با این ترفند ساده از حمله کوسه جان سالم به در ببرید

با این ترفند ساده از حمله کوسه جان سالم به در ببرید

دکتر نیکلاس تیلور، معاون دانشکده پزشکی ANU که موج‌سوار متبحری نیز هست، می‌ گوید برای متوقف کردن خونریزی بعد از حمله ی کوسه باید دست خود را مشت کرده و بر روی سرخرگ رانی فشار دهید. این کار می تواند خونریزی را به سرعت متوقف کند.

به گزارش Sun، او نخستین بار بعد از یک سفر خانوادگی به غرب استرالیا در زمانی که چندین و چند حمله ی کوسه در آن جا رخ داده بود، این ایده را بسط و گسترش داد.

او می گوید: «اگر کوسه پای کسی را گاز بگیرد، آن فرد باید ناحیه میانی بین مفصل ران و آلت تناسلی را پیدا کرده، دستش را مشت کند و تا جایی که می تواند مشتش را محکم روی ناحیه فشار دهد. به اعتقاد من این کار در صورت وجود خونریزی شدید در ناحیه پا می تواند جان فرد را نجات دهد.»

حمله کوسه

وی پس از صحبت با موج‌سواران و نجات‌غریق ها دریافت که بیشتر آن ها به طور غریزی بعد از گاز گرفته شدن توسط کوسه، بر روی زخم شان فشار وارد می کنند و یا سعی می کنند با هر آن چه در دسترس دارند، یک رگ‌بند (تسمه یا نواری که بر روی عضو می ‌بندند تا مانع عبور جریان خون شود) می سازند.

دکتر تیلور می گوید که این کار اشتباه است. او معتقد است راه حل بهتر این است که جریان خون را از سرخرگ رانی قطع کنیم. به این ترتیب که شخص دیگری با تمام وزن خود بر ناحیه سرخرگ فشار بیاورد تا مانع فوت قربانی به علت شدت خونریزی شود.

حمله کوسه

دکتر تیلور می گوید که مطالعات نشان داده که این روش ۱۰۰ درصد جریان خون را در ۷۵ درصد مشارکت کنندگان بند آورده است و به همین خاطر این روش از رگ‌بند کارآمدتر است.

دکتر تیلور امیدوار است که این ترفند در سواحلِ نه تنها استرالیا که سرتاسر جهان برای نجات جان موج‌سواران و شناگران مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید:

راهنمای بقا: چگونه از حمله کوسه جان سالم به در ببریم؟

۱۲ حقیقت جالب و خواندنی درباره حمله کوسه ها

منبع: The Sun
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۵ نظر

ورود

 • Ka فروردین ۱۹, ۱۴۰۱

  ما پول نداریم بریم استرالیا

 • ناشناس فروردین ۲۰, ۱۴۰۱

  حالا اومد کوسه دست شناگر قطع کرد

 • محمد فروردین ۲۱, ۱۴۰۱

  خیلی تاثیر گزار بود ، نه که ما هر روز با کوسه در ارتباط هستیم واسه همین هر روز با استرس از خونه میرفتم بیرون که نکنه یک هت یک کوسه از تو آسفالت بیاد بیرون منو ببلعه با خوندن این مطلب دیگه از کوسه نمیترسم

  • تاجی فروردین ۲۱, ۱۴۰۱

   ما ایرانی هستیم . قبل از اینکه کوسه مارو گاز بگیره ما اونو گاز می گیریم 🤣

 • donyaamiri فروردین ۲۱, ۱۴۰۱

  کارمون دراومد،حالابایددریادرست کنیم بعدکوسه بخریم بندازیم داخلش بعدهم بپریم توآب،فقط خداکنه دستمون نگیره وفقط پامون روبگیره،قطعآاینکارازاسترالیارفتن ساده تره😁