دست رد کره شمالی به ۳ میلیون دوز واکسن کرونا چین

دست رد کره شمالی به ۳ میلیون دوز واکسن کرونا چین

کره شمالی نزدیک به ۳ میلیون دوز واکسن سینوواک چین را رد و در خواست کرد این واکسن ها به کشورهای دیگری ارسال شود که بیشتر درگیر ویروس کرونا هستند.

با هماهنگی یونیسف، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، قرار بود تحت برنامه ی کوواکس سازمان ملل، محموله ای از واکسن کرونا برای کره شمالی ارسال گردد. هدف از کوواکس اطمینان از جا نماندن کشورهای فقیرتر از برنامه ی واکسیناسیون کرونا در دنیا است.

سخنگوی یونیسف هفته ی گذشته اعلام کرد: «وزیر بهداشت جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) اعلام کرده ۲/۹۷ میلیون دوزی که از سوی کوواکس به این کشور پیشنهاد شده باید به کشورهایی که آسیب شدیدی از ویروس کرونا دیده اند ارسال شود. علت آن محدودیت ذخیره ی واکسن جهانی و اوج گیری مکرر کووید-۱۹ در برخی کشورها عنوان شده است.»

به گفته ی این سخنگو، وزارت بهداشت کره شمالی گفته به ارتباط خود با سازمان کوواکس برای دریافت واکسن کرونا طی ماه های آتی ادامه خواهد داد.

پیش تر در سال جاری قرار بود در قالب برنامه کوواکس نزدیک به ۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا به کره شمالی ارسال شود. با این حال، این محموله نیز در ماه ژوئیه از سوی کره شمالی رد شد که علت آن نگرانی این کشور در خصوص موارد نادر اما جدی لخته شدن خون در افرادی بود که این واکسن را دریافت کرده بودند.

به گفته ی مؤسسه استراتژی امنیت ملی کره جنوبی، کشور منزوی کره شمالی به اثربخشی واکسن های ساخت چین، هم شک دارد. این اندیشکده ی کره جنوبی می گوید کره شمالی واکسن اسپوتنیک وی روسیه را ترجیح می دهد اما مایل است این واکسن به طور رایگان در اختیارش قرار گیرد.

کره شمالی تاکنون هیچ موردی از ابتلا در این کشور گزارش نکرده است، اما کارشناسان نسبت به صحت آمار گزارش شده از سوی کره شمالی تردید دارند. در ماه ژوئن، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی مقامات این کشور را به خاطر بی مسئولیتی و بی کفایتی همیشگی شان در مدیریت همه‌گیری کرونا شدیداً مورد انتقاد قرار داد، امری که ممکن است بیانگر باز شدن پای ویروس کرونا به این کشور باشد.

 

بیشتر بخوانید:

کار اجباری مجازات تخطی از محدودیت های کرونایی در کره شمالی

منبع: insider
بدون نظر

ورود