تاناکورا چیست و از کجا آمده است؟

تاناکورا چیست و از کجا آمده است؟

آیا می‌دانید تاناکورا چیست و اصلا این نام از کجا آمده است ؟ شاید تا به حال در مورد لباس تاناکورا شنیده باشید، شاید هم گذرتان به این فروشگاه‌ها خورده باشد یا حتی خرید هم کرده باشید. اما برای اطلاعات بیشتر، این مطلب روزیاتو قرار است به شما در مورد تاناکورا توضیحاتی بدهد. با روزیاتو همراه باشید.

پوشاک تاناکورا ، که نام آشنایی در بازار بیشتر شهرهای ایران است، لباس‌های دست دومی هستند که با قیمت ارزان به مشتریان فروخته می شوند. این روزها به دلیل تورم، گرانی و وضعیت نامناسب اقتصادی، این فروشگاه ها مشتری‌های زیادی را به‌ سوی خود کشیده اند اما خیلی از همین مشتری‌های البسه دست دوم به عواقب و مشکلات بهداشتی و پوستی استفاده از آن ها توجه ندارند یا به طور کل بی خبر هستند.

پوشاک تاناکورایی که همان لباس‌های دست دوم و کارکرده هستند از دهه هفتاد مشتری های پر و پا قرص خودش را پیدا کرد. به طوری که بارها شاهد صف بستن آنان در جلوی مغازه‌ها به‌هنگام رسیدن بسته‌های این البسه هستیم.

تاناکورا

تاناکورا ؛ لباس هایی با رایحه مشمئزکننده مواد شیمیایی!

لباس های تاناکورایی بوی نامطبوعی دارند که علت این بو استفاده از مواد شیمیایی است که با ورود به فروشگاه های تاناکورا و مشاهده لباس هایی که دسته به دسته روی رگال چیده شده یا روی میزهای بزرگ مثل تپه روی هم ریخته شده اند مشام شما را آزرده و دچار سرگیجه تان می کند.

اگر حتی یک بار به این فروشگاه ها برای سر زدن یا خرید بررفته باشید، حتما دیده اید که مدت های زیای باید لباس های بدبو را زیر و رو کنید تا چیزی که کمی باب سلیقه تان باشد یا حداقل مشکلی مانند پارگی یا رنگ و رو رفتگی یا چاپ نامناسب نداشته باشد را پیدا کنید.

مشکلات پوستی ؛ نتیجه استفاده از لباس های تاناکورایی

البته، این را هم باید توجه داشته باشید که حتی اگر قیمت کمی برای لباس های تاناکورایی می دهید شاید مجبور باشید همین هزینه ای که در جیب صرفه جویی کرده اید برای ویزیت پزشک و درمان سلامت از دست رفته خود بدهید!

خیلی از فروشندگان ادعا می کنند این بوی مواد شیمیایی که خیلی زننده است در واقع بوی مواد ضدعفونی کننده این لباس ها است و این لباس ها خطری برای پوست ندارند اما بیماری های پوستی خلاف این ادعا را اثبات می کنند. زیرا اصلا مشخص نیست این لباس ها قبلا بر تن چه کسانی بوده است و چه مسیری را طی کرده تا به روی میزها و رگال های فروشگاه تاناکورا رسیده است.

گاهی اوقات نیز این پوشاک سال‌های سال در بنادر و مرزها باقی می‌ماند و مواد شیمیایی بسیاری آغشته می‌شود تا از بیدخوردگی آنها پیشگیری شود. همین امر ممکن است موجب بروز مشکلات و حساسیت‌های پوستی برای مصرف‌کنندگان شود.

پزشکان ادعا می کنند استفاده از پوشاک دست دوم برای سالمندان، شیرخواران و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی و قلبی خطرسازتر است و اگر اکیدا تمایل به استفاده از این لباس ها را دارید، قبل از استفاده این پوشاک ابتدا باید آن ها را با آب گرم شسته شده و به‌ مدت ۲۴ ساعت در فضایی آزاد زیر نور آفتاب قرار دهید تا بوی نامطبوع آها از بین برود و ضدعفونی شوند.

پزشکان پوشیدن لباس های تاناکورا را به دلیل مشکلات و خطرهای بهداشتی اصلا توصیه نمی کنند. باقی ماندن لکه‌های خون، انتقال بندپایان، گال، حشرات و شپش از جمله تهدیداتی به شما می روند که سلامتی مصرف‌کنندگان را به‌ خطر می‌اندازد.

تاناکورا

علاقه به خرید لباس های مارک یا کاهش قدرت خرید مردم؟

کمی قبل تر گفتیم که به دلیل گرانی های این روزها، بیشتر قشر ضعیف جامعه به دلیل کم بودن توان خرید تمایل به خرید لباس های تاناکورا و ارزان دارند اما این را هم مد نظر داشته باشید که گاهی مشتریان این فروشگاه ها قشر متوسط به بالا و حتی مرفه هستند! چرا ؟ چون دلشان می خواهد لباس های مارک و برندهای خارجی را با قیمت ارزان تر بپوشند. هم برند می پوشند هم قیمت کمتری می دهند! اما در کل، مشتریان فروشگاه های تاناکورا یا قشر شعیف کم توان هستند یا قشر متوسط به بالایی که عشق پوشیدن لباس های مارک هستند.

تاناکورا

اسم تاناکورا از کجا آمده است ؟

سریال «سال های دور از خانه» را یادتان می آید؟ همان سریال ژاپنی که در سال های جنگ ایران و عراق از تلویزیون پخش می شد ؟ این سریال ژاپنی داستان زندگی شخصیت اصلی سریال یعنی «اوشین تاناکورا» را روایت می کند. او در سنین پیری خاطرات زندگی سختش از زمان کودکی تا بزرگسالی را تعریف می کند. نام تاناکورا توسط فروشگاه‌های لباس‌های دست دوم از نام فامیل «اوشین تانوکورا» در همین سریال گرفته شده که نام صاحب و گرداننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای تانوکورا است.

اما شاید تعجب کنید اگر بگوییم تاناکورا یا همان پوشاک دست دوم از تاریخچه ای برخوردار است که به قرن ۱۴ میلادی می رسد. حد فاصل میان قرون وسطی و رنسانس فقر شیوع پیدا کرده بود. در این میان مردم برای تأمین لباس و پوشاک مورد نیازشان درمانده بودند به طوری که فقط طبقه اشراف می توانستند لباس های فاخر و زیبا بر تن کنند. بنابراین اروپائیان به فکر ورود و عرضه لباس های استفاده شده و کهنه به بازار افتادند.

تاناکورا

تاناکورای اصلی کجاست؟

مجموعه بزرگ تاناکورا در مهاباد قرار دارد و شروع فعالیت های آن مربوط به دهه ۶۰ است. در طی این ۴۰ سال فعالیت خود به عنوان وارد کننده محصولات دست دوم شناخته شده است تا جایی که مردم ایران تاناکورا با جنس دست دوم می شناسند . تاناکورای مهاباد در سال ۱۳۹۰ اقدام به وارد کردن محصولات دست دوم می کرد اما در یک دهه گذشته سیاست های کاری خود را تغییر داده و اقدام به وارد کردن محصولات آکبند کرده است.

مجموعه تاناکورای مهاباد به دو بخش عمده و خرده تقسیم می شود. قسمت خرده آن با بیش از ۱۲۰۰ باب مغازه دارد و در ادامه ترمینال مهاباد واقع شده است؛ یعنی پشت ترمینال مسافربری مهاباد مجتمع تجاری تاناکورای مهاباد قرار دارد که کار آن فروش محصولات به صورت خرده است.

قسمت دیگر که تاناکورای عمده است در ورودی شهر واقع شده که شامل ۵۰۰ فروشگاه است. این فروشگاه از ۸ صبح تا ۲ ظهر فعالیت دارد و ازآن به بعد این مجموعه بسته می شود. در قسمت عمده تاناکورا فقط می توان به صورت عمده جنس خرید و نمی‌توان به صورت تکی و گردشی در آن اقدام به خرید کرد.

تاناکورا

تعطیلات آخر هفته در تاناکورای مهاباد

مهاباد یکی از شهرهایی است  که به دلیل همین تاناکورا مقصد بسیاری از مسافران برای ایام تعطیل یا روزهای آخر هفته به شمار می رود. در واقع تاناکورا و محصولات تاناکورایی در سبد خرید خریداران لباس و پوشاک قرار دارد. مسافران بسیاری در فصل های بهار و تابستان است البته در فصول سرد سال نیز مسافران نمی توانند قید تاناکورا و بازارهای سر بسته ی مهاباد را بزنند.

به مرور زمان چهره ظاهری تاناکورا از غرفه های قدیمی و مغازه های کلنگی تغییر کرد و جای خود را به مغازه ها و فروشگاهای زیبا و مجلل داد. این تغییرات در محصولات تاناکورا نیز اعمال شد به گونه ای که امروزه در کنار لباس و پوشاک دست دوم می توانید اجناس نو و استوک را خریداری نمایید.

با این حال تاناکورای مهاباد همچنان به فعالیت های خود یعنی وارد کردن محصولات دست دوم و عرضه آنها به صورت عمده و خرده به مشتریان و خریداران پای بند بوده است.

تاناکورا

لباس‌ های تاناکورا از کدام کشورها به ایران می‌ آیند؟

لباس‌های تاناکورا بیشتر از شهرها و کشورهایی مانند اربیل عراق، دوبی و پاکستان وارد ایران می‌شوند. این لباس ها را کیلویی می‌خرند، دو هفته‌ای در انبار نگه می‌دارند تا اگر ویروس کرونا دارد، از بین برود و بعد روی رِگال می‌چینند. مشتری‌ها هم آنقدر لباس‌ها را بالا و پایین می‌کنند تا بالاخره آنچه که می‌خواهند، پیدا کنند؛ کاری که ساعت‌ها وقت یک خریدار را می‌گیرد.

اجناس و لباس های تاناکورا اغلب از مرزهای شمال غربی و غربی کشور و همچنین برخی از کالاهای تاناکورایی از قسمت های جنوب شرقی و از استان سیستان و بلوچستان وارد کشور می شود. این ورود به صورت قانونی صورت می گیرد اما گاهی اوقات مواردی از قاچاق کالا را شاهد هستیم. البته نسبت ورود قانونی در مقایسه با موارد غیر قانونی خیلی کمتر است.

لباس های تاناکورا گاها مسافتی بسیاری را طی می کنند تا به دست خریداران برسند. کشور مبدا شامل چین و ترکیه هستند. البته کشورهایی همچون نروژ، سوئد، دانمارک، کانادا و آلمان جزء صادرکنندگان پوشاک دست دوم محسوب می شوند. همچنین مرزهای غربی کشور مکان مناسبی برای ورود اجناس دست دوم به شهر های مرزی و بازارهای آن ها هستند. به نحوی که پوشاک تاناکورا از کشورهای اروپایی خارج واز آنجا به کشور عراق وارد می شود. قسمتی از پوشاک هم وارد کشورهای هند و پاکستان شده و  سپس از مرزهای جنوبی و شهرهای سیستان و بلوچستان وارد کشور می شود.

تاناکورا

مضرات و فواید لباس های تاناکورا برای محیط زیست

اما آیا واقعا مصرف لباس‌های دست دوم به بهبود یا حفظ بهتر محیط زیست کمک می‌کند؟ ناهید محبی – دکترای مدیریت محیط زیست – معتقد است: «لباس‌های دست دوم یا به اصطلاح تاناکورا قابل استفاده دوباره‌اند اما از نظر بهداشتی مسائل خاص خودشان را دارند. در کل استفاده از یک محصول در جهت بهبود یا حفظ منابع محیط زیست کار درستی است. گرچه قاعدتا توجه به مسائل بهداشتی در اولویت است زیرا این مسائل ارتباط تنگاتنگی با محیط زیست دارد. بسیاری از کشورهای دنیا هم از لباس‌های دست دوم استفاده می‌کنند که بسیاری از این لباس‌ها برند هستند. منسوجات جزء زباله‌هایی هستند که دیر تجزیه می‌شوند. اغلب زباله‌هایی که تولید می‌کنیم کمتر به سمت مراکز بازیافت هدایت و بیشتر دفن می‌شوند.

 در برگه (MSDS) که به برخی لباس‌ها دوخته می‌شود، علائم (Reuse) و (Recycle)، چگونگی شست‌وشو، نگهداری و دفع لباس درج شده که افراد باید این علائم جزئی را بشناسند. در واقع علائم دفع لباس به مصرف‌کننده توضیح می‌دهد که اگر می‌خواهید این لباس دفع شود آن را مستقیم در سطل زباله نیندازید. برای مثال لباس‌های نایلونی برای تجزیه به ۳۰ تا ۴۰ سال و لباس‌های نخی به سه تا چهارده ماه زمان نیاز دارند.»

این کارشناس محیط زیست به ایسنا می‌گوید: «با عقب انداختن چرخه بازیافت، به منشاء تولید کمک می‌شود زیرا مواد اولیه تولید از طبیعت گرفته می‌شود و زمانی که از یک لباس در مدت زمان بیشتری استفاده کنیم به اصلاح الگوی مصرف کمک می‌کنیم. به همین دلیل به منابع طبیعی کمتر فشار می‌آوریم. هر چه ماندگاری بالاتر باشد کمتر به سمت تقاضای تولید لباس جدید می‌رویم.»

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

۶ ایده لباس پوشیدن که شما را برای رفتن به فصل پاییز آماده می­کند

لباس‌های عجیب و غریب سلبریتی‌ها در مراسم فرش قرمز مت گالا

لباس‌هایی که می‌توانند برای سلامتی‌مان خطرناک باشند

۶ قانون مهم برای انتخاب لباس زیر که به سلامت بدن شما کمک خواهد کرد

چطور لباس هایمان را بدون اتو، صاف و بی چروک نگه داریم؟

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۰ نظر

ورود

 • biskwit مهر ۲۷, ۱۴۰۰

  لباسهای دست دوم اتباع ترکیه و پاکستان رو باید بخریم. افتخار کنیم.
  چون ترکیه بودم میدونم این لباسا چطور جمع میشه. تو ترکیه و هر شهر و روستا یه محلی هست مردم لباسهای کهنه رو رایگان میدن. این محل معمولا یا برا هلال احمره یا یه خیریه.
  تو خود ترکیه اما این لباسها رو تبدیل به الیاف میکنن. یعنی تو یه چیزی مثل چرخ کن میریزن تقریبا مثل ارد میشه. خودم دیدم با چشمام تو شهر ازمیر. اکثر مهاجرا و سوریها میرن لباس از اینجا ها میگیرن اونم رایگان. لباسهایی هم که قابل استفاده نیست رو با قیمت خیلی نازل میفروشن یه کارگاه. مثلا شلوار رو ۱۰۰ تک تومنی میفروشن. و تازه این شلوار ۱۰۰ تک تومنی تو ترکیه و استاندارد اونجا حتی برا مهاجرای فقیر قابل استفاده نیست. وگرنه اینجا تو ایران ۱۰ هزار تومن میفروشن تو تاناکورا. چون ما خیلی خیلی وقته فقرمون از افریقا هم پایینتر شده.
  تو کارگاه لباسها رو وقتی ارد کردن داخل یه استخر اب و یه مایع شیمیایی میریزن. بعد ۱ ساعت در میارن مثل بعد میجوشن و بعد میفرستن یه کارگاه دیگه. تو کارگاه دیگه تبدیل به نخ و پاره میشن.
  اما فقر متاسفانه کاری کرده که لباسای دست دوم رو میاریم از ترکیه و میپوشیم. تازه تو غرب و خود ژاپن هم لباس دست دوم میخرن. اما اونا مارک هستن. نه یه لباس معمولی غیر برند. از نظر ارزش این لباسای تاناکورا هیچ ارزشی نداره. تازه این تاناکورای حروم خور و فروشنده های حروم خور این لباسای دست دوم رو به قیمت عادلانه بدن.
  تو شهریار هزار تومن خرج اون تیکه چرم برند میشه. قالب هاش یه یچزی مثل اتو هست. داغ میشه با برق بعد قالبو رو چرم میزنن. این چرمو میدوزن رو شلوار یا یپراهن یا کاپشن. کل این پروسه چه هزینه کارگر چه چرم و برق ۵۰۰ تومن نمیشه. ۵۰۰ تک تمومن ها. اما بعدش شلوار ۵ هزارتومنی رو ۵۰ هزار تومن میفروشن. مشکل ما اینه حتی تو فقر و دست دوم فروشی به خودمون رحم نداریم. نهایتا بکن ۱۰ هزار تومن. دوستای خودم که ابله هستن میرن تاناکورا مارک میخرن میگن مارکه. حتی براشون نشون دادم نخی که برا دوختن مارک استفاده شده نو هست. ثابت کردم براشون.

 • بیسکویت مهر ۲۷, ۱۴۰۰

  یا کفش. خودمن از تاناکورا خریدم. یه کفش با مارک المانی. مارکش یادم نیست خداییش. نوبود.
  میگفت قیمت اصلیش ۵ میلیون تومنه اما ۱ میلیون فیکس میفروشن. چون کانسپت تجاریشون اینطوریه که ارزون بدن.
  قسم میخورم کار همین کرج خودمونه. تنها ۲ تیکش چرم بود. باقیش نه. شبه چرم بود. از اینا که دوبار تا بشه کلا نصف میشه. به هرکی نشون میدم میگن اره کار کرجه. زیر کفیش اون لایه که مثل پارچه جیر هست دقیقا همین ایران تولید میشه.

  • ناشناس مهر ۲۹, ۱۴۰۰

   سلام دوست عزیز،شاید شما با تانکورا و اجناسش شناختی ندارید، من خودم اهل مهاباد هستم کفش استوک با زیز قیمت خیلی ارژون خریدم درحد نو تازه، خارجی هم هست مارک‌دار هستش، ولی شما بلد نیستیدیاکفش رو خوب نگاه نکردی

 • فرهنگ مهر ۲۹, ۱۴۰۰

  سلام لباس تاناکورا که می فرمائید من خودم خیلی ها را می شناسم که همه وضع خوبی دارن ولی لباس تاناکورا استفاده می کنند اولا کیفیت عالی دارد دما تا حالا هیچ مشکل پوستی که می فرمائید ندارند سوما حالا قیمت تاناکورا از لباسهای اشغال ایران گرانتر هستش اما کیفیت خوبی دارند

  • سوال اردیبهشت ۱۳, ۱۴۰۱

   سلام من میخام کفش تاناکورا بیارم بفروشم شما اطلاعی دارید یا میتونید منو راهنمایی کنید

 • هاشم مهر ۲۹, ۱۴۰۰

  چرا دروغ میگید لباس تانااز لباس های شما گرونتره کتونی درحد نو زیر ۱ونیم نداره چون کسی ک لباس کتونی تانا میپوشه دیگه نمتونه جنس اشغال ایرانی بخره لباسش و میشوری هروز نوتر میشه کتونیاش چندسال جواب میده نرمیش راحتی پا واقعا متاسفم برا این همه دروغ

 • بهروز مهر ۲۹, ۱۴۰۰

  متاسفانه من یکبار فقط رفتم تاناکورای مهاباد.به خاطر لمس لباسها خارش پوستی عجیب گرفتم.الان دوساله که من این مشکل را دارم..اگر لباسها را زیر و رو میکنین حداقل دستکش بپوشید

 • ملیحه آبان ۴, ۱۴۰۰

  من با پوشیدن لباس دست دوم مخالف نیستم ولی خودم هرگز دست دوم نخریدم ونمیخرم هرلباسی روهم که احتیاج نداشته باشم یا برام کوچیک شده باشه می‌بخشم به کسی که احتیاج داره توی کشورهای دیگه هم جاهایی هست که مردم لباسهای کارکرده شون روبه اونجا می‌بخشند وبعد به نفع خیریه فروخته میشه

 • محمدی آبان ۱۰, ۱۴۰۰

  لباس تاناکورا اگه هم دست دوم باشه صدشرف داره به جنسای اشغال ایران فقط زیپ یا دکمه هاش می ارزه به لباس نو ایرانی که همش با تقلب میدوزن بابا کار من پوشاک ایرانی هست بخدا خودم روم نمیشه بفروشم مث یکبار مصرفن جنسا ۸۰درصد پلاستیک اصن افتضاح ولی الان لباس استوک خارجی میفروشم از ثروتمندای تهران وکرج هم مشتری دارم اینققققد راضی هستن ازجنس وهمه چیش واقعا دستشون درد نکنه این تولیدیای خارجی دمشون گرم

 • 7 بهمن ۲, ۱۴۰۱

  سلام من وضع مالی خوبی دارم و همین الان سه شلوار جین ۵۰۰ هزار تومنی تو کمدم دارم ولی از تاناکورا هم گاهی خرید میکنم و از شانسم امروز دو شلوار هر کدوم ۱۰۰ هزار تومن خریدم یکی از برند mankind7 و یکی H and M که اولی تو اینرتن با قیمت ۲۵ میلیون و دومی ۲ میلیون تومانه