عوارض جدی استفاده از هندزفری برای گوش که از آن بی اطلاع هستید

عوارض جدی استفاده از هندزفری برای گوش که از آن بی اطلاع هستید

سلب مسئولیت: روزیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

امروزه بسیاری از افراد برای صحبت کردن و یا گوش دادن  موسیقی از هندزفری استفاده می کنند. پس بهتر است بدانید که استفاده از هندزفری می تواند چه بلایی بر سر سلامت گوش  بیاورد. حتما برای شما هم پیش آمده است که در ماشین و یا یک جای عمومی نشسته اید و صدای موزیک فردی که هندزفری گذاشته است تا چند نفر آن طرف تر هم به گوش برسد و این صدا برای شما آزاردهنده باشد. این افراد صدا را به طور غیر استانداردی زیاد می کنند و با این کار آسیب بسیار شدیدی به گوش خود وارد می کنند. ما در این مقاله از کلینیک شنوایی سمعک قلهک تصمیم گرفتیم تا به بررسی مضرات استفاده از هندزفری بپردازیم پس با ما همراه باشد وخواندن این مقاله را از دست ندهید.

چه افرادی بیشتر در معرض این خطر هستند؟

اگر دقت کرده باشید، بیشتر افراد نوجوان و جوان ازهندزفری استفاده می کنند و دوست دارند خلوت خود را داشته باشند و به اصطلاح برای دیگران ایجاد مزاحمت نکنند و با خیال راحت  به سبک موزیک دلخواه خود گوش دهند و غرق در آن شوند. دلیل آن هم این است که از طریق هندزفری می توانند تمام جزئیات را بشنوند و همین باعث جذابیت بیشتر آن می شود. پس اولین گروهی که در معرض خطر قرار می گیرند معمولا افراد زیر ۳۰  سال و تا ۳۵ سال هستند. حال به چند مورد ازعوارض  استفاده از هندزفری یا هدفون می پردازیم.

آسیب به شنوایی

هنگامی که شما ازهندزفری استفاده می کنید در واقع صدا را به طور مستقیم وارد گوشتان می کنید و اگر برای مدت زمان طولانی هندزفری  در گوشتان باشد و به موزیک گوش دهید و صدا بیش از حد معمول باشد به گوشتان آسیب وارد می شود به همین دلیل است که  زمانی که می خواهید صدای هندزفری خود را زیاد کنید به شما هشدار داده می شود که این میزان صدا برای گوش شما خطرناک است. یعنی در واقع این میزان صدا به تارهای مویی آسیب زیادی وارد می کند. یادتان باشد فاصله شما با ناشنوایی فقط ۱۵ دقیقه گوش دادن به صدای موزیک با هندزفری با درجه ی صدایی بالاتر از ۱۰۰ دسی بل است.

عفونت گوش

التهاب گوش و همچنین عفونت می تواند یکی دیگر از پیامدهای استفاده از هندزفری باشد. بهتر است به خاطر داشته باشید که هنگامی که هندزفری را در گوش خود قرار می دهید  هندزفری ها وارد کانال و یا همان مجرای گوش می شود و اجازه ورود هوا به داخل گوش داده نمی شود و باعث عفونت می شود. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هندزفری یک وسیله شخصی است وبه هیچ عنوان نباید از یک هندزفری چند نفر استفاده کنند چون موجب انتقال عفونت می شود.

ایجاد سرگیجه

استفاده بیش از حد از هندزفری می تواند باعث ایجاد عدم تعادل یا همان سرگیجه شود که در بیشتر مواقع با حالت تهوع همراه است. این مشکل ممکن است به دلیل افزایش بیش از حد فشار در مجرای گوش اتفاق بی افتد. همیشه این را به خاطر داشته باشید که بیش از اندازه و با صدای بلند از هندزفری استفاده نکنید.

راه های جلوگیری از آسیب های ناشی از هندزفری

  • از هدفون مناسب استفاده کنید و هیچ گاه هندزفری های دست دوم را نخرید
  • رعایت قانون۶۰/۶۰
  • کاهش میزان استفاده وپیروی از میزان استاندارد
  • تنظیمات گوشی را درست کنید که هیچ وقت از حد استاندارد تجاوز نکند
  • و…

راه های درمان

اگر گوش شما دچار مشکل شود، ممکن است این آسیب به طور موقتی باشد ولی در برخی موارد این آسیب جدی تر  می باشد ومشکلات  بسیار زیادی را برای شما به وجود می آورد. در این صورت اولین کار مراجعه به پزشک متخصص است که با توجه به میزان کم شنوایی ممکن است درمان های  مختلفی از جمله تجویز سمعک برای شما در نظر گرفته شود. شما برای رفع انواع مشکلات شنوایی و خرید انواع سمعک ها از جمله سمعک اتیکن، زیمنس و به طور کلی خرید سمعک از بهترین برندها می توانید به ما در کلینیک شنوایی سمعک قلهک مراجعه کنید و این سمعک ها را متناسب با میزان کم شنوایی خود با بهترین قیمت خریداری کنید.

دیجیاتو
بدون نظر

ورود