۸ علامتی که دروغگوها را لو می دهد

۸ علامتی که دروغگوها را لو می دهد

تحقیقات نشان داده حدود ۶۰ درصد از افراد بزرگسال در یک مکالمه ی ۱۰ دقیقه ای دست کم یک دروغ به زبان می آورند. در عین حال هم هیچ کسی دوست ندارد فریبش دهند. به همین دلیل دانشمندان دست به تحقیقاتی زده اند تا متوجه شوند چطور می توان آدم های دروغگو را تشخیص داد.

در ادامه از نشانه هایی خواهیم گفت که دروغگوها را لو می دهد.

۱- هنگام صحبت، بیش از حد از دست هایشان استفاده می کنند

چون ذهن همزمان درگیر چندین کار است: داستان پردازی می کند، سعی دارد بفهمد داستانش را باور کرده اند یا نه و بر همان اساس، به داستان خود اضافه کند. ممکن هم هست که متوجه شوید حرکات دست فرد بعد از گفتن حرف رخ می دهند، در حالی که در حالت طبیعی حرکات دست قبل از صحبت اتفاق می افتند.

تحقیقی نشان داد احتمال استفاده از هر دو دست هنگام صحبت در افراد دروغگو بیشتر است. بنابراین بار دیگری که احساس کردید طرف مقابل تان با شما صادق نیست، به حرکات دستش دقت کنید.

۲- به قدر کافی یا زیاد درباره ی موضوعی صحبت نمی کنند

محققان به این نتیجه رسیدند که وقتی سؤالی مطرح می شود، دروغگوها با جزئیات کمتری به آن پاسخ می دهند تا کسانی که راستش را می گویند. در صحبت های افراد دروغگو غیبت کلمات توصیفی حس می شود. از راستگوها هر چند بار که سؤال شود همان توضیح همیشگی خود را دارند اما دروغگوها اغلب داستان متفاوتی می گویند و جزئیاتی در صحبت هایشان وجود ندارد.

از سویی دیگر، تحقیقات نشان داده دروغگوها سعی می کنند با پرحرفی حقیقت را تغییر دهند. حرف های آن ها می تواند پر شور و انرژی اما فاقد هر گونه اطلاعات مهمی باشد.

۳- معمولاً زیاد اشاره می کنند

دروغگوها وقتی حالت تهاجمی یا تدافعی پیدا می کنند، تلاش می کنند ورق را برگردانند. آن ها سعی می کنند شما را گمراه کنند و تمرکز خود را روی نبود اعتماد بگذارند. دروغگوها ممکن است به خاطر باور نکردن حرفهایشان شما را تهدید کند.

۴- معمولاً پاهایشان را تکان می دهند

تکان دادن پاها هم می تواند نشانه ی دروغگویی باشد. در هنگام دروغگویی نوساناتی در دستگاه عصبی خودکار بدن رخ می دهد که علت آن عصبی بودن فرد است.

۵- معمولاً با تأخیر جواب می دهند

اگر کسی بیشتر از ۵ ثانیه برای پاسخ به یک سؤال درنگ کند، این یکی از نشانه های بزرگ دروغگویی است. دروغگوها معمولاً احساس خود را هم سرکوب می کنند. دقت کنید ببینید به خاطر خستگی است که طرف مقابل تان آهسته صحبت می کند یا حالت عادی صحبت کردنش آهسته است. در هر دو حالت، نباید تأخیر در پاسخ را ملاک دروغگویی قرار دهید.

۶- سعی می کنند بحث را عوض کنند

آن ها برای عوض کردن بحث از این روش ها استفاده می کنند:

  • در میانه ی صحبتی یکباره سراغ موضوع دیگری می روند.
  • حرف های بی معنی می زنند تا گیج تان کنند
  • سؤال را با سؤال جواب می دهند.

۷- بیشتر سمت چپ لب هایشان را حرکت می دهند

هنگام صحبت با یک شخص به لب هایش دقت کنید. سمت چپ لبخند دروغگوها بیشتر از سمت راست آن حرکت می کند، به طوری که حالتی شبیه به پوزخند ایجاد می شود.

۸- از کلماتی استفاده می کنند که بیانگر احساسات منفی هستند

دروغگوها معمولاً بیشتر حرف های منفی می زنند. آن ها عصبی هستند و غرولند می کنند، در حالی که راستگوها همکاری بیشتری دارند. در این حالت، کلمات بیشتری با حس های منفی، مثل ناراحتی، نفرت یا حس بی ارزش بودن، می شنوید.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
یک نظر

ورود

  • Amoo آذر ۸, ۱۴۰۰

    پس دروغگو حرفه ای ندیدی