۸ سؤالی که دانشمندان هنوز جوابی برایش ندارند

۸ سؤالی که دانشمندان هنوز جوابی برایش ندارند

علم هرگز از پیشرفت بازنمی ایستد. چیزهایی که ۲۰ سال قبل در پزشکی و فناوری کاملاً خیالی به نظر می رسیدند، حالا جزئی از زندگی روزانه ی ما هستند. با این حال، هنوز سؤالاتی هست که علم نتوانسته پاسخی برای آن ها ارائه دهد. مثلاً اینکه حیات در آغاز چطور به وجود آمد، پیش از بیگ بنگ چه رخ داد، چه توضیحی درباره ی مشاهده ی شبح وجود دارد و چطور می توان به یک کامپیوتر یاد داد که صحبت های انسان را به طور کامل متوجه شود.

در ادامه از این سؤالات بیشتر خواهیم گفت.

۱- حیات بر روی کره زمین چطور آغاز شد؟

نظریات زیادی در تلاش برای ارائه ی پاسخی به این سؤال مطرح شده اما حتی کسانی که نگاه یکسانی به مقوله ی حیات دارند هم نمی توانند همیشه با یکدیگر توافق نظر داشته باشند. مثلاً موافقان نظریه ی «سوپ بنیادین» (Primordial Soup واژه ای در حوزه ی آشپزی نیست و اصطلاحی واقعی است) بر این باورند که زمین خود مولکول های پیچیده ای تشکیل داد که از آن ها حیات به وجود آمد. اما کسانی که این نظریه را قبول دارند نظر یکسانی درباره ی محل وقوع این فرآیند ندارند: درون دهانه های آتشفشانی، در زیر یخ، یا درون خاک؟ نظرات مختلفی در اینباره وجود دارد اما هیچ یک پاسخ این سؤال را برای ما روشن تر نساخته است.

۲- «اثر دارونما» چگونه رخ می دهد؟

دارونما به چیزی اطلاق می شود که هیچ اثر درمانی آشکاری ندارد (مانند آب). وقتی فردی بعد از دریافت یک دارونما حال بهتری پیدا می کند، به این پدیده «اثر دارونما» گفته می شود.

نظریات متعددی درباره ی چگونگی وقوع این پدیده مطرح شده است. برخی معتقدند ناخودآگاه انسان کاری می کند که بدن انسان مداوا شود چون بیمار باور می کند که درمانی که دریافت کرده به او کمک می کند. برخی هم بر این باورند که صرف صحبت با یک پزشک کافی است تا بیمار احساس بهبودی کند. بقیه اما می گویند دارونماها هیچ اثری ندارند. در هر حال، اثر دارونما یکی از آن سؤالاتی که جوابی برایش نداریم.

۳- چطور می توان به کامپیوترها فهماند انسان ها چه می گویند؟

زبان ما ساختار پیچیده ای دارد که به عوامل بسیار مختلفی بستگی دارد. در بحث هوش مصنوعی، مسأله ی تفسیر از اهمیت زیادی برخوردار است. مثلاً وقتی به ما بگویند «این کاسه سوپ را بخور»، ما متوجه می شویم که این جمله توصیه ای به خوردن سوپ است. و کلمه ی «کاسه» در این جمله حجم سوپ را نشان می دهد. اما کامپیوتر این کلمات را به صورت تحت الفظی، یعنی دستوری برای خوردن کاسه می فهمد.

امروزه کامپیوترها چیزی بیشتر از دستگاهی ناتوان از درک مفاهیم آنطور که برای انسان ها وجود دارد، نیستند. و این بدان معنی است که در حال حاضر، نمی توان کاری کرد که کامپیوترها کلام انسان را به طور کامل متوجه شوند.

۴- نظریات علمی با گذشت زمان رد می شوند، بنابراین آیا ممکن است که در واقع حالا اصلاً چیزی ندانیم؟

هر دانش علمی ای همواره در مرحله ی پیش نویس قرار دارد. اما این بدان معنی نیست که ما اصلاً هیچ چیز نمی دانیم. بلکه معنی آن این است که ما در فرآیند یادگیری به سر می بریم و برخی از نظریات به ظاهر درست می توانند رد شوند. این مسأله امری عادی است چون گرچه به خانه ی اول بازمی گردیم و چیزی نمی دانیم، اما به جایش چیز جدیدی یاد می گیریم. ما یک قدم به سمت درک بهتر ماهیت چیزها نزدیک تر می شویم. مثلاً پرواز هواپیماها نتیجه ی مطالعه بر روی قوانین علم آیرودینامیک است. در گذشته مردم پرواز هواپیما را غیرممکن می دانستند.

آیا همه چیز را خواهیم فهمید؟ علم پاسخی به این سؤال ندارد.

۵- آیا فرومون ها وجود دارند؟

آیا یک شخص می تواند ترس، سوء نیت، یا فردی از جنس مخالف را از یک فاصله ی دور حس کند؟ خیر. از سویی دیگر، بسیاری از افراد می توانند خانواده و دوستان خود را تنها از بوی شان تشخیص دهند. به علاوه، برخی سیگنال های شیمیایی، مثل بوی طبیعی بدن یا دهان می تواند باعث واکنش های خاصی در یک فرد شود. اما فرومون ها اگر هم وجود داشته باشند، هنوز روشن نیست بدن ما چطور این سیگنال شیمیایی را رمزگشایی می کند.

۶- حیوانات کوچ می کنند؛ دلیلش را می دانیم اما این کار چگونه انجام می شود؟

تصویری که در بالا می بینید کوچ گونه ای از پرندگان به نام سارگپه های جنگلی، از هلند به غرب آفریقا را نشان می دهد.

حیوانات می توانند در  طی سال هزاران کیلومتر سفر کنند، برای فرار از گرما و سرما و پیدا کردن غذا یا جفت. گونه های مختلف حیوانی از روش های مسیریابی مختلفی، مثل میدان مغناطیسی استفاده می کنند. اما ساز و کار کوچ حیوانات چندان مورد بررسی قرار نگرفته است.

۷- بسیاری ادعای دیدن شبح را دارند؛ چه توضیحی برای آن هست؟

این موضوع را باید درک کرد که برای هر مقوله ی روحی ای توضیحی علمی مرتبط با فرآیندهای فیزیولوژیک وجود دارد. مثلاً تجربه های خروج از بدن می توانند نتیجه ی بروز اختلال در فرآیندهایی باشند که در ناحیه ی گیجگاهی – آهیانه ای مغز رخ می دهند. بختک یا همان فلج خواب، پدیده ی دیگری است که با علم به راحتی قابل توضیح است.

بنابراین اگر قصد داشتید با یک متخصص درباره ی تجربه ای که از دیدن یک شبح داشتید صحبت کنید، باید از احساسی که در حین این تجربه داشتید بگویید. قدیمی بودن مکانی که این اتفاق در آنجا رخ داده، داستان های ترسناک و دیگر اطلاعات رمانتیک و شاعرانه به کلی بیهوده هستند. همه ی این ها مهملاتی هستند که کمکی نمی کنند.

۸- قبل از بیگ بنگ چه بود؟

تنها جوابی که علم در حال حاضر به این سؤال دارد «هیچ» است، چون قبلی وجود نداشته. هیچ زمان و مکانی نبوده. اما ضعیف ترین بخش این نظریه آن است که می گوید چیزی از هیچ متولد شده. اما کلمه ی «هیچ» برای یک فیزیکدان معنای کاملاً متفاوتی از یک فرد عادی دارد.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲۵ نظر

ورود

 • Mr. Saxobeat اسفند ۲۸, ۱۴۰۰

  نقل یه بازیگر حرف بزن ده تا دیدگاه مینویسن
  نقل بی تی اس و به خواننده بنویس زیر هشتاد تا کامنت نمی خوره
  ولی بیا و یه بحث علمی بزار فکر نکنم اصلا پیج رو باز کنن.
  کی میشه به خودمون بیایم.

  • Fatemeh اسفند ۲۹, ۱۴۰۰

   منم همیشه به همین فک میکردم که جهان قبل از بیگ بنگ چه بوده اما هیچوقت هیچکس جوابمو نداد همشون میگفتن هیچی نبوده اما خب پس انفجار چه چیزی و چجوری باعث بیگ بنگ شده؟؟؟

   خیلی ممنونم بابت این پست خوبتون والا الا کل فضای مجازید فقط پستای سبلریتیا و حواشیاشون اشغال کردن تعداد خیلی کمی هستن که مطالب علمی بزارن

 • HH اسفند ۲۸, ۱۴۰۰

  خداروشکر میان پست های بی.خ.ود سایتتون و روند غلط و رو به سقوطی که سایتتون از لحاظ اعتبار و احترام به مخاطب در پیش گرفته اما مطالب خانم برهمند هنوز ارزششون از خیلی از مطالب دیگر سایت بیشتره. بقیه اعضای تیمتون هم بد نیست یاد بگیرن که هر چ.ر.ت و پ.رت.ی ارزش گذاشتن در وبسایت مثل روزیاتو نداره مگه اینکه قصد داشته باشید عمدا سایت رو به پرتگاه بکشونید. روزیاتو قدیم از لحاظ مطلب خیلی از الان بهتر بود. به جای اینقدر سریع و پشت سر هم پست گذاشتن وقت بذارید یه پست خوب و ارزشمند بذارید از ده تا پست و مطلب بی.خو.د بهتره

  • پلیس آینده اسفند ۲۹, ۱۴۰۰

   خوب معلومه حیات روی زمین چجوری به وجود اومده
   خدا همه چیز رو به وجود آورده حتی گوشی موبایل

   • M فروردین ۱, ۱۴۰۱

    داداش انسان همه چیز رو اختراع کرده نه خدا

    • Mw فروردین ۱, ۱۴۰۱

     خود انسان از کجا اومده پس؟؟

     • ا فروردین ۲, ۱۴۰۱

      خدا از کجا اومده پس؟

    • علی فروردین ۵, ۱۴۰۱

     سلام هموطن عزیز، اگر خداوند مارا خلق نمیکرد ما چگونه میتوانستیم، اخراع کنیم؟

 • مسعود اسفند ۲۹, ۱۴۰۰

  به نام خدا. جواب تمام سوالات خداست.

  • رامی فروردین ۱, ۱۴۰۱

   دقیقا به دلیل همین پاسخه که کسانیکه اعتقادی مثل تو دارند هیچ نقشی در پیشرفت علم و دانش بشر نداشتند.
   ضمنا پای دانشمندان ایرانی و عرب که دست بر قضا دینشون اسلام بوده رو وسط نکشید چون اونها با اینکه طبق سنت زمان خودشون بعضا عالم دینی هم بودند ولی به هر شکل از داشتن چنین اعتقادی فرار کردند. همینطور دانشمندان مسیحی قدیمی که همیشه با کلیسا سر جنگ داشتند.

   • علی فروردین ۲, ۱۴۰۱

    داداش خودشون اعتراف کردن که هنوز نتونستن بفهمن چجوری ما و این دنیا بوجود اومده
    اگه با عقل و منطق بخوای حساب کنی یکی باید باعث بوجود آورده شدن این جهان شده باشه که خودش کامل باشه و اون کسی نیست جز خدا
    حتی مسیحی ها و دین های دیگه هم این قضیه رو باور دارن ولی بعضیا یکاری میکنن تا اسم از خدا میاد تو ذهن تصویری از عرب ها بیاد!!!
    التماس تفکر

    • خسته فروردین ۳, ۱۴۰۱

     نه تو مدرکی داری ادعات رو ثابت کنی و نه دوست بالایی پس حرف هیچکدومتون حرف “درست” نیست ولی حرف دوست اول به شدت منطقی تره تا حرف تو

 • علم یا خرافات؟ فروردین ۱, ۱۴۰۱

  الان علم علمِ جنگ هست ، علمی وجود نداره که بخواد پذیرفته بشه.
  علوم بشدت رفته به سمت تعصبات مادی گرایی افراطی مخصوصا اگه خدا و معنویات در جریان باشه :
  «تجربه های خروج از بدن می توانند نتیجه ی بروز اختلال در فرآیندهایی باشند که در ناحیه ی گیجگاهی – آهیانه ای مغز رخ می دهند»

  ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  جواب واقعا مسخره نیست ؟؟؟؟
  چطور کسانی که تجربه نزدیک به مرگ یا ان دی ای دارن طبق گفته دکتر پرنیا مشخصاتی که افراد تجربه نزدیک به مرگ داشتن از جزییاتی با خبر بودن و همین جزئیات تایید شده بودن؟

  یک سوال چرا علم می‌خواد همه چی رو بررسی کنه؟ چرا از کسی که یا فقط فیزیک و ریاضی خونده یا فقط مفاهیم دینی خونده می خوایم همه چیز رو بررسی کنه؟

  اگه قرار هست دنیا رو فقط از دید بعد مادیات نگاه کنین ، فیزیک کوانتوم این وسط چی میگه ؟من باور دارم شدیداً باور دارم اگه فیزیک کوانتوم برای اولین بار توسط مراجع دینی گفته شده بود ، صد در صد همین متعصبان مادی گرایان افراطی اونو سعی میکردن با ربط دادن به مادیات ردش کنن .

  تو خود مقاله گفته شده «هر دانش علمی ای همواره در مرحله ی پیش نویس قرار دارد. اما این بدان معنی نیست که ما اصلاً هیچ چیز نمی دانیم. بلکه معنی آن این است که ما در فرآیند یادگیری به سر می بریم و برخی از نظریات به ظاهر درست می توانند رد شوند»

  این خودش گویای همه چی هست ولی متاسفانه وقتی بحث معنویات یا فرافیزیکی اتفاق می افته چنین با وقاحت تمام از مباحث مادیات دفاع میکنین که انگار فقط همین چیزی که علمتون گفته راسته، ولی در باقی موارد اعتراف میکنین که نظریه ها فقط نظریه هستن و ممکنه در آینده رد بشه .
  همین گویای این هست که تعصب شدیداً تو این حوزه وجود داره.

  • رامی فروردین ۱, ۱۴۰۱

   علم هیچ وقت مثل ادیان ادعای این رو نداشته که پاسخ همه چیز رو داره. همیشه سعی کرده فرضیه هایی رو برای تشریح عملکرد جهان ارائه بده. خیلی از اوقات در طول زمان این فرضیه ها با فرضیه های بهتری جایگزین شده اند بدون اینکه دانشمندان تعصب خاصی نشون بدن. وقتی از نگاه علمی وقایع مورد تحلیل قرار بگیرند باید هم فرضیه ها در حیطه علوم بیان بشوند. علم هم تعریف خودش رو داره چیزیه که قابل آزمایش و مشاهده باشه. مسائل اعتقادی و ماورایی جایی در قلمرو علم ندارند. البته افرادی که به این مسائل اعتقاد دارند هم می تونند فرضیه ها و نظریه های غیرعلمی خودشون رو ارائه بدهند. اینکه هرکسی کدوم رو بپذیره به خود فرد و نگرشش به زندگی بستگی داره.
   ضمنا فیزیک کوانتوم هم مثل تمام موضوعات علمی مبتنی بر تئوریهای ریاضی و نتایج آزمایشات تجربیه. اگر یک عده جاهل عالم نما از اون به عنوان اثباتی برای نظریات غیر علمی شون استفاده می کنند فقط به خاطر پیچیدگی این مبحث هست که باعث میشه افراد ناآگاه برداشتهای ماورایی خودشون رو از اون بکنند.

   • ممد فروردین ۷, ۱۴۰۱

    داداش حرف کاملا ولی برا کسی اینارو توضیح بده که خودش متعصب نباشه میگه کسایی که در زمینه علم متخصص هستند متعصبن بعد خودش داره از روی تعصب حرف میزنه

 • Maryam فروردین ۲, ۱۴۰۱

  متشکرم بابت مطالب جالب سایتتون و همینطور دیدگاه دوستانی که کامنت گذاشتن هم خیلی برام جالب بود ، روزی میرسه که پرده از همه ی راز های هستی برداشته میشه ، که البته اون روز ممکنه مصادف با پایان بقا یا عمرمون باشه

 • ناشناش فروردین ۵, ۱۴۰۱

  .

 • ناشناش فروردین ۵, ۱۴۰۱

  داداش

 • ناشناش فروردین ۵, ۱۴۰۱

  اونایی که میگن خدا نیست . میتونیم خدا رو به یه انرژی تشبیه کنیم چون انرژی دیده نمیشه ولی وجود داره الان به دانشمندان بگین انرژِی رو نشون بدن نمیتونن. ولی وجود داره.

  و الان این کد زندگی DNA چطوری میتونه با تصادف یا شانسی یا با تکامل به وجود بیاد ؟ DNA بیشتر از شیمی و….. هست و حتی امروزه دانشمندان حیرت زده هستند .

  و میگن بیگ بنگ همینجوری به وجود اومده پس دلیل کجا بود ؟ اون انرژِی از کجا اومد؟ و میگن تصادفی و بی دلیل وجود اومده که شانس بی دلیل وجود اومدنش از ۱ تا میلیون هست حتی میلیاردهست !
  اگخ ۰+۰ بکینم جواب میشه ۰
  پس باید یه نیرویی باشه یه ناظمی باشه یک خدا باشه !

  اینهمه نظم هست در این جهان اینا همشون شانسی به وجود اومدن ؟ مثال ساده بدن انسان که با نظم کار میکنه مثلا قلب خون رو پمپاژ میکنه و ………..

  و دانشمندان که اینهمه ادعا دارن میتونن یک مدرک قابل مشاهده از تکامل داروینیان نشون بدن ؟؟ که تابحال نشون ندادن فقط نظریه هست

  منکه اینهمه مدرک و دلیل گفتم از خدا

  پدر علم گفته بی خدایی خیلی بی معنی هست (نیوتون)
  بعضی ها فقط دوست دارن مخالفت کنن با خدا و…..

  و برفرض مثال از تکامل اومدیم رسیدیم اینجا ؟ همینجوری بی دلیل ؟ و تصادفی ؟؟ چره مثلا چشمامون رو شکممون نیست چرا باید دوره قلبمون استخوان ها محافظت شده باشه

  تکامل که میگین مغز نداشته که این جور چیزارو بدونه چشم نداشته که چشم واسمون درست کنه!

 • جلیل باقرزاده اصلانی فروردین ۷, ۱۴۰۱

  همه چیز در ذات اقدس اله العالمین است یعنی غیراز خداوند چیزی نیست و بعبارتی عالم محضر خداوند است ، خدا اول و آخر و ظاهر و باطن است . همه چیز فناپذیر و تنها ذات او پاینده و باقی و باشکوه و عظمت لایتناهیست . دقت کنید و بیشتر دقت کنید خداوندی با این صفات بوجود نیامده است بلکه بوجود آورنده هر چیزی برای هدف مخصوص در اراده خود بوده است .

 • tarlan فروردین ۷, ۱۴۰۱

  و یه سوالی هم پیش میاد
  همه میگن همه چی ی شروعی داشته
  پس حتما شنیدید ک میگن از اول خدا بوده
  خب اون اول کی بوده؟؟؟؟شروعش چجوری بوده؟؟؟؟

  • ناشناس فروردین ۱۰, ۱۴۰۱

   خب

   ما هیچوقت جواب قانع کننده برای (چرا) و (چگونه) نداریم. و فرقی نمیکنه سوال مذهبی باشه یا علمی و….
   و مثلا آب جنسش خیس هست و مایع هست نمیتونیم. بگیم چرا خیس هست چون خیس بودن در وجود اون هست و یا مثلا نمیتونیم نمک چرا شور هست چون شور بودن در وجود اون هست.

   و اکه به یه چیزی بگیم چرا اینطوری شد چرا اونطوری شد هیچوقت به جواب قانع کننده ای نخواهیم رسید

   و خدا بودن هم در وجود خدا هست ما انسان هستیم. عقل ما درک نمیکنه. و زمان و مکان برای ما مهم هست. مثلا مغز ما میگه ۱۰ هزار سال پیش چه اتفاقی افتاده (برای مثال گفتم)

   و انرژی هم میگیم به وجود نیومده و همیشه هست. اونوقت میتونم بگم. چرا اصلا به وجود نیومده ؟! خب چون جواب قانع کننده ای نیست برای چرا و چگونه

   و این جهان بدون نظم بدون ناظم چیزی نیست.

   پس حتما. خدا هست. و اون دنیا هست .

 • دانشمند فروردین ۷, ۱۴۰۱

  قبل از بیگ بنگ خداوند یه همان هوش کیهانی که الان جهان را کنترل می کند وجود داشته و دارد هوش کیهانی خالقی ندارد چون اگر داشته باشد پس خالق خالقش چیست مثلا خالق موجود ۱ موجود ۲ است پس اونوقت خالق موجود ۱ چیست موجود ۲ پس خالق موجود ۳ و…. که اگر داستان چنین بود در جهان هیچ چیزی ساخته نمیشد چون اگر خدای اول تصمیم می گرفت ما را خلق بکند باید از خدای خدایش اجازه می گرفت که یک زنجیره بینهایت تولید می شد که با عقل جور در نمی آید چون الان شاهد خلق کردن خدا هستیم پس نباید این هوش کیهانی یا همون خدای خودمون خالقی داشته باشه پس چطور این خدا خود به خود بوجود آمده علتش اینه

  ۱ عقل ما درکش را ایجاب نمی کند
  ۲ خداوند خارج از قوانین مکان و زمان است پس از قوانین انسانی و اشیا خارج می باشد

  اما مهم ترین چیزی که من می دونم قطعا چهان نمی تونی خود به خود یا از هیچ به وجود بیاد واقعا حرف مسخره ای است یک دقیقه فکر کن داداچ

 • اصغر سمیعی بهمن ۱۲, ۱۴۰۱

  سلام خداجان عامل حرکت برترین قدرت از بدو خلقت ، جهان از دو جهان بنام مونث و مذکر (نر و ماده) تولد یافت آنچه در اوست زوج هستند که سند آن است سرشت و ذات او پاک و منزه است و در مقابل ناپاکی عکس العمل نشان می‌دهد طی چند مرحله هشدار بنام بیماری سپس هلاکش میکند عقل آزاد و دارای اختیار بایستی آنرا درک کند چگونه بدنیا آمده است پاک و منزه درست عین جهان آنچه که انجام میدهد نتیجه کارهای خود را میگیرد یعنی حجت بر عقل تمام می‌شود منتظر هلاکت خود بدون کوچکترین تردید بایستی باشد .
  نسبیت پاک و ناپاک حکایت از کامل و ناقص بودن را دارد خالق کامل بقیه ناقص در صورتی عین خالق میشود مثل جان مطیع محض خالق خود باشد چون مرگ ندارد از جسمی به جسمی دیگر تا تکامل سیر خود را بگذراند تا به هدف از پیش تعیین شده دست یابد ، با راز بقا سخنرانی خداست شنیدنی نیست دیدنیست شروع شده به راز خلقت یعنی تغییر شکل ایجاد شود در جهان توسط مخلوقات آن ، انسان درخت را در اکوسیستم‌ زیست محیطی کشف کرد که چطور دی اکسید کربن هوا را به اکسیژن تبدیل میکند ولی متوجه علت آن هنوز که هنوز است نشده است (متاسفانه) یا طفل معصومی که تازه بدنیا می‌آید علت پاک و معصوم آمدن آنرا درک نمی‌کند ، در برابر پاکی هر ناپاکی هلاک خواهد شد ، عکس آن ارتباط با داخلی و خارج از جهان صورت پذیر است این قدرت خالق توسط میدان مغناطیسی صورت میگیرد تا هیچ مکر و حیله ای در کار نباشد یعنی از تمام جسم ما بهتر از خود ما آگاه است زیر مجموعه میدان مغناطیسی بنام الکترونها از آنچه ما با وسایلی که ساختیم قادر به دیدن آنها نیستیم حفظ و حراست میکنند تا بقیه اعضا و جوارح ما تنها الکترونها هستند که قادرند بسیار ریز نقش و حساس و دقیق عمل کنند ما به آن میگوییم نظم آفرینش برای ما حیرت برانگیز و غیر قابل باور است بخصوص زمانی که اتفاقات عجیب و غریب در جهان پیش می‌آید هیچ قدرتی جلو دار آن نیست آن همان عظمت پاکی ست که انسان توسط آن قادر است اهداف خالق خود را دنبال و به نتیجه برساند که راز خلقت نام دارد ساخت جهان‌ها یکی پس از دیگری برای زندگی اینگونه جهان گلستان میشود و ….. نیروی الکترو مغناطیس مشترک در عناصر از نیت و فکر ما مطلع و از خود واکنش نشان میدهند مراقب خود باشیم ، لطفاً ارسال به مردم جهان با سپاس از شما فدایی مردم جهان اصغر سمیعی تلفن تماس ۰۹۱۲۶۱۳۶۲۱۲ در هر ساعت از شبانه روز پاسخگوی شماست خدا جان نگهدار همنوعان جان در جهان الهی آمین .