«بیدار شو نوبل گرفتی!» لحظه باخبر شدن برنده نوبل ۲۰۲۰ از جایزه اش + ویدئو

«بیدار شو نوبل گرفتی!» لحظه باخبر شدن برنده نوبل ۲۰۲۰ از جایزه اش + ویدئو

پل آر. میلگرام ۷۲ ساله و رابرت بی. ویلسون ۸۳ ساله، استادان دانشگاه استنفورد آمریکا، روز دوشنبه ی این هفته از سوی کمیته ی نوبل در شهر استکهلم سوئد، برندگان جایزه ی نوبل اقتصاد ۲۰۲۰ اعلام شدند.

این دو دانشمند که به خاطر نظریه ی حراج خود موفق به دریافت این جایزه شدند، قالب‌ های حراج مخصوصی برای کالاها و خدماتی مانند فرکانس‌های رادیویی طراحی کرده‌ اند که فروش آن ها به روش سنتی دشوار است.

کمیته ی جایزه نوبل پس از اعلام برندگان اظهار داشت: «کشف آن ها برای فروشندگان، خریداران و مالیات دهندگان سرتاسر دنیا سودمند بوده است.»

اما میلگرام این لحظه ی فوق العاده را تقریباً از دست داد چون خیلی زود در خانه اش در شهر استنفورد ایالت کالیفرنیا خوابش برده بود. خوشبختانه ویلسون که ساکن طرف دیگر خیابان محل زندگی میلگرام است، راهی خانه ی او شد.

تصاویر دوربین مداربسته ی در خانه ی میلگرام، ویلسون و همسرش را نشان می دهد که ساعت ۲ صبح با لباس خانه خود را با عجله به در خانه ی میلگرام می رسانند.

ویلسون زنگ در خانه را می زند، در می زند و حتی چندین بار دستگیره ی در را می چرخاند تا بلکه میلگرام را بیدار کند.

وقتی بالاخره همکار خواب آلودش جواب می دهد ویلسون می گوید: «پل؟ باب ویلسونم. نوبل گرفتی!»

ویلسون در ادامه می گوید که کمیته نوبل سعی کرده با او تماس تلفنی داشته باشد اما موفق به این کار نشده چون ویلسون تلفنش را خاموش کرده بود.

میلگرام حیرت زده می گوید: «واو!»

بعدتر صبح دوشنبه میلگرام هنگام گفتگو با خبرنگاران اذعان کرد که در زمان اعلام برندگان جایزه خواب بود.

او گفت به شکل غافلگیرانه ای از این خبر بسیار خوب اطلاع پیدا کرد.

ویلسون به خبرنگاران گفت او هم تماس اول کمیته نوبل را از دست داده بود.

او گفت: «خب من اشتباهی فکر کردم که یک تماس سیاسی است، به خاطر همین تلفن را از برق کشیدم. بعدش زنگ زد به موبایل همسرم.»

«ولی وضعیت خنده داری به وجود آمده بود چون میلگرام که طرف دیگر خیابان ما زندگی می کند، همه ی تلفن هایش را خاموش کرده بود به خاطر همین کمیته نوبل نتوانسته بود با او تماس بگیرد.»

«به خاطر همین با لباس خانه راه افتادم و رفتم در خانه اش تا بیدارش کنم. به خاطر همین همه چیز جلوی در اتفاق افتاد.»

لحظه باخبر شدن برنده جایزه نوبل 2020

پل آر. میلگرام (سمت راست) و رابرت بی. ویلسون (سمت چپ)

میلگرام در یک تماس تصویری با همکارانش در دانشگاه استنفورد اذعان کرد که یکی از بهترین بخش های دریافت جایزه نوبل این بود که آن را با ویلسون شریک است.

میلگرام گفت: «باب استاد راهنمای پایان نامه ی دکترای من بود. او بود که من را با مطالعات حوزه ی حراج به عنوان راهی برای بررسی بازارها و تخصیص منابع در شروع فعالیت تحقیقی ام آشنا کرد.»

ویلسون گفت او و میلگرام از دهه ی ۱۹۷۰ بر روی حراج ها کار کرده اند و شاگرد سابق خود را همان نابغه ای توصیف کرد که پشت تمام نظریه ی حراج آن ها است.

میلگرام استاد رشته ی علوم انسانی در دانشکده اقتصاد دانشگاه استنفورد و ویلسون استاد بازنشسته ی رشته مدیریت در دانشکده کسب و کار دانشگاه استنفورد است.

بیشتر بخوانید:

برنامه جهانی غذا سازمان ملل برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ شد

برنده جایزه نوبل فیزیک از راهکارهایی برای یادگیری سریع تر و بهتر می گوید

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
دیجیاتو
بدون نظر

ورود