چرا بعد از غذا نباید قهوه خورد؟

چرا بعد از غذا نباید قهوه خورد؟

شاید از آن دست افرادی باشید که صبحانه ی خود را با نوشیدن قهوه تمام می کنند و بعد از ناهار هم قهوه می نوشند. احتمالاً باید یک قهوه ی غلیظ هم بنوشید تا غذای سنگینی که خورده اید را بشورد و ببرد یا بقیه ی روز را بتوانید دوام آورید. حقیقت آن است که زمان نوشیدن قهوه بیشتر از چیزی که تصور می کنید بر سلامت تان اثر دارد. اگر همیشه بعد از غذا قهوه می نوشید باید بدانید این عادت می تواند سلامت و ظاهر شما را تحت تأثیر قرار دهد.

در ادامه می خواهیم ببینم نوشیدن قهوه بعد از غذا چه مضراتی دارد.

۱- ممکن است پوست تان را خشک کند

یک فنجان قهوه ی خوش طعم می تواند صبح ها خواب را بپراند و از جهات زیادی برای سلامتی مفید است. اما نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از غذا باعث می شود بدن نتواند همه ی مواد مغذی غذا را دریاقت کند و جذب آهن را تا ۸۰ درصد کاهش می دهد. وقتی هم که آهن کافی به بدن نرسد، این امر به روش های زیادی بر شما اثر می گذارد و به خصوص در پوست خود را نشان می دهد. در این حالت ممکن است پوست رنگ پریده تر و خشک تر از معمول شود و چین و چروک ها هم مشخص تر شوند.

۲- می تواند به دندان ها صدمه بزند

نوشیدن قهوه بعد از غذا می تواند توانایی بدن در جذب دیگر مواد معدنی ضروری، از جمله کلسیم، را هم کاهش دهد. ما به طور طبیعی از راه پوست و مو کلسیم از دست می دهیم و بدن از طریق عرق و ادرار آن را دفع می کند. نوشیدن قهوه باعث می شود بدن کلسیم هر چه بیشتری را از دست دهد و اگر رژیم غذایی تان این مسأله را جبران نکند، در نهایت بدن به مصرف کلسیم استخوان ها و دندان ها روی می آورد. این امر می تواند دندان ها را شکننده کند و باعث تحریک لثه ها شود.

۳- ممکن است سطح کلسترول خون را بالا ببرد

یک تکه نان با یک لایه ی ضخیم کره شاید غذای خیلی سالمی نباشد اما مزه ی دلپذیری دارد، به خصوص اگر با قهوه همراه باشد. اما عادت خوردن همزمان آن ها می تواند سطح کلسترول خون را بالا ببرد. تحقیقات متعدد نشان داده چربی درون قهوه بر روی توانایی بدن در تنظیم سطح کلسترول اثر می گذارد، به همین دلیل باید توجه داشت که این نوشیدنی محبوب یکی از آن دسته مواد غذایی است که سطح کلسترول را بسیار بالا می برند.

۴- برای موهایتان خوب نیست

حتی اگر رژیم غذایی متعادل و مملوء از همه ی مواد مغذی ضروری داشته باشید هم عادت نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از غذا می تواند تلاش های شما برای سالم خوری را بی فایده کند. چون نوشیدن قهوه بلافاصله بعد از غذا باعث کاهش جذب بسیاری از عناصر ضروری می شود. این امر به شکل های محتلفی بر بدن اثر می گذارد و می تواند موها را هم تحت تأثیر قرار دهد. وقتی بدن کمبود آهن داشته باشد، جا به جایی اکسیژن توسط جریان خون در بدن دشوار می شود، امری که اهمیت زیادی برای ترمیم سلول هایی دارد که باعث رشد موها می شوند. این مسأله بر روی سلامت پوست سر اثر می گذارد و ممکن است در نهایت به ریزش موها منجر شود.

 

بیشتر بخوانید:

خوردن قهوه با معده خالی چه تبعاتی دارد؟

چرا قهوه معده بعضی افراد را به هم می ریزد؟

تأثیر قهوه بر خواب؛ از چه ساعتی دیگر نباید قهوه خورد؟

ترک قهوه چه آثاری بر پوست دارد؟

۷ نشانه ای که می گویند در خوردن قهوه زیاده روی می کنید

نوع قهوه مورد علاقه تان نکات جالبی را درباره شخصیت شما آشکار می کند

چرا قهوه مدفوع آور است؟

نوشیدن قهوه تا چند فنجان در روز مفید و بی خطر است؟

سم‌زدایی بدن با ترک کافئین؛ راهکارهایی برای کاهش مصرف قهوه

۶ باور اشتباه در مورد فواید قهوه و تأمین کالری مورد نیاز بدن

اگر خوردن قهوه را ترک کنیم چه اتفاقی در بدن مان می افتد؟

یک فنجان قهوه در کشورهای مختلف جهان چگونه سرو می‌شود؟

نکات عجیب و جالب در مورد قهوه که شاید نمی‌دانستید

با ۱۳ کاربرد غیرخوراکی و جالب پودر قهوه آشنا شوید

با انواع قهوه و طرز تهیه آن ها آشنا شوید

منبع: brightside
۲ نظر

ورود

  • Shahab آذر ۲۲, ۱۴۰۰

    مطلب مفیدی بود جیگر
    مثل خودت

  • مهدی آذر ۲۳, ۱۴۰۰

    میشه بگین تو مقاله ای که ساشه های کافی میکس چاق کنندست یا نه ؟

    مثلا روزی یک ساشه چاق کنندست ؟ چون هر ساشه ارزش غذایی که داره دارای کالری ۷۷ کالری هست .