مسافرکشی دادستان سابق تهران؛ عباس جعفری دولت‌ آبادی کیست؟

مسافرکشی دادستان سابق تهران؛ عباس جعفری دولت‌ آبادی کیست؟

ادعای یک خبرنگار درباره ی مسافرکشی دادستان سابق تهران ، عباس جعفری دولت آبادی با تأیید روزنامه شرق همراه شده است.

چند روز قبل علی احمدنیا، خبرنگار، در توییتی مدعی شد جعفری دولت آبادی، دادستان سابق تهران، پس از بازنشستگی در اقدامی اعتراضی به مسافرکشی روی آورده است.

او دراینباره نوشته بود: «آقای جعفری دولت آبادی که مشکل مالی هم ندارند این روزها با پراید همسرشان مشغول به کار شده اند. از نظر خودم این عمل دولت آبادی بعد از بازنشستگی شبانه در اعتراض به رفتار سیستم با او بعد از ۱۰ سال دادستانی تهران است. نمیگم انقلاب فرزندانش را می خورد اما آقایان این آسیاب به نوبت است.»

حالا روزنامه شرق نیز در شماره ی امروز خود این موضوع را تأیید کرده است.

علی ایوبی، خبرنگار شرق، در یادداشتی خاطره ای از سوار شدن به تاکسی دادستان سابق تهران و گفتگو با او درباره ی شغل جدیدش نقل کرده است.

در یادداشت علی ایوبی آمده است:

انگار مسافرکشی نه کار اول و دوم و حتی سوم بلکه جزء امور روزمره همه ما شده؛ اما اینکه روزنامه‌نگاری توییت کند دادستان سابق تهران با پراید مسافرکشی می‌کند، حتما عجیب و شاید دروغ به نظر می‌آید؛ ولی من در اوایل بهار و چند‌روزی مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری به صورت اتفاقی در مسیر خانه به دفتر روزنامه سوار تاکسی آقای عباس جعفری‌ دولت‌ آبادی شدم.

بله، او که تا سال ۹۸ و به مدت ۱۰ سال دادستان پایتخت بود، بدون کت‌و‌شلوار همیشگی خود، با پیراهن معمولی که آستین‌های آن را بالا زده بود، با پرایدش جلوی مسافران می‌ایستاد و آنها نیز بدون آنکه او را بشناسند، سوار و پیاده می‌شدند.

من که در صندلی پشت نشسته بودم و دادستان سابق را در مراسم‌های رسمی و از راه دور دیده بودم، در ابتدا شک کردم؛ اما وقتی دست چپ خود را که از مچ قطع شده، بالا آورد تا عرق خود را پاک کند، مطمئن شدم که خود اوست.

منتظر ماندم تا مسافرها پیاده شوند و سر صحبت را باز کردم، وقتی پرسیدم آیا شما آقای جعفری‌ دولت‌ آبادی هستید، از آینه من را نگاه کرد و با لهجه اصفهانی تأیید کرد و گفت بازنشسته شده و برای تفریح مسافرکشی می‌کند.

به شوخی گفتم می‌دانید تفریح شما شغل خیلی از مردم این شهر است؟ تأیید کرد و گفت برای اینکه حوصله‌اش سر نرود، برای خود مشغولیت درست کرده است.

از اوضاع روزگار و فضای کشور پرسیدم که گفت خراب و از ناملایماتی که بر او در دوران خدمتش در قوه قضائیه گذشته، گلایه کرد. از او پرسیدم در انتخابات به چه کسی رأی بدهیم که با خنده گفت امام زمان. دولت‌ آبادی از رد صلاحیت علی لاریجانی هم تعجب کرده بود و گفت تصویب برجام کار دستش داد.

دادستان سابق تهران از اینکه با آمدن ابراهیم رئیسی به قوه قضائیه او را کنار گذاشتند، ناراحت بود و گفت که کارهایی از دستش بر‌می‌آمده تا انجام دهد. او گفت دلش برای کشور می‌سوزد و می‌خواهد کسی رئیس‌جمهور شود که بتواند مملکت را اداره کند و رئیس دولت بعدی اگر بخشی‌نگر باشد، حتما شکست خواهد خورد. دولت‌ آبادی که شغل جدیدش باعث شده بود بیشتر با ادبیات کوچه و بازار سخن بگوید، گفت که برای مردم فرق نمی‌کند چه کسی رئیس‌جمهور باشد و فقط می‌خواهند مشکلات تمام شود.

دولت‌ آبادی از قیمت مرغ هم گلایه کرد که در زمان دادستانی او پایین آمده بود؛ اما عده‌ای نگذاشتند این رویه ادامه پیدا کند و داد او بلند شده بود که حقوق مردم یعنی مبارزه با گرانی. دادستان گفت ‌وقتی می‌گفتند دولت‌ آبادی فلان موضوع را پیگیری می‌کند، همه حساب کار دست‌شان می‌آمد.

راننده تاکسی این روزها و دادستان سابق تهران از وضع بد مردم نالید که چطور با سه‌میلیون تومان زندگی می‌کنند! هنگام پیاده‌شدن باز به شوخی گفتم وقتی مسئول مملکت به مسافرکشی بیفتد، وای به حال مردم. دولت‌ آبادی هم تنها لبخندی زد و رفت.

کاش گاهی مسئولان چه از سر اجبار و چه تفریح و وقت‌گذرانی به میان مردم می‌آمدند تا حداقل مانند دادستان پیشین تهران فضای زندگی شهری و دغدغه‌های مردم را تجربه می‌کردند.

جعفری دولت‌ آبادی (متولد سال ۱۳۳۶ در دولت‌آباد برخوار اصفهان) در سال ۸۸ از سوی آیت‌الله صادق آملی لاریجانی، رئیس سابق قوه‌قضائیه به سمت دادستان تهران منصوب شد و به مدت ۱۰ سال در این سمت فعالیت کرد.

جعفری دولت‌ آبادی در سال ۹۸ با حکم ابراهیم رئیسی ، رئیس وقت قوه‌قضائیه از این سمت برکنار شد و جای خود را به علی القاصی‌مهر داد.

پس از تغییر از سمت دادستان تهران به سمت مستشار در یکی از شعب دادگاه انتظامی قضات منصوب شد اما پس از مدتی مشخص شد در سکوت خبری بازنشسته شده است.

در سال ۹۸ خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه عباس جعفری دولت‌ آبادی دادستان سابق تهران بازداشت شده و با قرار وثیقه آزاد است. اما این خبر از سوی قوه قضاییه رد شد و جعفری دولت‌ آبادی خود نیز اعلام کرد از منتشرکنندگان این شایعات شکایت کرده است. او یک سال بعد نیز خبر داد فردی که این شایعه را منتشر کرده بود به مجازات جزای نقدی محکوم شده است.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۶ نظر

ورود

 • ممدرضا بهمن ۱۰, ۱۴۰۰

  سلام
  اولا یه تشکر بابت مطالب روزانه‌ی سایت روزیاتو
  خیلی عالی هستید.

  دوم اینکه لطفا اون سیستم امتیازدهی به هر پست رو برگردونید، مثل قبل.

  مورد دیگه اینکه خیلی تبلیغات سایتتون زیاد شده، بین هر خبر ۲تا بیشتر تبلیغ گذاشتید، واقعا این کار توهین به شعور مخاطب هستش، داخل هر پست هم باید کلی اسکرول کنیم تا از تبلیغ رد بشیم!
  میدونم سایتتون خرج داره ولی این کار درستی نیست، لطفا به روال قبلی برگردید

 • مهران بهمن ۱۰, ۱۴۰۰

  آقای دادستان اون موقع که معترضین ۸۸ و دی ۹۶ و فعالان محیط زیست و … رو به صلابه می کشیدن حالشون خوب بود و کبکشون خروس می خوند. الان که توی بازی راهشون نمیدن شدن مردمی و همرنگ جامعه؟!

 • امیر حسین بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

  عباس جعفری دولت آبادی با مدیران متخلف اسبق بانک مرکزی در طرح اسمی ساماندهی موسسه اعتباری فرشتگان تبانی کرده و بدون برآورد کارشناسانه ظرف چند ساعت اعلام کرد که موسسه فرشتگان ۴۰۰۰ میلیارد کسری دارد و باعث هجوم مردم به گرفتن سپرده های خود و در نهایت ایجاد بحران جهت دو میلیون سپرده گذار که به مجوز رسمی بانک مرکزی اعتماد کرده بودند شد در حالیکه بعد ها پنج سال طول کشید تا حدود ۸۰ درصد میزان دارایی های موسسه را که بالغ بر ۲۴ هزار میلیارد تومان می شود را محاسبه کنند ، دولت آبادی با مدیران اسبق بانک مرکزی در حق دو میلیون سپرده گذار موسسه اعتباری فرشتگان که دارایی اش بیش از ده برابر بدهی اش می باشد ، خیانت کردند البته مدیران وقت بانک مرکزی رانت خودشان را دریافت و بدنبال تصاحب اموال موسسه که با پول سپرده گذاران تهیه شده است همچنان می باشند اما در دولت جدید امیدواریم که حق و حقوق همه سپرده گذاران طبق قرارداد قانونی موسسه بطور تمام و کمال پرداخت شود.

 • علی بهمن ۱۴, ۱۴۰۰

  باسلام
  این اقدام دادستان سابق تهران بعد از،بازنشستگی و مسافرکشی کار بسیار ارزنده ای است چون اکثر مردم این شغل را دارند اما همواره این شغل از مشاغل بی ارزش در جامعه تلقی می‌شده و این کار ایشان هم باعث می شود که مدیران از حال واقعی جامعه و مردم آگاه شوند و هم بسیاری از مشاغل که در ذهن بیشتر مردم شغل سطح پایین است ارزشمند تلقی شود و مردم از شغلشان خجالت نکشند کاش دیگر وزرا و سفرا و استانداران هم بعد بازنشستگی به اینگونه مشاغل که شغل بسیاری از مردم جامعه است روی آورند تا مردم هم احساس منزلت بیشتری نسبت به شغلشان داشته باشند

 • امین اسفند ۱۱, ۱۴۰۰

  من امروز رفته بودم تهران سوار یه تاکسی پراید مشکی شدم اولش شک کردم ولی بعد از اینکه دستش رو دیدم باور کردم که خودشه