ستاره شناسان برای اولین بار کشف کردند که چه چیزی درون سیاه چاله است

ستاره شناسان برای اولین بار کشف کردند که چه چیزی درون سیاه چاله است

پژوهشگران مطالعه ای جدید در نشریه PRX Quantum منتشر شده که تلاش می کند دریابد چه چیزی می تواند درون یک سیاه چاله باشد و در این راه به نظریه ی عجیبی رسیده اند که گویی از دل یک فیلم علمی تخیلی بیرون آمده است.

بر اساس نظریه آن ها، سیاه چاله ها ممکن است صرفاً هولوگرام باشند. این مطالعه نگاهی دقیق تر به دوگانگی هولوگرافیک انداخته است. دوگانگی هولوگرافیک برای فهم بهتر سیاه چاله ها از طریق مرتبط کردن نظریه های ذرات و تعامل شان و نظریه گرانش محبوبیت پیدا کرده است. دوگانگی هولوگرافیک می گوید که نظریه گرانش و نظریه ذرات از لحاظ ریاضی برابر هستند.

انریکو رینالدی، یکی از دانشمندان شاغل در دانشگاه میشیگان امیدوار است که با استفاده از این دو نظریه بتواند به فهم بهتری از این که حقیقتاً چه چیزی درون یک سیاه چاله است برسد.

سیاه چاله

رینالدی می گوید: «در نظریه نسبیت عام اینشتین، ذره وجود ندارد ـ تنها فضا-زمان وجود دارد. و در مدل استاندارد فیزیک ذرات، گرانشی وجود ندارد و فقط ذرات وجود دارند. ایجاد ارتباط بین این دو نظریه متفاوت، مبحثی است که مدت هاست در فیزیک وجود داشته است؛ این کاری است که افراد از قرن پیش تا کنون سعی در انجامش داشته اند.»

رینالدی و سایر اعضای این مطالعه از مدل های ماتریسی کوانتوم استفاده کردند و این دو نظریه را به هم ارتباط دادند تا بدین طریق اطلاعات جدیدی درباره دوگانگی هولوگرافیک در سیاه چاله ها کشف کنند. آن ها پس از استفاده از مدل های ماتریسی توانستند توضیح دهند که به باورشان درون سیاه چاله چه شکلی است.

رینالدی و نویسندگان دیگر این پژوهش می گویند که وقتی یک سیاه چاله را هولوگرام می خوانند، به نحوه ی تلاقی درون و بیرون آن اشاره دارند. با حرکت مکان-زمان درون سیاه چاله به خاطر نحوه ی کار کردنش در قالب نظریه گرانش، درون سیاه چاله در فضای سه بُعدی بازنمایی می شود.

سیاه چاله

سیاه چاله ها دو بعدی به نظر می رسند و به همین خاطر ظاهری هولوگرافیک پیدا می کنند چرا که مردم آن ها را به عنوان اشیائی سه بعدی در نظر نمی گیرند. این پژوهش می گوید که این بدین خاطر است که نظریه ذرات در فضای سه بُعدی کارایی ندارد.

این می تواند بدین معنی باشد که بقیه جهان هستی نیز به نحوی مشابه کار می کند، اگرچه مدرکی برای چنین فرضی وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:

ثبت تاریخی اولین تصویر از یک سیاه چاله فضایی

۱۷ اتفاق عجیبی که در فضا برای انسان رخ می دهد

منبع: Audacy
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۲۲ نظر

ورود

 • کارگر اسفند ۱۱, ۱۴۰۰

  حداقل خودتان متن خبر را بخوانید بعد عنوان را بگذارید فقط کپی نکنید.
  درون سیاه چاله هنوز معلوم نیست چیه

 • اتیلا اسفند ۱۱, ۱۴۰۰

  What? I dont underestand???

 • Hmd اسفند ۱۲, ۱۴۰۰

  خودشم نفهمید چی گفت و چی توشه بالاخره فقط کپی میکنینا

 • Hmd اسفند ۱۲, ۱۴۰۰

  ب نظر من داخل سیاهچاله مثل ی صحراست.بیابانی که دانه های شن تشکیل دهنده‌ش میلیاردها برابر کوچکتر از دانه های شن صحراهای ماست و همه‌ی اینها ب وسیله گرانش فوق‌العاده به سختی ب همدیگه و بغ دور هسته چسبیده اند و ما فقط چون نمیتونیم ببینیم آنقدر برامون سوال شده ولی همونجا هم مثل بقیه جاها از ماده تشکیل شده علی رغم اینکه این ماده به کوچکترین ذرات تشکیل دهنده خودش شکسته شده …مطمینم وقتی این معما حل بشه همه ب خودشون بگن فکر نمی‌کردم اینقدر ساده باشه

  • Sobhan اسفند ۱۴, ۱۴۰۰

   دقیقا سیاه چاله ها از خورد شدن یک جسم به اندازه فک کنم چند میلیارد برابر کوچک تر از شن ساخته شده و این چیزی که گفتید منطقی است و البته اینم بگیم که اگه خورشید رو با کوچیکه کردن سیاه چاله کنیم میشه اندازه یه سکه اون سیاه چاله (نمی‌دونم خورشید بود یا زمین)

 • امیر حسین اسفند ۱۲, ۱۴۰۰

  آره اول باید متن هارو بخونیم و بعد نظر بدهیم

  و هنوز دقیق دقیق دانشمندان نفهمیدن چی هست

  و اگر فهمیدین آدم فضایی ها وجود دارند به من خبر بدین

  ممنون???

 • Yato اسفند ۱۳, ۱۴۰۰

  آخر نگفتید داخل سیاه چاله ها چی هست خودتونم نمی‌دونید چی کپی کردید

  • Yatogami اسفند ۱۷, ۱۴۰۰

   یاتو سان، چیکار کنیم از دست این خبرای زرد؟

 • محمد رضابیگلو اسفند ۱۳, ۱۴۰۰

  باسلام مگه نمیگید یه ستاره غول پیکر و قدیمی وقتی منفجر میشه تبدیل به سیاه چاله میشه که میتونه ستاره و سیارات دیگر را ببلعد و تبدیل به پودر کند پس چطور ممکنه داخلش چیزی باشد در حالی که بلعیده شده اند ؟ دروغ نگید پس

 • محمد رضابیگلو اسفند ۱۳, ۱۴۰۰

  هیچ چیزی نمیتونه داخل سیاه چاله باشه زیرا چیزی که با نزدیک شدن به سیاه چاله خودش تبدیل به پودر میشه چطور ممکنه داخلش چیزی وجود داشته باشه امان از دست این اخترشناسان مردمو مسخره کردند

 • ناشناس اسفند ۱۴, ۱۴۰۰

  داخل سیاهچاله هیچی نیست مثل خونه که دوتا در داره در جلو باز میکنی روشنایی و طلوع خورشید میبینی در عقب باز میکنی تاریکی و غروب خورشید میبینی.درکل دنیای جدیدی نیست

 • مهندس مسعود اسفند ۱۴, ۱۴۰۰

  بطور ساده بگویم. یک لیوان بردارید البته ترجبحٱ فلزی درون آن یک تکه پنبه آغشته به الکل بگذارید. پنبه را آتش بزنید بعداز یکی دو ثانیه لیوان را برعکس داخل کاسه آب فرو ببرید. هوای منبسط شده و خارج شده داخل لیوان در اثر خاموش شدن آتش سرد و منبسط شده و بسرعت آب داخل کاسه را به درون خود میکشد. این اساس کار سیاه چاله است. یک خورشید بزرگ میلیاردها سال با دمای میلیونها درجه پرتو افشانی کرده فضای اطراف را تا شعاع چند سال نوری منبسط کرده. پس از خاموش شدن خورشید هر آنچه در فضای اطراف است. در اثر انقباض بسرعت به مرکز هسته خورشید خاموش جذب میگردد. و هیچ نیروی کهکشانی قادر به فرار از این جذب نیست. حتی نور. در داخل سیاهچاله سرعت جذب آنچنان زیاد است که انگار زمان متوقف شده است.

  • Ali اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

   احسنت ???

  • حسین اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

   ممنون بابت توضیحی که دادید

 • Sa اسفند ۱۵, ۱۴۰۰

  این که گفته ، سیاهچال ، بع دلیل این کع از ذراته دو بعدی هست ، به نظرم کاملا اشتباهه ،،، ما و جهان هستی ، حای خورشید ، تتها ستاره ی منظومه شمسی ، با تبیدل ذره هیدروژن به هلیوم ، ولکنش گرما ده تولید میکنع ، همههه چیز از ذراته و همه چیز سه بعدیه

 • S اسفند ۱۷, ۱۴۰۰

  دانشمندان سیاه چاله را فقط ازروبرو میبینند یا از…مثلا بادیدن ماه ازروی زمین مقایسه کنید…به نظر من داخل سیاه چاله هسته یخ منجمد متراکم است.وذرات مرموزکوانتوم دورهسته میچرخد.چون کوانتوم درسرما فعال میماند علت اینکه هرچه به سیاه چاله نزدیک شود نابود میشودبخاطر دفاع سیاه چاله وکوانتوم است چون گرمای هرچیزیذانرانابودمیکند.
  تنها راه نزدیک شدن به سیاه چاله فرستادن جسم فوق یخ زده است چیزی که بتواندپوشش یخ زده خودراحفظ کند دراین صورت می‌تواند افق رویدادها گذراند….

 • رضا اسفند ۲۱, ۱۴۰۰

  بزار خیلی برگردیم عقب برگردیم به انفجار بزرگ همون بیگ بنگ منظورمه ، اگه تمام هستی رو روزی سیاهچاله ها به بلعند و در اخر با توجه به نیروی جاذبه انها روزی همه انها با هم ترکیب و یک ابر سیاه چاله رو تشکیل بدن ، آخرش چی میشه ؟ یک فضای توهی و یک سیاه چاله غول اسا ؟ بنظرم با توجه به اون همه حجم از ذرات و اون فشار بر روی اتم ها باز هم شاهد بیگ بنگ خواهیم بود و این چرخه ادامه خواهد داشت … سیاهچاله ها ققنوس های هستی هستند ولاغیر

 • فرهاد اسفند ۲۸, ۱۴۰۰

  تیتر مزخرف چیه که خودتون رو مسخره دیگران میکنین؟