ساخت ویروسی ۱۰ هزار بار قوی‌تر از کرونا توسط آزمایشگاهی در ووهان چین

ساخت ویروسی ۱۰ هزار بار قوی‌تر از کرونا توسط آزمایشگاهی در ووهان چین

سویه‌ای از ویروس کرونا که در آزمایشگاهی در ووهان چین تولید شده و ۱۰ هزار بار قوی‌تر از معمول است به بیرون از آزمایشگاه درز کرده. به گزارش The Sun، این اتفاق زمانی رخ داده که یکی از موش‌ها تکنیسین آزمایشگاه را گاز گرفته است.

مدارک منتشر شده حاکی از این است که طی پژوهشی که در چین و با سرمایه‌گذاری یک آژانس دولتی امریکایی صورت گرفته، ویروس، تقویت و به یک «موش دارای ویژگی‌های انسانی شده» منتقل شده است.

ووهان چین

این مدارک که توسط US Right to Know منتشر شده، درخواست‌های کمک‌هزینه‌ی گروهی غیرانتفاعی با نام EcoHealth Alliance بین سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد و گفته می‌شود دکتر فائوچی، بالاترین مقام دولت امریکا در حوزه‌ی بیماری‌های عفونی از این قضیه خبر داشته است. هرچند خود فائوچی این اتهام را رد می‌کند.

این پژوهش توسط موسسه‌ی ویروس‌شناسی ووهان در چین انجام شده و طی آن ویروس کرونایی که در خفاش‌هایی در یک معدن مس، ۱۸۰۰ کیلومتر دورتر از محل آزمایشگاه، یافت شده مورد مطالعه قرار گرفته است.

ووهان چین

این طور که به نظر می‌رسد تمرکز این پژوهش بر روی تقویت قابلیت همه‌گیری ویروس کرونا به ۱۰ هزار بار قوی‌تر از معمول بوده است. موش‌هایی که از طریق پیوند بافت‌، «دارای ویژگی‌های انسانی» شده بودند، توسط این ویروس تغییریافته آلوده شده بودند. برخی از این ویروس‌های کرونا طوری دستکاری شده بودند که بی‌نهایت خطرناک‌تر بشوند.

پروفسور وانگ یان یی، مسئول پروژه، پیش از این هر گونه اتهام مبنی بر درز ویروس از آزمایشگاه ووهان را رد و اظهار کرده که آزمایشگاهش ۱۰۰ درصد ایمن است و چین نیز بارها اتهامات غرب در این باره را بی‌اساس خوانده است.

ووهان چین

اما دکتر ریچارد اِبرایت، متخصص ایمنی زیستی و استاد شیمی دانشگاه راتگرز می‌گوید: «بدون شک درز ویروس از آزمایشگاه محتمل‌ترین توجیه ممکن برای همه‌گیری کنونی است که این مدارک نیز آن را تقویت می‌کند. هر ویروس‌شناسی که مدعی خلاف این باشد، می‌بایست وجود یک منشأ طبیعی برای این ویروس را اثبات کند. به طور خاص، پژوهشگران چینی موسسه ویروس‌شناسی ووهان باید به پایگاه داده‌های ویروس کرونا که در سپتامبر ۲۰۱۹ اطلاعاتش را پاک کرده‌اند، یادداشت‌های آزمایشگاهی و نیز شیوه‌نامه‌های رویه‌های ایمنی دسترسی بدهند.»

بیشتر بخوانید:

هشدار «زن خفاشی» چین درباره ویروس کرونا؛ جهش های مرگبارتری در راه است

منبع: The Sun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲ نظر

ورود

  • فرزام مهر ۲, ۱۴۰۰

    الان چی شد؟ این برای الانه؟ توجیه همه گیری کروناست؟؟
    چه تیتر مسخره و زردیه
    فقط با اعصاب بازی کرد. خیلی زرد شده

  • Best مهر ۲, ۱۴۰۰

    fascinating