حقایقی جالب که درک تان از زمان را تغییر می دهد

حقایقی جالب که درک تان از زمان را تغییر می دهد

برخی وقایع چنان رد عمیقی در تاریخ و فرهنگ از خود بر جای می گذارند که به نشان عصر خود بدل می شوند. برخی از آن ها جدید ترند و برخی دیگر قدیمی تر. اما اگر از زاویه ی دیگری به آن ها نگاه کنید و باهم مقایسه شان کنید، به حقایقی پی خواهید برد که درک تان از زمان را دگرگون خواهد کرد.

در ادامه از این حقایق خواهیم گفت.

۱- آخرین کتاب هری پاتر همان سالی منتشر شد که اولین تلفن همراه آیفون معرفی شد

در سال ۲۰۰۷، طرفداران این جادوگر نوجوان منتظر آخرین کتاب از مجموعه کتاب های «هری پاتر» بودند. همان سال استیو جابز اولین گوشی آیفون را به دنیا معرفی کرد.

۲- میان اولین پرواز هواپیما و اولین پرواز به فضا تنها ۵۸ سال فاصله بود

در سال ۱۹۰۳ برادران رایت اولین پرواز با هواپیمای موتوردار را به انجام رساندند. اما کمتر از ۶۰ سال بعد، اولین سفینه فضایی با حضور فضانورد روس، یوری گاگارین به فضا پرتاب شد.

۳- میان ساخت اینترنت و اختراع فیسبوک ۳۵ ساله فاصله وجود دارد

در سال ۱۹۶۹، دانسمندان شبکه آرپانت (ARPANET) را که به همان شکل اینترنت امروزی کار می کرد، ساختند. و تنها ۳۵ سال بعد، مارک زاکربرگ بزرگ ترین شبکه اجتماعی دنیا را تأسیس کرد.

۴- ۱۱۴ سال بعد از نمایش اولین فیلم در دنیا، فیلم «آواتار» اکران شد

اولین فیلم دنیا که کار برادران لومیر بود در سال ۱۸۹۵ به نمایش درآمد و همه ی کسانی که به تماشای آن نشستند را بسیار تحت تأثیر قرار داد. ۱۱۴ سال بعد، جیمز کامرون فیلم «آواتار» (Avatar) را در دنیا به نمایش درآورد و این فیلم به مدت ۱۰ سال پرفروش ترین فیلم تاریخ بود.

۵- دانشگاه آکسفورد قبل از امپراتوری آزتک تأسیس شده

زمان دقیق تأسیس یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا مشخص نیست. اما تحقیقات نشان داده دانشجویانی بودند که در سال ۱۰۹۶ میلادی در دانشگاه آکسفورد تحصیل کردند. ۳۲۲ سال بعد یعنی در سال ۱۴۲۸ میلادی آزتک ها امپراتوری خود را در محل مکزیک کنونی برپا کردند.

۶- قطار قبل از دوچرخه اختراع شد

اولین لوکوموتیو در سال ۱۸۰۲ به دست ریچارد ترویتیک ساخته شد. و تازه در سال ۱۸۸۵ بود که اولین دوچرخه ی شبیه به نمونه ی امروزی اش اختراع شد.

۷- برج ایفل و تابلوی نقاشی «شب پرستاره» ی ونگوگ در یک سال پدید آمدند

برج ایفل در سال ۱۸۸۹ ساخته شد. ابتدا قرار بود یک سازه ی موقت باشد و هیچکس حتی تصورش را هم نمی کرد که به یکی از معروف ترین نمادهای دنیا بدل خواهد شد.

همان سال بود که ونگوگ یکی از مشهورترین نقاشی های دنیا را خلق کرد.

۸- کریستوفر لی در دوران امپراتوری عثمانی به دنیا آمد

کریستوفر لی، بازیگر مشهور بریتانیایی، که بیشتر با نقش «سارومان» در مجموعه فیلم «ارباب حلقه ها» (The Lord of the Rings) شناخته می شود، در روز ۲۷ مه ۱۹۲۲ به دنیا آمد. وقتی او متولد شد، امپراتوری عثمانی هنوز وجود داشت. ۵ ماه بعد این امپراتوری از میان رفت.

۹- در زمانی که هیچکس از نیوتون و قوانینش چیزی نمی دانست، دانشگاه هاروارد وجود داشت

دانشگاه پرآوازه ی هاروارد یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزشی آمریکا است. این دانشگاه در روز ۸ سپتامبر سال ۱۶۳۶ تأسیس شد. یکی از مشهورترین دانشمندان دنیا یعنی اسحاق نیوتون، ۶ سال بعد از تأسیس دانشگاه هاروارد متولد شد.

۱۰- چارلی چاپلین و امینم هم دوره هستند

مارشال بروس مدرز سوم که با نام امینم شناخته می شود در سال ۱۹۷۲ متولد شد. همان سال یکی از مشهورترین بازیگران تاریخ یعنی چارلی چاپلین، دومین جایزه اسکار خود را دریافت کرد.

۱۱- متولدین ۳۱ دسامبر سال ۲۰۰۰ و یکم ژانویه سال ۲۰۰۱ در دو هزاره ی متفاوت به دنیا آمدند

آخرین روز سال ۲۰۰۰، پایان قرن دوازدهم و دومین هزاره ی عصر ما بود. از سویی دیگر، یکم ژانویه سال ۲۰۰۱، آغاز قرن بیست و یکم و سومین هزاره بود. متولدین آخرین دقایق سال ۲۰۰۰ و اولین دقایق سال ۲۰۰۱ نه تنها در دو قرن متفاوت، بلکه در دو هزاره ی متفاوت هم به دنیا آمدند.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۳ نظر

ورود

 • امیدم دی ۲۳, ۱۴۰۰

  فقط رابطه‌ی تولد امینم با اسکار چارلز رو نفهمیدم به هر حال به نظر میاد نزدیکیه زمانشون رو خواستن نشونمون بدن که خیلی هم خوب .

  • ? دی ۲۴, ۱۴۰۰

   چه باحال بود?

 • شاپر دزد دی ۲۴, ۱۴۰۰

  خیلی جالاب و باحال بود ????