۱۰ حقیقت علمی جالب درباره عشق و روابط عاشقانه که نمی دانستید

۱۰ حقیقت علمی جالب درباره عشق و روابط عاشقانه که نمی دانستید

گرچه حفظ یک رابطه ی رضایت بخش گاهی به تلاش زیادی نیاز دارد، اما همه ی ما برای برخورداری از آن لحظات خوشی که عشق برایمان رقم می زند سر و دست می شکنیم. علم می گوید عشق ممکن است نه تنها به لحاظ عاطفی، بلکه به لحاظ جسمی هم برای ما مفید باشد. عشق می تواند اضطراب را کاهش دهد، درد را تسکین بخشد، جراحات را التیام دهد و بسیار «عوارض جانبی» غیر منتظره ی دیگر داشته باشد.

با حقایقی علمی درباره ی عشق و روابط عاشقانه همراه باشید.

۱- ضربان قلب زوج ها با یکدیگر هماهنگ می شود

بر اساس تحقیقات، زوج هایی که مدت زمان زیادی را با یکدیگر بوده اند، وقتی کنار همدیگر هستند، ضربان قلب آن ها به طور ناخودآگاه با یکدیگر هماهنگ می شود. دانشمندان دانشگاه ایلینوی ِ آمریکا با استفاده از دستگاه های مانیتورینگ الکترونیکی به ثبت و اندازه گیری ضربان قلب ۱۰ زوج سالمند که در رابطه عاطفی بلند مدت بودند، پرداختند.

محققان پی بردند زوج ها وقتی در فاصله ی نزدیکی به یکدیگر قرار دارند، در رقصی پیچیده، ضربان قلب یکی بر دیگری اثر می گذارد و بالعکس. با این حال، دانشمندان در این تحقیق به الگوی مشخصی در رابطه با این تغییرات نرسیده اند. برایان اگالسی، محقق می گوید: «ما متوجه شدیم هر روز یک موقعیت منحصر به فرد است که بسته به شرایط تغییر می کند. تعاملات میان زوج ها، طرز فکر و رفتارهای آن ها و اینکه نزدیک یکدیگر یا دور از هم باشند، دائماً در تغییر است.»

۲- عشق به لحاظ شیمیایی اعتیادآور است

به گفته ی محققان، در یک رابطه عاطفی موفق، عشق رمانتیک، مانند یک مخدر بسیار حیرت انگیز و قدرتمند عمل می کند. وقتی عاشق می شویم، مغز ما هورمون هایی ترشح می کند که می توانند به ما احساس سرخوشی دهند، احساسی که ممکن است به آن اعتیاد پیدا کنیم. محققان می گویند این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که سیستم پاداش دوپامین درون مغز ما توسط عشق رومانتیک تحریک می شود، به همان شکلی که دیگر رفتارهای اعتیادآور این بخش از مغز را فعال می کنند. دانمشندان حتی در سال ۲۰۱۶ در تحقیقی به مقایسه ی عشق رمانتیک با «اعتیاد طبیعی» پرداختند.

۳- داشتن رابطه عاشقانه باعث کاهش فشار خون می شود

زوج هایی که ازدواج موفقی دارند باعث حفظ سلامتی یکدیگر می شوند. برخی تحقیقات می گوید یک ازدواج رضایت بخش می تواند باعث کاهش فشار خون شود و به این ترتیب، سلامت قلب را ارتقاء دهد. پژوهش ها نشان داده فشار خون بالا با ابتلا به بسیاری از مشکلات پزشکی مانند بیماری های قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

بر اساس تحقیقی با شرکت ۲۰۴ زن و مرد متأهل و ۹۹ زن و مرد مجرد، صرف داشتن یک زندگی مشترک شاد، در کاهش فشار خون نقش دارد. این تحقیق اما می گوید افراد مجرد در مقایسه با همتایان متأهل خود که یک زندگی مشترک شادی ندارند، از سلامتی بیشتری برخوردارند. پس ازدواج به خودی خود مفید نیست، بلکه مهم داشتن احساس رضایت و شادی در رابطه است.

۴- عشق بسامد سردردها را به نصف می رساند

وقتی عاشق هستیم، مغز ما از یک هورمون شادی به نام اکسی توسین لبریز می شود. در تحقیق صورت گرفته در دانشکده پزشکی دانشگاه استفورد ِ آمریکا، به شرکت کنندگانی که به سردرد مزمن دچار بودند یک اسپری بینی حاوی هورمون عشق داده شد.

در این تحقیق، ۵۰ درصد از شرکت کنندگان از نصف شدن سردردهای خود بعد از گذشت چند ساعت خبر دادند. ۲۷ درصد شرکت کنندگان اعلام کردند پس از همان مدت به طور کامل از درد رهایی یافتند. بر اساس دیگر پژوهش ها، نزدیکی فیزیکی با شریک عاطفی خود می تواند باعث کاهش یا رفع کامل سردرد در افراد مبتلا به میگرن شود.

۵- عشق می تواند مانند یک مسکن قوی عمل کند

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد ِ آمریکا پی بردند احساس عاشق بودن همان پاسخ داروهای مسکن را در مغز برمی انگیزاند (البته به جز عوارض جانبی بالقوه ی داروهای مسکن). در این پژوهش، محققان اقدام به گرفتن اسکن اِم‌آرآی از شرکت کنندگانی که در یک رابطه عاطفی شاد بودند، کردند.

جالب آنکه، آن ها متوجه شدند کسانی که تصویر شریک عاطفی خود را دیده بودند، فعالیت بخش هایی از مغزشان که با پاداش مرتبط است، افزایش یافته بود. این امر نشان می دهد عشق ممکن است درد جسمی را کاهش دهد.

۶- داشتن رابطه عاطفی از شما شخص بهتری می سازد

از قرار معلوم اندکی عشق می تواند از حتی بدبین ترین آدم ها را فردی خوش بین سازد. دست کم این چیزی است که برخی تحقیقات نشان داده است. دانشمندان پس از بررسی ۲۴۵ زوج جوان برای ۹ ماه، پی بردند داشتن رابطه عاشقانه، به افراد بدبین اعتماد به نفس بیشتری می بخشد و آن ها را به فردی خوش بین بدل می کند، که احتمالاً دلیل آن همه ی آن احساسات و تجربه های مثبت مرتبط با رابطه عاطفی است. همچنین داشتن یک رابطه عاطفی سالم گاهی باعث کاهش عادت های بد خود می شود، امری که یکی دیگر از آثار مثبت عشق بر شخصیت افراد محسوب می شود.

۷- داشتن رابطه عاشقانه از راه دور واقعاً باعث استحکام رابطه می شود

شاید از دیگران شنیده باشید که رابطه عاشقانه از راه دور سرانجامی ندارد اما علم چیزی دیگری می گوید. تحقیقی نشان داده رابطه عاشقانه از راه دور نه تنها به موفقیت رابطه های معمول است، بلکه در ایجاد رضایت و اعتماد میان شرکای عاطفی از تأثیر بیشتری برخوردار است. بسیاری از زوج ها حتی داشتن یک دوره رابطه عاشقانه از راه دور را عامل برخورداری از یک رابطه عاطفی مستحکم تر می دانند.

۸- مردان زودتر از زنان عاشق می شوند

برخلاف باور رایج که زنان را احساسی تر می دانند، برخی تحقیقات نشان داده در واقع این مردان هستند که معمولاً زودتر عاشق می شوند و علاق ی خود را ابراز می کنند. گرچه علت این مسأله هنوز روشن نیست اما دانشمندان این نظریه را مطرح کرده اند که شاید به این خاطر باشد که زنان بیشتر مراقب اند تا لطمه نبینند و قلب شان نشکند.

۹- عشق به التیام جراحات سرعت می بخشد

یک رابطه عاطفی موفق می تواند آنچنان قدرتی داشته باشد که حتی جراحات فیزیکی را زودتر التیام بخشد. محققان مرکز پزشکی دانشگاه اوهایو آمریکا در پژوهشی، زوج های متأهل را دچار تاول کردند. تاول ها در کسانی که رابطه عاطفی گرم و صمیمانه ای داشتند، در مقایسه با آن هایی که رابطه ی خوبی نداشتند، تقریباً دو برابر سریع تر از التیام یافت.

۱۰- آن حس هیجان بالاخره از میان می رود که ایرادی هم ندارد

به گفته ی دانشمندان، آن حس هیجان و دل آشوبه ی شیرینی که وقتی به کسی علاقمند می شویم به سراغ مان می آید، نشانه ی این نیست که شما تا ابد با یکدیگر خواهید بود، بلکه صرفاً یک پاسخ فیزیولوژیک به دیدن شخص مورد علاقه تان است. پزشکان می گویند بخشی از این حس، در حقیقت تلاش بدن ما است تا بگوید تحت فشار قرار دارد اما می خواهد دست به کاری بزند یا این شخص را دوباره ببیند.

به مرور زمان، وقتی زوج ها زمان بیشتری را در کنار یکدیگر سپری می کنند، آن حس عصبیت از میان می رود و این امر کاملاً طبیعی است. به گفته ی کارشناسان، عشق حقیقی یک تجربه ی سالم است که عصبیت و هیجان جایی در آن ندارد. معمولاً پس از گذشت ۵ سال از آغاز رابطه، سطح انتقال دهنده های عصبی شادی بخش دوپامین و اندورفین در مقایسه با میزانی که در پیش از شروع رابطه وجود دارد، تنها به میزان اندکی افزایش می یابد.

منبع: brightside
مطالب مرتبط
۴ نظر

ورود

 • ارکان فروردین ۱۶, ۱۴۰۱

  عشق یعنی کشک..😂😂

 • آیتک فروردین ۱۸, ۱۴۰۱

  عشق دیگه چیه 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮 آدم مگه دیونه شده
  چرا چرت و پرت میگین
  از عشق و علاقه تو ایران حرف نزنید جدا
  این جا همه افسردن هیچکی حوصله خودشم نداره
  عشق
  …..تو این عشق

 • رها فروردین ۱۸, ۱۴۰۱

  ممنون از مطالب خوبتون
  جالب بود

 • زهرا فروردین ۲۱, ۱۴۰۱

  ممنونم از مطالبتون واقعا جالب بود