عبور سیارک غول پیکر از بیخ گوش زمین

عبور سیارک غول پیکر از بیخ گوش زمین

دیروز دوشنبه ۲۴ فروردین در حالی که مردم دنیا سرگرم کارهای روزمره ی خود بودند سیارکی به اندازه ی یک خودرو درست از بیخ گوش زمین عبور کرد.

این سیارک که ۲۰۲۱ GW4 نام دارد هنگام عبور از کنار سیاره ی ما ۳۰،۰۹۵ کیلومتر بر ساعت سرعت داشت. سیارک مذکور در نزدیک ترین حالت تنها بیش از ۱۹،۳۱۲ کیلومتر با سطح سیاره زمین فاصله داشت. برای درک بهتر این فاصله خوب است بدانید که اغلب ماهواره های ثابت زمینی حدود ۳۵،۴۰۵ کیلومتر و کره ماه نزدیک به ۳۸۴،۴۷۲ کیلومتر با سیاره زمین فاصله دارند.

این سیارک اولین بار هشتم آوریل سال جاری میلادی در رصدخانه ی کاتالینا در ایالت آریزونای آمریکا کشف شد.

ستاره شناسان میزان نزدیکی این رویارویی را استثنایی توصیف کرده اند. از این سیارک تصویری نیز ثبت شده که آن را در فاصله ی ۲۹۹،۳۳۸ کیلومتری زمین نشان می دهد. در این تصویر که می توانید آن را در پایین مشاهده کنید سیارک مذکور در مرکز کادر قرار گرفته و با یک فلش مشخص شده است.

با این حال ستاره شناسان می گویند نگرانی از بابت چنین رویارویی های بسیار نزدیکی میان سیاره ی ما و اجرام آسمانی وجود ندارد. به گفته ی آن ها به ندرت پیش می آید سیارک هایی در این اندازه تا این حد به زمین نزدیک شوند. گرچه از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون ۴ جرم آسمانی از فاصله ی حداکثر ۲۶،۹۰۲ کیلومتری زمین عبور کرده اند که سیارک ۲۰۲۱ GW4 بزرگ ترین آن ها بود.

ناسا طول این سیارک را بین ۳/۵ تا ۷/۷ متر تخمین زد و مسیر حرکت آن تا عبور از نزدیکی زمین را مورد رصد قرار داد. اندازه ی این سیارک آنقدری نبود که بدون تلسکوپ قابل مشاهده باشد.

از زمانی که سازمان فضایی ناسا اعلام کرد سیارک ۳۳۵ متری آپوفیس در ۱۰۰ سال آینده به زمین برخورد نخواهد کرد، اجرام آسمانی زیادی از کنار سیاره ی ما عبور کرده است. پیش بینی می شود سیارک آپوفیس روز ۱۳ آوریل سال ۲۰۲۹ از فاصله ی حداکثر ۳۲،۱۸۶ کیلومتری زمین عبور کند.

به گفته ی ناسا، برخورد اجرام آسمانی همچون سیارک ۲۰۲۱ GW4 به زمین اتفاق رایجی است و تقریباً سالی یک بار رخ می دهد. با این حال، اجرام کوچک تر از ۲۵ متر، یعنی بیشتر از ۳ برابر اندازه ی سیارک۲۰۲۱ GW4، اغلب پس از ورود به جو سیاره زمین می سوزند و شبیه به یک ستاره ی دنباله دار می شوند.

طبق برآوردهای سازمان فضایی ناسا، یک سیارک باید بیشتر از ۸۰۰ متر باشد تا برخورد آن با زمین بتواند اثرات جهانی داشته باشد.

منبع: usatoday
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود