ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد و چرا تحریم های غرب روی او بی اثر است؟

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد و چرا تحریم های غرب روی او بی اثر است؟

با ۱۳۰ میلیارد دلار ذخیره طلا و ناوگانی از خودروها، قایق های تفریحی و قصرهای مخفی، به نظر می رسد که ولادیمیر پوتین از سال ها پیش برای تحریم های غرب برنامه ریزی کرده است. در شرایطی که حمله تمام عیار روسیه به اوکراین در اولین ساعات امروز صورت گرفته است، مسکو می گوید که اهمیتی به فشارهای غرب نمی دهد. ویکتور تاتارینتسف، سفیر کرملین در سوئد هفته گذشته گفته بود: «هر چه غرب فشار بیشتری به روسیه وارد کند، پاسخ روسیه قوی تر خواهد بود. بی ادبی ام را ببخشد اما ما ذره ای اهمیت به تحریم هایشان نمی دهیم. این تحریم ها روی اقتصاد و کشاورزی ما اثرات مثبتی داشته اند».

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

پس از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و اعزام نیروهای نظامی در قالب نیروهای حافظ صلح به این دو منطقه در شرق اوکراین، ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی برخی از مقامات سیاسی، بانک ها و اولیگارش های روسی را تحریم کرده و آلمان نیز اعلام کرده بود که پروژه خط لوله انتقال گاز موسوم به نورد استریم ۲ را متوقف خواهد کرد. اما ثروت میلیارد دلاری پوتین، قیمت بالای نفت و گاز و قدرت نظامی روسیه نشان می دهد که پوتین نیازی به نگرانی در مورد تحریم های غرب نمی بیند. پوتین در حرکتی هوشمندانه شرایط را برای قانونی جلوه دادن حضور نظامی خود در اوکراین فراهم کرد و با علم به اینکه اروپا به منابع گازی این کشور وابسته است و تداوم یافتن تنش باعث بالا رفتن قیمت نفت و گاز خواهد شد، بهترین زمان را برای اعلام به رسمیت شناختن دونتسک و لوهانسک به عنوان جمهوری هایی خودخوانده در شرق اوکراین انتخاب کرد.

در واقع پوتین می دانست دولت های غربی واکنش چندانی نمی توانند نشان دهند و به دلیل وابستگی غرب و به ویژه اروپا به ذخایر گازی روسیه، افزایش تنش به سود غربی ها نخواهد بود. روسیه می تواند به راحتی کشورهای اروپایی را با قطع گاز صادراتی خود آزار دهد و افزایش قیمت نفت نیز به سود این کشور خواهد بود. علاوه بر این ظاهراً کرملین سال هاست که خود را برای این اتفاقات آماده کرده بود.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

به عنوان یکی از اصلی ترین خریداران طلای جهان در سال های اخیر، روسیه ذخایر طلای قابل توجهی در مسکو، سنت پترزبورگ و یکاتنبرگ دارد که قرار است از آن برای جلوگیری از تغییرات اقتصادی شدید در برابر تحریم های غرب استفاده کند. از عدد بسیار اندک ۱.۴ میلیارد پوند در سال ۱۹۹۵، ارزش ذخایر طلای روسیه اکنون به بیش از ۹۵ میلیارد پوند یا ۱۳۰ میلیارد دلار رسیده است. بیشتر این طلاها به شکل شمش های ۱۰۰ گرمی تا ۱۴ کیلوگرمی نگهداری می شوند. تنها ایالات متحده، آلمان و ایتالیا ذخایر طلای بیشتری نسبت به روسیه دارند. منابع ارزی بانک مرکزی روسیه نیز به لطف بالا رفتن قیمت نفت به رقم بی سابقه ۴۷۲ میلیون پوند رسیده که مصونیت قابل توجهی برای اقتصاد روسیه در برابر تحریم های اخیر غرب ایجاد می کند. پوتین سخت تلاش کرده تا اقتصاد روسیه را از ساختار دلاری خارج نماید.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

ثروت ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۸ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روسیه مدعی شده بود که هزینه هایش معمولی است، یک خودرو شخصی لادا (Lada) دارد، صاحب یک آپارتمان کوچک مجردی است و به عنوان رییس جمهور سالیانه ۷۰ هزار پوند دستمزد می گیرد. اما جیسون بوش، تحلیلگر ارشد اوراسیا گروپ، بر این باور است که ثروت اصلی پوتین پنهان است: «قرار نیست سند سهامی با نام پوتین روی آن در کار باشد یا یک حساب بانکی که با او مرتبط باشد. سبک کار سندیکاهای مافیایی اینطور است که شما یک پدرخوانده دارید که به زیردستی هایش لطف می کند. در مقابل، در برهه ای زمانی در آینده، زیردستانش این لطف او را جبران می کنند… منطقی تر این است که موضوع پوتین را نیز چنین تلقی کنیم».

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

در اسناد رسمی که پیش از انتخابات سال ۲۰۱۸ منتشر شد، پوتین مدعی شده بود که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ تنها ۳۸.۵ میلیون روبل (۴۵۰,۰۰۰ پوند دستمزد دریافت کرده است)، رقمی که دستمزد سالیانه ۷۰,۰۰۰ پوندی را برای وی رقم می زند که بسیار کمتر از دیگر رهبران جهان است. او همچنین در این اسناد به ۱۳ حساب بانکی خود اشاره می کند که جمعاً ۱۳.۸ میلیون روبل (۱۷۰,۰۰۰ پوند) در آن ها موجود بوده و یک آپارتمان ۷۵ متری در سنت پترزبورگ اشاره می کند. رییس جمهور روسیه مدعی شده بود که درآمد او از محل دستمزد ریاست جمهوری و حقوق بازنشستگی ارتش به دست می آید و همچنین سودی که از سپرده ها و سهامش حاصل می شود.

قدرتمندترین مرد روسیه و شاید جهان، بر اساس برآوردها، بیش از ۱۶۰ میلیارد پوند ثروت و ناوگانی از خودروها و قایق های تفریحی لوکس و چندین قصر مخفی بسیار گرانقیمت دارد. اگر این اعداد و ارقام درست باشند، پوتین ثروتمندترین مرد جهان خواهد بود، حتی ثروتمندتر از ایلان ماسک و جف بیزوس. پوتین اما همواره می گوید که ثروت چندانی نداشته و دستمزد سالیانه اش به عنوان رییس جمهور روسیه حدود ۱۰۰,۰۰۰ پوند است. اما بوریس نمتسوف از مخالفان سیاسی پوتین، در گزارشی مدعی شده که این مامور سابق کا گ ب دستکم چهار قایق تفریحی دارد که در مناطق مختلفی در روسیه به صورت مخفیانه لنگر انداخته اند.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

او همچنین مدعی شده که رییس جمهور روسیه ۴۳ هواپیما، ۷,۰۰۰ خودرو و ۱۵ هیلیکوپتر دارد، از جمله یک جت ایلیوشین با دستشویی ساخته شده از طلا که ۵۰,۰۰۰ پوند ارزش دارد. نمتسوف می گوید که ولادیمیر پوتین کلکسیونی از ساعت های گرانقیمت دارد که حدود ۵۰۰,۰۰۰ پوند ارزش داشته و یکی از آن ها به تنهایی ۳۰۰,۰۰۰ پوند ارزش دارد. اوایل ماه جاری بود که یک قایق تفریحی بسیار بزرگ و مجهز متعلق به پوتین بندری در آلمان را ترک کرد، پیش از آنکه تحریم های غرب به خاطر تعدی روسیه به اوکراین اعمال شوند. این قایق تفریحی ۷۳.۲ میلیون پوندی که Graceful (به معنای باشکوه) نام دارد، از سپتامبر گذاشته برای تمیزکاری و تعمیرات کامل در لنگرگاهی در بلوهم ووس، آلمان قرار داشت. این قایق تفریحی لوکس دارای دفتر کار خصوصی پوتین و یک استخر داخلی و البته هلی پد نیز هست.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

گفته می شود پوتین دارای ناوگانی از لیموزین های ضد گلوله است که ارزش آن ها ۱۹۲ میلیون دلار تخمین زده می شود. یکی از این خودروها که از برند روسی لوکس Aurus Senat است نسبت به حملات با گازهای شیمیایی و آتش تک تیراندازها مقاوم سازی شده و دارای سیستم پیشرفته ارتباطی و دوربین های مداربسته نیز هست. هواپیمای رییس جمهور روسیه برای سفرهای خارجی یک جت ۳۹۰ میلیون پوندی به نام Flying Kremlin  به معنای کرملین پرنده است. سرعت این هواپیمای خاص به ۵۹۰ مایل در ساعت رسیده و فضای داخلی آن تماماً طلاکاری شده است. به ادعای روزنامه سان، هواپیمای رییس جمهور روسیه دارای یک سالن ورزشی، یک کافه و سه سرویس بهداشتی و اتاقی برای جلسات است.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

همچنین پوتین دارای قصری است که ارزش آن بیش از ۱ میلیارد پوند اعلام شد که در گلندژیک در ساحل دریای سیاه قرار داشته و دارای میله رقص نیز هست. گفته می شود این قصر حفاظت شده دارای پیست هاکی زیرزمینی، سالن سینمای خصوصی، یک تاکستان و محوطه ای به اندازه ۳۹ برابر مساحت کشور موناکو است. همچنین بر اساس ادعاها، این قصر شامل ۱۶ طبقه زیرزمینی است. در سال ۲۰۱۷ اعلام شد که پوتین یک عمارت لوکس ییلاقی با استخری دارای کاشی های طلاکاری شده در چند کیلومتری مرز روسیه با غرب خریداری کرده است. از لحاظ رسمی این قصر متعلق به یکی از دوستان نزدیک پوتین و اولیگارش های روسی است اما مردم محلی می گویند که این عمارت متعلق به پوتین است.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

زندگی شخصی ولادیمیر پوتین

علاوه بر همه این ها، گفته می شود پوتین از ثروت شخصی خود برای خوشگذرانی اعضای خانواده اش استفاده می کند، از جمله برای معشوقه ها و دختران مخفی اش. الکسی ناوالنی مدعی شده که پوتین با آلینا کابائوا– برنده مدال طلای مسابقات ژیمناستیک نمایشی- و زنی دیگر به نام اسوتلانا کریونوگیخ رابطه داشته و از این دو دارای فرزند نیز هست. کریونوگیخ قبلاً نظافتچی بوده اما به لطف رابطه با ولادیمیر پوتین اکنون سهامدار بانک روسیه بوده و ظاهراً دختری ۱۸ ساله از پوتین دارد. نام این دختر لوییزا روزووآ بوده که در شبکه های اجتماعی با نام Elizaveta شناخته شده و علیرغم این که دانشجوست اما برند مد و فشن خاص خود را داشته و فعالیت موسیقایی نیز دارد. لوییزا معمولاً عکس هایی از زندگی مجلل خود در کانال اینستاگرامی اش منتشر کرده اما منبع درآمدش مشخص نیست.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟
آلینا کابائوا

اگر چه بسیاری ثروت این دختر و مادرش را به پوتین نسبت می دهند اما رییس جمهور روسیه تاکنون صحبتی در مورد این دختر یا مادرش نداشته و در پاسخ به گمانه زنی ها سکوت اختیار کرده است. پوتین از همسر قانونی خود که چند سال است از او جدا شده دو دختر دارد: دکتر ماریا وورونتسووآ که ۳۶ سال دارد و پزشک متخصص زنان است و دکتر کاترینا تیخونووآ که ۳۴ سال دارد و علیرغم تحصیل در رشته ریاضی، به عنوان رقصنده فعالیت می کند.

ولادیمیر پوتین چقدر ثروت دارد؟

ولادیمیر پوتین با تغییر در قانون اساسی و قانون انتخابات روسیه که در سال ۲۰۲۰ اعمال کرد، می تواند تا سال ۲۰۳۶ در صدر قدرت سیاسی روسیه بماند، زمانی که وی هشتاد و چند ساله خواهد بود. مجله فوربس در سال ۲۰۱۸ پوتین را دومین مرد قدرتمند جهان دانست که از لحاظ ثروت نیز در میان ثروتمندترین رهبران جهان قرار می گیرد. او از طریق داشتن حیوانات خانگی عجیب و غریب نیز قدرت خود را نشان می دهد، از جمله یک ببر به نام بوریس که در سال ۲۰۱۵ در برابر دوربین ها در طبیعت رها شد.

بیشتر بخوانید:

تنها چیزی که ولادیمیر پوتین را از حمله به اوکراین می ترساند چیست؟

تحقیر دردناکی که ولادیمیر پوتین را به سمت بازگرداندن اعتبار و قدرت روسیه سوق داد

ماشین فرانکشتاین؛ خودرو ضد گلوله، ضد بمب و غیر قابل پنچر شدن ولادیمیر پوتین

ولادیمیر پوتین: «پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برای مدتی مسافرکشی می کردم»

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • ارژنگ اسفند ۴, ۱۴۰۰

  چه خوشمون بیاد چه نه واقعیت اینه که وجود یک روسیه و چین قوی برای دنیا لازمه تا آمریکا به پادشاه بلامنازع دنیا تبدیل نشه . چون اگه یک کشور خیلی قوی بشه ، پدر کل دنیا رو در میاره . باید چند تا قدرت باشن تا همدیگر رو دفع کنند .

  • Armin دی ۲۸, ۱۴۰۲

   اسم چین بی دین کمونیست آشغال خور حال بهم زن رو نیار حالمون بد شد. تمام تجهیزاتش هم کپی درجه ۳ بدرد نخوره

   بله ولی روسیه کشور کمی خوبی است و خوب هم بزرگ ترین کشور اروپا یعنی اوکراین رو می‌کوبد و ویران می‌سازد

 • امیر اسفند ۵, ۱۴۰۰

  ی زمانی تو ایرانم میگفتن تحریمها کاغذ پاره ای بیش نیست ی زمانی در کشور ما هم ذخایر طلا زیاد بود اتفاقا چهارمین ذخایر انرژی دنیا ام هستیم ولی جز فقر چیزی عایدمون شده اما اتفاقا مسعولین ثروتمندی داریم