طعنه گرتا تونبرگ به منتقدان خود با توییتی به مناسبت تولد ۱۸ سالگی اش

طعنه گرتا تونبرگ به منتقدان خود با توییتی به مناسبت تولد ۱۸ سالگی اش

گرتا تونبرگ در توییتی به مناسبت تولد ۱۸ سالگی خود به شوخی نوشت «مربیان خبیثش دیگر نمی توانند او را کنترل کنند».

توییت این فعال زیست محیطی کنایه ای بود به منتقدانش که ادعا می کنند گرتا با نقشه ی والدینش به شهرت رسید و آن ها در پشت پرده مغز متفکر این اتفاق هستند. او در توییت خود نوشته حالا که ۱۸ ساله شده «بالاخره آزاد است».

گرتا تونبرگ به شوخی گفت شب تولدش را در یک «میخانه ی محلی» خواهد گذراند چون در سوئد حداقل سن مصرف مشروبات الکلی ۱۸ سال است.

به گفته ی تونبرگ او در آنجا «همه رازهای سیاهی که در پشت تئوری توطئه ی تغییرات آب و هوایی و اعتصاب هایش وجود دارد را برملا خواهد کرد». اشاره ی تونبرگ به کسانی است که گرمایش زمین را دروغ می دانند.

تونبرگ ۱۸ ساله به همراه توییت طنزآمیز خود یک سلفی منتشر کرد. در این سلفی او تیشرتی به تن دارد که روی آن عبارت «انجمن مریخ تخت» نقش بسته و او انگشت شستش را بالا برده است.

به نظر می رسد لباس او هم اشاره ای کنایه آمیز به «انجمن زمین تخت» باشد که اعضای آن معتقدند زمین صفحه ای مدور بوده و با دیواری از جنس یخ احاطه شده است.

او در توییت خود نوشته:

«بابت همه ی آرزوهایی خوبی که به خاطر تولد ۱۸ سالگی ام داشتید از شما خیلی ممنونم!

امشب من را در میخانه ی محل مان خواهید دید، در آنجا همه ی رازهای سیاهی که در پشت تئوری توطئه ی تغییرات آب و هوایی و اعتصاب هایم وجود دارد را برملا خواهم کرد. مربیان خبیثم هم دیگر نمی توانند کنترلم کنند!

بالاخره آزاد شدم!»

گرتا تونبرگ در مصاحبه ای پیش از تولد ۱۸ سالگی اش گفته بود سفرهای هوایی سلبریتی هایی که درباره ی مسأله ی محیط زیست پند و موعظه می کنند، برای او اهمیتی ندارد.

این فعال نوجوان وقتی بعد از به راه انداختن اعتصابات تک نفره در بیرون پارلمان سوئد به چهره ی جنبش زیست محیطی جوانان دنیا بدل شد، تنها ۱۵ سال داشت.

گرتا تونبرگ از آن زمان در نشست های سازمان ملل درباره ی تغییرات آب و هوایی به سخنرانی پرداخته، نامزد جایزه صلح نوبل شده و از سمت نشریه ی تایم به عنوان چهره ی سال ۲۰۱۹ انتخاب شد.

اما او می گوید که شهرت جهانی اش تا ابد دوام نخواهد آورد به همین دلیل تلاش دارد نهایت استفاده را از جایگاه خود در این فرصت محدود ببرد.

از تونبرگ ۱۷ ساله در مصاحبه ای که با نشریه ی تایمز داشت پرسیده شد چه نظری درمورد سلبریتی هایی دارد که درباره ی تغییرات آب و هوایی پند و موعظه سر می دهند اما برای سفرهای خود از هواپیماهایی استفاده می کنند که سوخت فسیلی می سوزانند.

او در پاسخ تنها گفت: «برایم مهم نیست.»

هری نوه ی ملکه ی انگلیس و همسرش مگان مارکل در سال ۲۰۱۹ به خاطر استفاده از جت شخصی مورد انتقاد قرار گرفتند. این زوج برخلاف فعالیت هایی که در زمینه ی محیط زیست داشته اند، ظرف تنها ۱۱ روز ۴ سفر هوایی داشتند.

تونبرگ گفت: «من به کسی نمی گویم چه باید بکند، اما وقتی تریبونی می شوید برای طرح چنین مسائلی و خودتان به پند و اندرزتان عمل نمی کنید این خطر هست که به خاطر آن مورد انتقاد قرار بگیرید و چیزی که درباره ی آن صحبت می کنید جدی گرفته نشود.»

منبع: dailymail
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴ نظر

ورود

 • میهمان دی ۱۵, ۱۳۹۹

  هنگامی که تونبرگ با کشتی ۱۱میلیون دلاری پدرش که اتفاقا با سوخت فسیلی کار می کرد در حال مطالعه(شما بخونید گردش و شو تبلیغاتی) بر روی یخ های قطبی بود
  ازش پرسیدن که نظرتون چیه گفت برام مهم نیست

 • مری دی ۱۵, ۱۳۹۹

  این هم نمونه ریحانه پارسای خارجیها است. وقتی الکی یکی رو که مغزش هنوز کوچیکه بزرگ کنی همچین رفتارهایی دور از انتظار نیست.

  • Aiwaa دی ۱۵, ۱۳۹۹

   شما خودت وقتی بدون مطالعه راجب فعالیت‌های کسی که وقتی تو همسنش بودی… اظهار نظر می کنی نمونه بارز یه آدم کوته فکره جهان سومی هستی التماس تفکر

   • ساره دی ۱۶, ۱۳۹۹

    مثلا این بچه غیر از تکرار کردن حرفهایی که یادش دادن چه غلط دیگه ای کرده؟ محققه یا دانشمند؟ این همه فعال واقعی محیط زیست وجود داره که با تحقیقات خودشون کارهای بزرگ انجام دادن اونوقت این بچه بشه شخصیت سال؟ تو همون جهان اول هم کسی این مسخره رو جدی نمیگیره.