ماهیگیری با آتش؛ روشی عجیب برای گرفتن ماهی در تایوان + ویدیو

ماهیگیری با آتش؛ روشی عجیب برای گرفتن ماهی در تایوان + ویدیو

با فرا رسیدن شب گروهی از ماهیگیران بادبان‌هایشان را در ساحل شمالی تایوان می‌کشند و آماده‌ی گرفتن ساردین با روشی سنتی می‌شوند: ماهیگیری با آتش.

وقتی به دریا می‌رسند، یکی از ماهیگیران آتش میله‌ای را که از انتهایش گاز استیلن خارج می‌شود (گازی که از اضافه کردن آب به کلسیم کاربید به وجود می‌آید) روشن می‌کند. بعد از آن صحنه‌ای پر هرج و مرج رخ می‌دهد: صدها ماهی ساردین فلس‌دار براق همچون شهاب به بیرون از آب می‌پرند در حالی که ماهیگیران آن‌ها را در تور گیر می‌اندازند.

همزمان با شروع ماهیگیری، بوی تند گاز فضا را پر می‌کند. سال‌هاست که ماهیگیران محلی در شمال تایوان از آتش برای گرفتن ساردین فلس‌دار استفاده کرده‌اند. بر اساس اطلاعات دپارتمان امور فرهنگی شهر نیو تایپه، اولین مدارک دال بر استفاده از کلسیم کاربید برای ماهیگیری به یک قرن پیش برمی‌گردد؛ زمانی که ژاپنی‌ها بر این جزیره حکمرانی می‌کردند.

ماهیگیری با آتش

به گزارش CNN، باورها بر این است که آغازگر این رویه، مردم باسای (بومی‌های تایوان) بوده‌اند. ۶ دهه‌ی پیش، ۱۰۰ قایق ماهیگیری بین ماه‌های مه و اوت رهسپار دریا می‌شده و آب‌ها را با شعله‌های زرد کمرنگ، نورانی می‌کرده‌اند. ساردین‌ها که جذب نور می‌شدند از آب بیرون می‌پریدند و داخل تور می‌افتادند.

در سال‌های دور، گرفتن ساردین فلس‌دار با استفاده از آتش به خاطر کاربردی بودنش بسیار رایج بود. مردم ساردین را در ماهیتابه سرخ می‌کردند و یا در سس سویا با تکه‌های زنجبیل آهسته می‌پختند.

اما با کاهش محبوبیت ساردین فلس‌دار و ارزان شدن آن، خیلی از ماهیگیران بازنشسته شده و این صنعت را ترک کردند. امروزه تنها یک قایق ماهیگیری که برای گرفتن ماهی از آتش استفاده می‌کند، در تایوان وجود دارد.

ماهیگیری با آتش

اگرچه بسیاری از ماهیگیران به خاطر دشواری و کمی درآمد این کار، بازنشسته شده‌اند، چی‌ین شی‌کای ۲۸ ساله تصمیم گرفت که با پیوستن به این حرفه، کسب و کار خانوادگی را ادامه دهد. او می‌گوید: «دو سال پیش، مسئول آتشِ قایق به خاطر مشکلات سلامتی مجبور شد بازنشسته شود. پدر و عمویم که در قایق کار می‌کنند، می‌خواستند که این سنت به نسل‌های بعدی منتقل شود و من را ترغیب کردند که این کار را به عهده بگیرم. به همین خاطر من مسئول آتش شدم.»

حالا چی‌ین مسئول افروختن شعله‌های آخرین قایق ماهیگیری با آتش در تایوان است. مقامات برای زنده نگه داشتن این سنت برنامه‌هایی ریخته‌اند و یکی از تورلیدرهای تایوان با همکاری با چی‌ین، گروه‌های توریستی را برای دیدن ماهیگیری با آتش به دل دریا می‌برد تا از نزدیک نظاره‌گر این رویداد باشند.

بیشتر بخوانید:

کشتار دلفین ها در دانمارک؛ بیش از ۱۰۰۰ دلفین در جزایر فاروی دانمارک قتل عام شدند

زنی روسی که با یک خرس قهوه ای غول پیکر به ماهیگیری می رود + ویدیو

منبع: CNN
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود