مک دونالد تمام ۸۴۷ فروشگاه خود را پس از ۳۰ سال فعالیت در روسیه می فروشد

مک دونالد تمام ۸۴۷ فروشگاه خود را پس از ۳۰ سال فعالیت در روسیه می فروشد

مک دونالد اعلام کرده است که تمام شعبه های روسیه خود را در پاسخ به جنگ جاری در اوکراین می فروشد. این غول فست فود جهان که برای اولین بار ۳۰ سال پیش و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در روسیه افتتاح شد، ۸۴۷ فروشگاه در این کشور دارد که حدود ۶۲,۰۰۰ نفر در آن مشغول به کار هستند. مک دونالد برای اولین بار در ماه مارس پس از اعتراض بین المللی به حمله ولادیمیر پوتین به اوکراین، فروشگاه های خود را تعطیل کرد.

مک دونالد تمام شعبه های خود در روسیه را می فروشد

کوکاکولا، پپسی و استارباکس از جمله شرکت هایی بودند که در هفته های اولیه جنگ از روسیه خارج شدند.اپل، دیزنی، اچ اند ام، ایکیا، نتفلیکس، پلی‌استیشن، اسپاتیفای و تیک‌تاک هم خدمات خود را در روسیه به حالت تعلیق درآورده‌اند و یا از این کشور خارج شده‌اند.

مک دونالد تمام شعبه های خود در روسیه را می فروشد

مسئولین مک‌دونالد می‌گوید تا زمانی که شرکت فروخته نشود، تضمین می‌کند که حقوق کارمندانش در روسیه پرداخت شود و شغل کارگران در آینده با هر خریدار احتمالی حفظ خواهد شد. برخلاف دیگر برندهای بزرگ فست فود در روسیه که متعلق به صاحبان امتیاز هستند، از جمله KFC، پیتزا هات و برگر کینگ، مک دونالد ۸۴ درصد از مکان های رستوران های خود را در روسیه در اختیار دارد. روسیه ۹ درصد از درآمد جهانی مک دونالد و ۳ درصد از سود عملیاتی آن را به خود اختصاص داده است. انتظار می رود خروج از کشور حدود ۱ میلیارد پوند برای شرکت هزینه داشته باشد.

مک دونالد تمام شعبه های خود در روسیه را می فروشد

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که بحران انسانی ناشی از جنگ در اوکراین و محیط عملیاتی غیرقابل پیش‌بینی، مک‌دونالد را به این نتیجه رسانده است که ادامه مالکیت کسب‌وکار در روسیه دیگر قابل تحمل نیست. هنگامی که مک دونالد اعلام کرد در ماه مارس رستوران های خود را در روسیه می بندد، یکی از طرفداران وحشت زده آن یخچال خود را با ۵۰ همبرگر پر کرد. برخی دیگر سعی کردند با فروش غذاهای مک دونالد در سایت های حراج، مقداری پول به دست آورند. یکی دیگر از طرفداران مضطرب در اعتراض به این اقدام خود را در یکی از شعبه های مک دونالد به زنجیر زد تا از تعطیلی آن جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:

روسیه به تحریم‌ شده‌ ترین کشور جهان تبدیل شد

روسیه تهدید کرد که فضانورد آمریکایی را در فضا رها می کند

منبع: The Sun
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود