self-clean چیست؟

self-clean چیست؟

یکی از محصولات پرکاربرد در هر آشپزخانه اجاق گاز است! اگر قصد خرید اجاق گاز دارید، باید به نکات مهم آن در هنگام خرید توجه داشته باشید تا از محصولی که خریداری می‌کنید، رضایت لازم را داشته باشید! همانطور که احتمالا شما هم توجه داشته باشید، احتمالا در هنگام طبخ غذا یا گوشت کباب شده، شاهد پرتاب شدن ذرات غذا به اطراف بوده‌اید.

این موضوع به خصوص در هنگام پختن کیک‌ها یا درست کردن لازانیا بیشتر به چشم می‌آید! در این مواقع چه کاری انجام داده‌اید؟ احتمالا شما هم مانند بسیاری از افراد بعد از هر پخت و پز اقدام به تمیز کردن اجاق گاز یا فر خود کرده‌اید و ساعت‌ها برای این کار زمان گذاشته‌اید. گاهی اوقات حتی ممکن است که برخی از لکه‌های سرسخت شما را کلافه کنند و باعث شوند از این موضوع شکایت کنید.

اگر تابحال فکر می‌کردید که باید تنها با دست اجاق گاز خود را تمیز کنید و یا از مواد شیمیایی آن را تمیز کنید (که به خاطر مسائل بهداشتی اصلا توصیه نمی‌شود!)، بهتر است با امکانتی تحت عنوان Self Clean آشنا شوید! سلف کلین، یک امکان ویژه برای اجاق گازهاست که می‌تواند به شما یک نظافت آسان ارائه دهد! ما در ادامه سعی می‌کنیم، این امکان و ویژگی را به خوبی بررسی کنیم!

SELF CLEAN چیست و اولین بار چگونه از آن استفاده شد؟

حدود ۶۰ سال پیش یعنی در سال ۱۹۶۳ شرکت جنرال الکتریک برای اولین بار امکانی را به اجاق گازهای خود اضافه کرد که از آن به عنوان سلف کلین این روزها یاد می‌شود. سلف کلین که در واقع نوعی پوشش پرزدار یا به عبارتی لعاب محافظ است به صاحبان اجاق گازهای امروزی کمک می‌کند که بعد از پخت و پز، قادر باشند با فشار یک دکمه ذرات چربی و غذا اشباع شده را از دیوار فر جدا کنند و تنها با یک دستمال ساده آن‌ها را پاکسازی کنند.

شیوه عملکرد سلف کلین به چه صورت است؟

شیوه و طرز کار این ویژگی بسیار کاربردی در اجاق گاز به این شکل است که تمامی ذرات چربی و غذای باقی مانده بر روی دیوار فر برا با کمک دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد تبدیل به خاکستر می‌کند و باعث می‌شود که شما به راحتی و با یک دستمال تمیز مرطوب قادر به تمیزکردن دیوار باشید.

البته مدت زمان سلف کلین در اجاق گازهای مختلف است و چیزی در حدود ۲ یا ۴ ساعت برای این فرآیند زمان در نظر گرفته می‌شود. شما هنگامی که دکمه سلف کلین را فشار می‌دهید، ابتدا اجاق گاز در فر را قفل می‌کند، سپس با خاموش کردن اتوماتیک تمامی قابلیت‌ها، اقدام به شروع فعالیت افزایش دما می‌کند.

هنگامی که این فعالیت کمکی صورت می‌گیرد و تمام می‌شود، شما قادر به باز کردن درب فر خواهید بود. البته توصیه می‌شود که ابتدا سعی کنید تا فر سرد شود، سپس با کمک دستمال مرطوب تمیز خود دیواره آن را برای پخت و پز بعدی تمیز کنید. از مزایای این سیستم عدم نیاز به استفاده از هرگونه ماده شوینده، پاک کننده ذرات چربی و … است! خوشبختانه این فعالیت تنها با یک مقدار صبر انجام می‌گیرد.

شیوه‌های مختلف انجام سلف کلین در اجاق گازهای مختلف

برای استفاده از این روش شما دو راه بیشتر پیش روی خود ندارید! راه حل اول استفاده از سلف کلین با دمای بالا یا سلف کلین بخار است که هر دو کمک می‌کنند، یک فر تمیز و بدون چربی داشته باشید. شما بهتر است باتوجه به نوع سلف کلین اجاق گاز خود، تصمیم بگیرید که چگونه بعد از انجام این عملیات بهتر است که تمیزکاری را انجام دهید.

برای استفاده بهتر از این ویژگی در فرهای مختلف، بهتر است که نکات زیر را مدنظر قرار بدهید:

  • لامپ فر باید در هنگام سلف کلین خاموش باشد!
  • تهویه آشپزخانه را در هنگام انجام این فرآیند روشن بگذارید!
  • در هنگام استفاده از این فرآیند، حیوان خانگی و یا پرنده خود را از این محوطه دور نگهدارید!
  • قفسه‌های داخل فر را قبل از این فرآیند از داخل اجاق خارج کنید چرا که به واسطه دمای بالا، ممکن است که تغییر رنگ صورت بگیرد
  • و …

اجاق گاز ایرانی مجهز به سلف کلین

اگر به دنبال خرید اجاق گازی با این ویژگی هستید، توصیه می‌کنیم که اقدام به خریداری اجاق گاز اسنوا کنید. اسنوا به عنوان پرچم دار لوازم خانگی در ایران و خاورمیانه با بومی سازی لوازم خانگی توانسته به عنوان صنعت پیشران در این زمینه شناخته شده و محصولاتی با کیفیت و تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کند.

در عمق تولید اجاق گازهای اسنوا این ویژگی و قابلیت به آن‌ها اضافه شده‌است که شما بتوانید به راحتی فر خود را با یک دکمه، سلف کلین کنید. آیا تابحال از اجاق گازهای اسنوا و یا دیگر محصولات این برند استفاده کرده‌اید؟ چه نظری در رابطه با امکانات محصولات این شرکت دارید؟ در بخش نظرات، می‌توانید تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • محمد آذر ۲۵, ۱۳۹۹

    اصلا اسنوا رو پیشنهاد نمیکنم، ترجیحاً برند های اجاق گاز ایرانی معتبر تر پیلوت و… رو بخرید