۱۰ حقیقت جالب درباره تاج ملکه انگلیس که نمی دانستید

۱۰ حقیقت جالب درباره تاج ملکه انگلیس که نمی دانستید

جواهرات خاندان سلطنتی انگلیس مجموعه ای از زیبایی، تجمل و از همه مهم تر تاریخ هستند. در میان آن ها «تاج امپراتوری» (Imperial State Crown) متمایز از بقیه است چون از آن در مراسم تاجگذاری ملکه الیزابت دوم در سال ۱۹۵۳ استفاده شد. این تاج از سنگ های قیمتی، مروارید، فلزات گرانبها و یک پوشش مخملی ساخته شده است. این جواهراز پادشاهی به پادشاهی دیگر می رسد اما به مرور دستخوش تغییراتی شده و حقایق جالبی بر جای گذاشته است.

با ۱۰ حقیقت جالب درباره تاج ملکه انگلیس همراه باشید.

۱- حدود یک کیلوگرم وزن دارد

تاج امپراتوری به خاطر سنگ های قیمتی ای که به آن ها مزین شده، حدود یک کیلوگرم وزن دارد. این سنگ های قیمتی عبارتند از الماس، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و زمرد.

۲- تاج از چه چیزهایی ساخته شده

تاج امپراتوری از اسکلت باز حیرت انگیزی از جنس طلا ساخته شده و در آن نزدیک به ۳ هزار الماس با پایه هایی از جنس نقره، ۱۷ عدد یاقوت کبود، ۱۱ عدد زمرد و حدود ۲۷۰ عدد مروارید به کار رفته است. یک الماس بزرگ و چند یاقوت سرخ و یاقوت کبود هم زینت بخش جلو و عقب یکی از مشهورترین تاج های تاریخ هستند.

۳- از نو طراحی شد تا «زنانه تر» شود

برای مراسم تاجگذاری الیزابت دوم در سال ۱۹۵۳ تغییراتی در مدل تاج امپراتوری داده شد تا هم سبک تر و هم زنانه تر شود، چون فرمانروای جوان انگلیس در آن زمان تنها ۲۷ سال داشت. به همین دلیل تفاوت هایی میان تاج جورج ششم با تاج فعلی ملکه وجود دارد.

۴- یاقوت سرخی که در مرکز تاج جای گرفته

درباره ی جواهراتی که زینت بخش تاج امپراتوری شده اند افسانه های زیادی ساخته شده که بی دلیل هم نیستند. درست در جلوی تاج، «یاقوت سرخ شاهزاده ی سیاه» قرار دارد. گفته می شود این سنگ نیمه قیمتی به پیتر اول ِ کاستایل تعلق داشته که بعدها به ادوارد، پرنس ولز، مشهور به «شاهزاده سیاه» می رسد. شاهزاده این سنگ را در سال ۱۳۶۷ میلادی به عنوان هدیه ای به مناسبت موفقیتش در غلبه بر دشمنان خود در میدان جنگ، به او اهدا شد.

۵- نمایشگاهی از «جواهرات سلطنتی» وجود دارد

از تاج، ردا، عصای سلطنتی و دیگر وسایل ارزشمند بیشتر شاهان و ملکه های انگلیس در برج معروف لندن نگهداری می شود که نام رسمی آن «کاخ سلطنتی و قلعه نظامی برج لندن علیاحضرت» است. این وسایل بیشتر با نام «جواهرات تاج» شناخته می شوند و به نمایش عمومی در آمده اند. بیش از ۳۰ میلیون نفر از این مجموعه ی بزرگ دیدن کرده اند، که احتمالاٌ پربازدیدترین مجموعه در بریتانیا و حتی شاید در تمام دنیا باشد.

۶- در موقعیت های خاصی از آن استفاده می شود

از تاج امپراتوری تنها در مراسم تاجگذاری فرمانروایان انگلیس استفاده نمی شود. این جواهر بزرگ هر ساله از برج لندن، یعنی جایی که معمولاً نگهداری می شود، به کاخ وستمینستر برده می شود. ملکه از این تاج در حین سخنرانی آغازین پارلمان انگلیس استفاده می کند که طبق سنتی قدیمی انجام می شود. در سال های اخیر ملکه انگلیس به دلیل فشار زیادی که تاج به سرش وارد می کند، ترجیح داده از آن استفاده نکند.

۷- الماس مرکزی

در سال ۱۹۰۵ بود که بزرگ ترین الماس دنیا (تا به امروز هم همینگونه است) در آفریقای جنوبی کشف شد. این الماس که نامش را کالینان گذاشتند، بیشتر از ۶۰۰ گرم وزن داشت. دو سال بعد در سال ۱۹۰۷، این الماس عظیم به عنوان هدیه ی تولد به شاه ادوارد هفتم پیشکش شد. بعد از آن، این جواهر به چند قطعه تقسیم شد. یکی از این قطعات به نام کالینان دوم یا «ستاره ی دوم آفریقا» درست در مرکز تاج فعلی الیزابت دوم قرار گرفت و ۶۳ گرم وزن دارد.

۸- تاریخچه ی تاج

این تاج برای مراسم تاجگذاری پدر الیزابت، جورج ششم، در سال ۱۹۳۷، ساخته شد اما مدل آن بر اساس تاج ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۳۸ طراحی شده بود. عبارت «تاج امپراتوری» از قرن پنجم آمده که پادشاهان انگلیس تصمیم گرفتند طراحی تاج به شکل دو قوس باشد تا نشان دهد که سرزمین انگلیس مطیع هیچ قدرت زمینی دیگری نیست.

۹- قیمت تاج

ارزش کلی مجموعه ی موسوم به «جواهرات سلطنتی» بین ۴ تا ۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود. الماس کالینان اول که بزرگ ترین جواهر این مجموعه است نزدیک به ۵۵۰ میلیون دلار قیمت دارد. با این حال، هیچ سند رسمی ای درباره ی قیمت خود تاج امپراتوری وجود ندارد.

۱۰- سه تاج برای یک مراسم

در سال ۱۹۵۳ ملکه الیزابت دوم در طول مراسم تاجگذاری خود نه یک یا دو تاج بلکه در مجموع از سه تاج استفاده کرد. او ابتدا نیم تاج جورج ششم را در راه ِ رفتن به مراسم بر سر داشت. سپس تاج سنت ادوارد بر سرش قرار گرفت. و در راه بازگشت به کاخ باکینگهام تاج امپراتوری را بر سر داشت.

 

بیشتر بخوانید:

چرا فقط بعضی از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا از تاج استفاده می کنند؟

نگاهی به مشهورترین و زیباترین تاج های زنان خاندان های سلطنتی دنیا

حقایقی درباره جواهرات خاندان‎ های سلطنتی سراسر دنیا

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۷ نظر

ورود

 • amir مرداد ۲۳, ۱۴۰۰

  کلا برام خیلی جالبه که هر رزو یه مطلب در مورد خاندان سلطنی دارین… چرا براتون اینقدر مهمه ؟!!

  • H مرداد ۲۳, ۱۴۰۰

   برای اینکه شدت عشق و سوز بعضی ها به کمونیست های چینی و چکمه های پوتین مشخص بشه خخخ

  • رحمانی مرداد ۲۳, ۱۴۰۰

   اره برای منم جای سوال بود!
   تیم روزیاتو لطفا در مورد خاندان سلطنتی کشور های دیگه هم مطلب بزارید.مثلا اسپانیا یا آلمان ایتالیا و …
   کلا ایرانی ها نسبت به خاندان سلطنتی انگلیس خاطره خوبی ندارند اون از قحطی که چند دهه قبل درست کردن بیشتر از ۵میلیون ایرانی فوت شدن یا حمله به ایران و یا جاسوسی و کودتا ….
   رسالت رسانه ای ایجاب میکنه تعادل رو رعایت کنید

   • یشوعا مرداد ۲۴, ۱۴۰۰

    آلمان و ایتالیا سالهاست نظام پادشاهی ندارند دوست عزیز . کمی به روز باشید بد نیست.
    در ضمن حماقت و عقب افتادگی مردمان خودتون رو به حساب زرنگی دیگران نگذارین. تا احمق در جهان هست …………

 • امیرعباس بابایی مرداد ۲۳, ۱۴۰۰

  یه کیلو گرم چه کم

 • Yasin مرداد ۲۴, ۱۴۰۰

  خواهشا یکم تنوع بدید. فارغ از هرگونه دیدگاه سیاسی و اینا سایت ۵۰ درصدش شده حقایقی درباره خاندان سلطنتی بریتانیا. مثلا درباره سلطنت بقیه کشورا هم یه چیزی بذارین. یا لااقل ماهی یه دونه از این مطالب بذارید

 • مهرداد اسفند ۱۶, ۱۴۰۰

  و از همه مهم تر که کمتر کسی بهش دقت می‌کنه ، درفش کاویانی تاج هستش نماد آریایی ساسانی