زیاده روی در خوردن این مواد غذایی مفید ضرر دارد

زیاده روی در خوردن این مواد غذایی مفید ضرر دارد

شاید فکر کنید اگر چیزی خوب باشد، زیاد ِ آن هم ضرری ندارد. بسیاری از ما در حالی در خوردن مثلاً میوه ها و سبزیجات زیاده‌روی می کنیم که نمی دانیم آن ها هم می توانند به اندازه ی قند یا نمک مضر باشند. خوشبختانه، با مصرف به اندازه ی آن ها می توانیم جلوی همه ی عوارض جانبی شان را بگیریم.

در ادامه از مواد غذایی سالمی خواهیم گفت که افراط در مصرف شان، آن ها را ناسالم می کند.

۱- موز

مصرف زیاد موز می تواند باعث پوسیدگی دندان ها شود. این میوه هم مانند قند می تواند باعث تولید باکتری های مضر برای دندان ها شود، باکتری هایی که به مینای دندان صدمه می زنند. خوشبختانه موز تراکم قند بالایی ندارد. ممکن است دچار سردرد هم شوید چون موز نرسیده تیرامین زیادی دارد که می تواند باعث سردرد شود.

مصرف ۲ عدد موز در روز کافی است.

۲- جو دوسر

اگر در خوردن جو دوسر زیاده روی کنید، احتمال دارد دچار نفخ و مشکلاتی در اجابت مزاج خود شوید. تحقیقی نشان داد کاهش مصرف فیبر غذایی می تواند نشانه های یبوست را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به علاوه، مصرف زیاد جو دو سر، میزان جذب کلسیم، منیزیم و روی را در بدن کاهش می دهد. زیاده روی در مصرف جو دو سر باعث افزایش وزن هم می شود، به خصوص اگر چاشنی هایی که به آن اضافه می کنید زیاد باشد.

بسته به میزان کالری دریافتی روزانه ی شما، مصرف روزانه ۸۵ تا ۱۷۰ گرم جو دو سر، کافی است.

۳- پنیر

مصرف زیاد پنیر خطر ابتلا به بیماری قلبی را بالا می برد. این ماده غذایی، چربی اشباع شده ی زیادی دارد که آن را عامل بیماری سرخرگ کرونری می دانند. پنیر اغلب باعث سوزش معده هم می شود که به دلیل هورمونی به نام کوله سیستوکینین است. این هورمون هنگام خوردن پنیر در بدن ترشح می شود.

۴- برنج

برنج با همه ی لذیذ بودنش، ویتامین زیادی ندارد. بنابراین با مصرف زیاد برنج خود را از دیگر ویتامین ها محروم می کنید. برنج باعث بالا رفتن ناگهانی و شدید سطح انسولین در بدن هم می شود. از همه مهم تر آنکه، مصرف این ماده غذایی شما را تا حدی در معرض آرسنیک قرار می دهد و این امر ممکن است باعث افت عملکرد ذهنی شود.

معمولاً مصرف حدود ۹۰ گرم برنج نپخته کفایت می کند.

۵- کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی تیوسیانات است که منجر به تولید بیش از اندازه ی هورمون های تیروئید می شود. در نتیجه، ممکن است دچار ریزش مو، پف صورت و دیگر مشکلات شوید. کلم بروکلی می تواند باعث گرفتگی بینی هم شود و واکنش های آلرژیک دیگری مثل ضایعات پوستی یا خارش ایجاد کند.

بهتر است روزانه بیشتر از ۴ پیمانه کلم بروکلی مصرف نکنید.

۶- بلوبری

بلوبری می تواند قند خون را به پایین تر از میزان طبیعی برساند، امری که برای مبتلایان دیابت خطرناک محسوب می شود. این میوه باعث رقیق شدن خون هم می شود بنابراین باید مراقب باشید، به خصوص اگر دارویی مصرف می کنید. بلوبری می تواند با داروی شما تداخل پیدا کند. ممکن است دچار تنگی نفس یا نامنظم شدن تنفس هم شوید، چون بلوبری ویتامین K زیادی دارد.

یک پیمانه بلوبری کفایت می کند.

منبع: brightside
۲ نظر

ورود

  • آریو دی ۲۵, ۱۴۰۰

    واقعا مفید بود من کلم بروکلی زیاد مصرف میکنم و صورتم هم پر جوشه ولی از الان به بعد رعایت میکنم

  • امیرحسین دی ۲۶, ۱۴۰۰

    همیشه میگن
    اندازه بخور ، همیشه بخور ✨