میزنن یا از بلندی پرتش میکنن یا دارش میزنن. بعد میگن خودکشی بود.
  یا تو یه شهری که اسم نمیبرم دختری خودکشی کرده بود. همه میدونستن طرف خودکشی نکرده. چون خود دختره رفته بود پیش مددکار اجتماعی گفته بود میخوان بکشنش. رسانه ایی شد خانوادشو چند روز خانوادشو دستگیر کردن. ابا که از اسیاب افتاد ازادشون کردن و بعدم پرونده رو بستن و گفتن خودکشی بود.
  یه خبر دیگه این بود خانواده دختره نمیخواستن دخترشونو بکشن. اما محل جمع شده بودن. عموهاش جمع شده بودن اشناهاش جمع شده بودن گفتن دخترتو بکش. دختره رو خودکشی دادن اخرش.
  اره اینه امنیت. اینه مملکت.

 • Mr. Saxobeat مهر ۱۲, ۱۳۹۹

  همیشه فکر میکردم تنها چیزی که میتونه ذات واقعی انسانها رو نشون بده جنگه.جنگ میتونه نشون بده ما انسانها چقدر پستیم و خون خواریم
  ولی الان فهمیدم نه من اشتباه میکردم تنها چیز جنگ نیست،فقر خیلی بدتر از جنگه.
  همین الان همسایه من توی کوچه داشت با زنش بحث میکرد من نمی تونم از پس مخارج بچمون بر بیام حضانت رو تو باید بگیری.زنه و مادرش هم میگفتن ما هم نمی تونیم.نیم ساعت داشتن برای بچه و پاره تن خودشون بحث و جدل میکردن.اولین باره توی عمرم دیدم همچین چیزی همیشه سر اینکه کی بچش رو سرچرستی بگیره دعوا بود الان برعکس شده
  فقر میتونه چاره تنتو بکشه
  فقرمیتونه پاره تنتو سلاخی کنه
  فقر میتونه هم خون تو رو بندازه دور
  نمی دونم ما نهادینه خیلی پستیم یا فقر پستمون میکنه ولی توی جنگ تو دشمنت رو میکشی و خلاصش میکنی ولی توی فقر تو عزیز ترین افراد زندگی تو باید بکشی.

 • ali مهر ۱۲, ۱۳۹۹

  واقعا از این همه چرت و پرت رو از کجات درمیاری خسته نشدی ایا ؟ تواین صفحه فقط میخواستی مطالب زرد قبلیت فقط دیده بشه جدی جدی دیگه نمیخوام مطالب این سایت رو دنبال کنم چون دیگه مفید نیست وباشایعه سازی داره جلومیره

 • طاهره مهر ۱۴, ۱۳۹۹

  انتظاری که از شما خبرگزاری ها می‌رود این است که از صحت خبرها اطمینان حاصل کنید و بعد انتشار دهید وگرنه فرق شما با شایعات کوچه بازاری چیست. اول اینکه زهرا نصوری عمو ندارد و پدرش تک پسر خانواده ست. دوم اینکه هیچکس از اتفاقی که افتاده خبر ندارد و پزشکی قانونی هم هیچ مورد مشکوکی مشاهده و گزارش نکرده. پیامهای تلفن زهرا به دوستان خود در ساعت ۲ بامداد نشانه انگیزه او برای خودکشی بوده و اینکه برادر زهرا جرات کشتن گنجشک هم ندارد. لطفا با آبروی مردم به خاطر هیجان دادن به خبرهای خود بازی نکنید. شما هموطن زهرا هستید. در ضمن زهرا ۱۴ ساله ست

  • علی زمانی مهر ۱۴, ۱۳۹۹

   از شنیدن نظرات شخصی شما سپاسگزاریم. ضمنا ما خبرگزاری نیستیم. تلاش بر انتشار خبر از منابع موثق است. اگر کسی از اتفاق خبر ندارد چطور شما از برادرش خبر دارید؟ 🙂