اختراع یک برچسب مانیتور برای کنترل از راه دور وضعیت سلامتی بیماران

اختراع یک برچسب مانیتور برای کنترل از راه دور وضعیت سلامتی بیماران

مهندسان موفق به ساخت یک پچ پوستی شده اند که بر روی گردن قرار می گیرد و امکان کنترل وضعیت سلامتی بیماران را فراهم می کند.

این اختراع که با آن می توان فشار خون، ضربان قلب و سطح قند خون را اندازه گرفت، اولین در نوع خود است که می تواند سیگنال های قلبی عروقی و سطح زیست شیمی بدن بیماران را نیز اندازه بگیرد.

این پچ که توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیای آمریکا ساخته شده ورق نازکی از جنس پلیمر چسبنده است و به گونه ای طراحی شده که با فشار خون و گیرنده های شیمیایی انطباق پیدا می کند.

لو یین یکی از محققان دست اندر کار در این پژوهش می گوید: «این نوع مانیتورهای پوشیدنی بسیار مناسب کسانی هستند که به بیماری های زمینه ای دچارند و وضعیت سلامتی آن ها باید روزانه کنترل شود.»

«این پچ ابزار مناسبی هم برای کنترل از راه دور بیماران است، به خصوص حالا در دوره ی همه گیری کرونا که مراجعه ی حضوری به مراکز درمانی به حداقل رسیده است.»

این پچ پوستی از قرار معلوم یک ابزار همه کاره است چون می تواند وضعیت فشار خون و دیابت بیمار را رصد و بروز عفونت خونی و دیگر بیماری های مزمن را تشخیص دهد.

محققان معتقدند این پچ می تواند هم برای بیماران داخل بیمارستان مفید باشد هم بیماران خارج از آن.

در خصوص بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه ی بیمارستان ها هستند، این مانیتور پوشیدنی به حذف دستگاه های پایشی متعددی کمک می کند که برای کنترل وضعیت بیمار مورد استفاده قرار می گیرند. در خصوص بیمارانی هم که در خانه به سر می برند، این دستگاه به متخصصان کمک می کند بر وضعیت سلامتی آن ها را بدون نیاز به مراجعه به مراکز درمانی نظارت داشته باشند.

جوزف ونگ، یکی دیگر از محققان دست اندر کار در این پژوهش می گوید: «ابداعی که در اینجا صورت گرفته این است که گیرنده های کاملاً متفاوتی را به کار می گیریم و آن ها را در پلتفرمی به کوچکی یک تمبر باهم ادغام می کنیم.»

«ما می توانیم اطلاعات بسیار زیادی را از طریق این مانیتور پوشیدنی جمع آوری کنیم و این کار را به روش غیر تهاجمی هم انجام می دهیم، بدون آنکه باعث اذیت یا مختل شدن فعالیت روزمره ی فرد شود.»

این پچ به گونه ای طراحی شده که بر روی گردن نصب می شود، چون این قسمت از بدن به دلیل وجود یک گیرنده ی فشار خون و دو گیرنده ی شیمیایی از بهترین شرایط برای خوانش وضعیت سلامتی بدن برخوردار است.

این گروه تحقیقاتی در حال کار بر روی نسخه ی جدیدی از این پچ است که از سنسورهای بیشتری برخوردار باشد.

یکی دیگر از اهدافی که این محققان در ساخت پچ جدید به دنبال آن هستند کاهش ابزارهای الکترونیک مورد نیاز برای گیرنده فشار خون است.

در نسخه ی فعلی گیرنده باید به یک منبع برق و یک دستگاه آزمایشگاهی متصل شود تا بتوان اطلاعات آن را نمایش داد.

هدف نهایی این گروه تحقیقاتی بی سیم کردن همه چیز در پچ پوستی جدید است.

منبع: dailymail
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود