طرح بازتوزیع یارانه بنزین؛ جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ ای

طرح بازتوزیع یارانه بنزین؛ جزئیات فروش و حفظ سهمیه جدید بنزین یارانه‌ ای

در راستای طرح جدید دولت برای بهره مندی عادلانه ی تمامی مردم از یارانه ی بنزین که با نام «طرح بازتوزیع یارانه بنزین» شناخته می شود، جزئیات فروش و حفظ سهمیه ی جدید بنزین یارانه‌ ای اعلام شده است.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی ِ «طرح بازتوزیع یارانه بنزین»، این طرح یکی از پیشنهادات عدالت‌گرایانه به منظور بهره مندی همه افراد جامعه از یارانه حامل های انرژی و تغییر مبنای یارانه بنزین از هر خودرو به هر فرد (چه صاحب خودرو چه فاقد خودرو) بود. این موضوع در ستاد اقتصادی دولت مطرح و مصوب شد برای روشن شدن ابعاد طرح، به صورت موقت و آزمایشی در برخی نقاط کشور اجرا شود. بعد از اجرای آزمایشی این طرح، ستاد هماهنگی هیأت دولت می‌تواند در خصوص اجرای آن تصمیم گیری کند و پس از تصویب در مجلس قابلیت اجرا در کشور پیدا خواهد کرد.

رئیس ستاد هماهنگی «طرح بازتوزیع یارانه‌ بنزین»، علی ملکی در این رابطه گفت: «یارانه زیادی به بنزین در کشور اختصاص داده می‌شود و متاسفانه در حدود ۵۰ درصد از مردم فاقد خودرو از این یارانه بی بهره هستند. متاسفانه شاهد هستیم در کشور یارانه بنزین به شکل معکوس اختصاص یافته است و هر شخصی که خودروی بیشتری دارد بنزین بیشتری هم مصرف می‌کند و همین باعث شد یارانه بنزین به جای خودرو به کدملی افراد تخصیص داده شود.»

طرح «بازتوزیع یارانه بنزین» از اول اسفندماه و به طور آزمایشی در جزیره کیش به اجرا درآمد و قرار است در ادامه در قشم نیز اجرایی شده و بعد از بررسی و نهایی شدن آن، در سطح کشور به مرحله اجرایی برسد.

در طرح «بازتوزیع یارانه بنزین» همه افراد، چه دارندگان خودرو‌های شخصی و چه افرادی که خودرو ندارند، از سهمیه ۲۰ لیتر در ماه برخوردار می‌شوند.

سهمیه سوخت به همه اعضای خانواده تعلق می‌گیرد و مانند یارانه‌های نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود.

سهمیه هر فرد ماهانه ۲۰ لیتر است و افراد می‌توانند از طریق سامانه «بنزین من» که به این طرح اختصاص یافته، سهمیه خود را بفروشند.

هر فرد با استفاده از تمام کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب خود، می‌تواند در جایگاه‌های سوخت رسانی، بنزین دریافت کند.

بهای بنزین در این طرح همان لیتری ۱۵۰۰ تومان است و اگر فردی بنزین بیشتری علاوه بر سهمیه اختصاص یافته دریافت کند، باید لیتری ۳ هزار تومان بپردازد.

هر فرد می‌تواند سهمیه بنزین خود را تا سقف ۴۰۰ لیتر در کارت بانکی خود ذخیره کند.

در همین رابطه و اینکه چطور و تحت چه شرایطی امکان خرید و فروش بنزین یارانه‌ای وجود دارد، مسئولان مربوطه در منطقه آزاد کیش به ارائه ی توضیحاتی پرداخته اند.

طرح بازتوزیع یارانه بنزین

قیمت خرید و فروش «سهمیه بنزین» ۱۵۰۰ تومان است

براین اساس متقاضی خرید یا فروش سهمیه بنزین یارانه ای می‌تواند با مراجعه به سامانه «بنزین من» به آدرس اینترنتی www.benzineman.ir بنزین خود را عرضه کند؛ به طوری که درخواست فروش از سمت فروشنده یا درخواست خرید از سمت خریدار ثبت می‌شود که با اعلام میزان لیتر مورد نظر خواهد بود. اگر شخص قصد فروش داشته باشد، با قیمت بنزین سهمیه‌ای یعنی ۱۵۰۰ تومان از او خریداری می‌شود و در صورتی که قصد خرید داشته باشد، اعتبار سهمیه در کارت بانکی وی شارژ خواهد شد.

باقی مانده سهمیه بنزین به طور خودکار در پایان دوره ماهانه به فروش می‌رود

اما باید توجه داشت که سهمیه یارانه‌ای بسته به اقدام صاحب آن قابل حفظ کردن در ماه‌های بعد است؛ به گونه‌ای که در سامانه، گزینه فروش سهمیه هر دوره ماهانه فعال است؛ یعنی اگر کسی به سامانه هم مراجعه نکند، در پایان دوره هر قدر از سهمیه یارانه‌ای وی که باقی مانده به طور اتوماتیک فروش رفته و معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.

تا ۴۰۰ لیتر حفظ می‌شود و بعد از آن سهمیه بنزین به ریال تبدیل خواهد شد

اما اگر مالک بخواهد می تواند با مراجعه به سامانه، گزینه مربوطه را غیرفعال کند که در این حالت سهمیه وی در پایان دوره، دیگر فروش نرفته و اختیار با صاحب آن است. البته این موضوع قابل توجه است که سهمیه تا ۴۰۰ لیتر در ماه‌های بعد حفظ می‌شود و اگر از آن عبور کند و استفاده نشود، آنگاه به طور خودکار معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد؛ بنابراین مشمولان، یا بنزین یارانه‌ای خواهند داشت یا بعد از حد تعیین شده، معادل ریالی آن را.

به عنوان مثال در یک خانواده چهار نفره که سهمیه یارانه‌ای آنها معادل ۸۰ لیتر است، افراد خانواده می‌توانند به هر میزان از سهمیه خود را در سامانه با نرخ ۱۵۰۰ تومان عرضه کنند و باقی مانده آن بنا به دلخواه می‌تواند در ماه‌های بعد حفظ شود یا در پایان دوره، معادل ریالی آن را دریافت کنند.

منابع فروش یکبار در ماه تسویه می‌شود

در مورد اینکه منابع ناشی از فروش سهمیه بنزین چه زمانی پرداخت می شود نیز این‌گونه خواهد بود که فقط یکبار تسویه از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها انجام می‌شود؛ یعنی هر زمانی در ماه که سهمیه به فروش برسد، جمع شده و یکبار تسویه خواهد شد که الزاما همزمان با پرداخت یارانه نقدی نخواهد بود.

بنزین یارانه‌ای ربطی به کارت سوخت و یارانه نقدی ندارد

لازم به یادآوری است که اعتبار و سهمیه بنزین یارانه‌ای هیچ ارتباطی به تغییر در یارانه‌های نقدی پرداختی در هر ماه یا کارت سوخت اشخاص ندارد و در دوره اجرای آزمایشی طرح، کارت سوخت تمامی خودروها مانند قبل شارژ خواهد شد.همچنین سهمیه فعلی خودروها تا زمان اجرای آزمایشی طرح به قوت خود باقی خواهد ماند.

بدون نظر

ورود