پربیننده ترین برنامه های تلویزیون در نوروز ۱۴۰۰؛ از نون خ تا تک تیرانداز

پربیننده ترین برنامه های تلویزیون در نوروز ۱۴۰۰؛ از نون خ تا تک تیرانداز

رئیس مرکز تحقیقات صدا و سیما دیروز در نشستی خبری آمارهایی در رابطه با وضعیت تماشای سریال ها و ویژه برنامه های نوروزی ۱۴۰۰ ارائه کرد.

علی طلوعی رئیس این مرکز گفت امسال کار نظرسنجی در دو مرحله در هفته های اول و دوم نوروز صورت گرفت. پرسشگران در تهران و ۳۱ مرکز استانی با حضور در درب منازل آمار دقیق و مستندی جمع‌ آوری کردند که بخشی از این آمار در هفته ی اول فروردین از طریق اداره کل روابط عمومی رسانه ملی منتشر شد.

آمار پرمخاطب ترین ها

طلوعی با دسته‌ بندی برنامه‌ های مختلف نوروزی، نتایج نظرسنجی برنامه‌ های رسانه ملی را اینگونه تشریح کرد: «در ایام نوروز امسال هفته ی اول ۸۲.۶ درصد مردم برنامه‌ های رسانه ملی را دیدند. این برنامه‌ ها شامل ویژه‌ برنامه‌ ها و سریال‌ های نوروز، ویژه تحویل سال، اخبار و … بود که مخاطب را پای قاب تلویزیون و رادیو نشاند. در هفته ی دوم میزان مخاطبان به ۷۶.۸ درصد رسید که به این ترتیب میزان بیننده ی هفته اول و دوم نزدیک ۸۰ درصد و مدت‌ زمان تماشای برنامه برای هر فرد ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه بوده است.»

«عصر جدید» پربیننده‌ ترین ویژه‌ برنامه تحویل سال‌

رئیس مرکز تحقیقات سازمان درباره مخاطبان «برنامه‌های ویژه سال‌ تحویل» گفت: «بیشترین بیننده را برنامه “عصر جدید” با ۷۰/۵ درصد مخاطب از شبکه ۳ داشت که در نوع خودش هم نصاب جدیدی به شمار می‌ آید. پس‌ از آن برنامه “فرمول یک” شبکه یک با ۳۰/۴ درصد، “سلام” از شبکه قرآن ۱۸/۱ درصد مخاطب و پس‌ از آن “نوروزترین نوروز” در شبکه پنج، “حول حالنا” در شبکه سلامت، “سین هشتم” در شبکه افق رتبه‌ های بعدی پربیننده‌ ترین‌ های تحویل سال را از آن خود کردند.»

«نون خ ۳» پربیننده‌ ترین سریال‌

طلوعی با اشاره به استقبال مخاطبان از سریال‌های نوروز ۱۴۰۰ بیان کرد: «در فضای سریال‌ های نوروزی حدنصاب خوبی داشتیم. سریال “نون خ ۳” در شبکه یک ۸۲/۱ درصد مخاطب را به خود اختصاص داد که در نوع خود حد نصاب جدیدی برای سریال‌ های نوروزی بود، چرا که تاکنون به چنین رقمی در سریال‌های نوروزی نرسیده بودیم.»

رئیس مرکز تحقیقات رسانه ملی افزود: «مخاطبان “نون خ ۳” از این سریال حدود ۸۸ درصد رضایت در حد زیاد داشتند و پس‌ از آن به ترتیب سریال “گاندو ۲” با حدود ۶۱ درصد مخاطب و رضایت در حد زیاد بیش از ۸۵ درصد، “همبازی” با ۲/۲۸ درصد مخاطب، “نوروز رنگی” با ۲۰ درصد و برنامه “دست‌ انداز” شبکه نسیم با ۵/۱۷ درصد رتبه‌ های دیگر را از آن خود کردند. با این‌ حال نزدیکی درصد مخاطبان دو سریال “نون خ ۳” و “گاندو ۲” که بالای ۵۰ درصد بیننده داشتند، در نوروز امسال قابل‌ توجه بود.»

رئیس مرکز تحقیقات سازمان با اشاره به این نکته که وقتی صحبت از مخاطب ۲۰ درصدی به میان می‌ آید، به معنای دربرگیری ۱۹ میلیون نفر از جمعیت کشور است، متذکر شد: «با احتساب این ارقام می‌ توان به پرمخاطب بودن ویژه‌ برنامه‌ های نوروزی صحه گذاشت.»

طلوعی همچنین به دو قسمت پایانی «پایتخت ۶» که در آخرین روزهای سال ۹۹ پخش شد، اشاره و تصریح کرد: «بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات، ۸۱/۴ درصد مردم بیننده ی دو قسمت پایانی “پایتخت ۶” بوده‌ اند و رضایت از آن، ۷۵/۷ درصد در حد زیاد بوده است.»

«خندوانه» پرمخاطب‌ ترین ویژه‌ برنامه نوروزی

وی ادامه داد: « “خندوانه” در شبکه نسیم با ۵۴ درصد مخاطب، “سیم آخر” ۴۶/۴ درصد در شبکه سه، “کودک شو” با ۴۱/۷ درصد در شبکه نسیم، “ایران‌گرد چهار” ۴۱ درصد شبکه یک، “شوت بال” با ۳۵/۸ درصد در شبکه نسیم، “دست‌ پخت” ۳۳/۸ از شبکه یک، “مسابقه ایران” با ۴/۳۲ درصد از شبکه یک، مسابقه “زوجی نو” با ۳۲/۲ درصد از شبکه سه، مستند حیات‌ وحش با ۳۱/۵ درصد از شبکه مستند، “کلبه عموپورنگ” با ۳۰ درصد از شبکه دو، مسابقه “هوش برتر” از شبکه نسیم با ۲۸/۴ درصد، “شوخی شوخی” از شبکه سه با ۲۶ درصد، “ستاره ساز” از شبکه سه با ۲۴/۴ درصد و مسابقه “شهروند و مافیا” با ۲۱ درصد از شبکه سلامت بالاترین مخاطبان را داشتند.»

آمار فیلم‌ بازها

طلوعی با اشاره به استقبال مخاطبان از فیلم‌ های سینمایی که در ایام نوروز از شبکه‌ های سیما روی آنتن رفت، گفت: «۴۲ درصد مردم فیلم‌ های سینمایی را تماشا کردند که حد نصاب مناسبی برای استقبال مخاطبان در نوروز امسال به شمار می‌ آید. از این تعداد ۵۵ درصد مخاطبان فقط فیلم‌ های ایرانی را دیدند، ۲۱ درصد فقط فیلم‌ های خارجی را دیدند و ۲۴ درصد هم هر دو گونه، یعنی ایران و خارجی را مشاهده کردند.»

«تک‌ تیرانداز» پربیننده‌ ترین فیلم

وی افزود: «پربیننده‌ ترین فیلم‌ سینمایی نوروز امسال “تک‌تیرانداز” با ۵۱ درصد مخاطب بود که برای اولین بار از تلویزیون پخش شد، حد نصاب بی‌ سابقه‌ای را شکل داد و پس‌ازآن “شکرستان» با ۴۰/۸ درصد، “۲۳ نفر” با ۴۰ درصد بودند و پس‌ از آن‌ ها نیز فیلم‌ های “خروج”، “رد خون”، “یدو” که پیش از اکران در سینماها، برای اولین بار از تلویزیون پخش شد و “مهران” رتبه‌ های بعدی را به خود اختصاص دادند. این درحالی‌ که است که طبق نظرسنجی‌ های ما همه فیلم‌ های سینمایی که در نوروز روی آنتن سیما رفت، رضایت ۸۰ درصدی را از آن خود کرده‌ اند.»

محبوب ترین شبکه ها

رئیس مرکز تحقیقات سازمان با بیان اینکه شرکت‌ کنندگان در نظرسنجی در پاسخ به این سؤال که ترجیح‌ شان برای تماشای یک برنامه یا شبکه کدام است، افزود: «شبکه‌ های یک، سه و نسیم در رتبه‌ های اول تا سوم پاسخ به این پرسش قرار گرفتند. این درحالی‌ است که شبکه یک و سه حدود یک درصد با هم اختلاف دارند، به طوری که ۲۴ درصد مخاطبان شبکه یک و ۲۲/۷ مخاطبان شبکه سه را انتخاب کردند. نوروز ۹۹ نیز شبکه یک سیما ترجیح اول بینندگان تلویزیون شده بود.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود