نگاهی به داخل پناهگاه‌ زیرزمینی فنلاند ؛ پناهگاهی برای فرار از حملات احتمالی روسیه

یک پناهگاه مجهز به استخر، کارتینگ و پیست اسکی

نگاهی به داخل پناهگاه‌ زیرزمینی فنلاند ؛ پناهگاهی برای فرار از حملات احتمالی روسیه

فنلاند با ساختن صدها پناهگاه برای حمله احتمالی روسیه آماده شده است. پناهگاه‌ زیرزمینی فنلاند فضای کافی و تخت برای پناه دادن به تک تک ساکنان هلسینکی را دارند.

اکثر مردم حتی متوجه کلبه فلزی کهنه کنار خیابان که پنجره های شیشه ای آن ترک خورده و روی آن با گرافیتی چیزهایی نوشته شده است، نمی شوند و حتی کمتر کسی دنیای وسیعی را که پشت درهای زنگ زده آن نهفته است تصور می کند.

جنگ و تهدیدهای روسیه مبنی بر اینکه عضویت در ناتو ضامن «ویرانی» فنلاند و سوئد خواهد بود، خاطرات جنگ زمستانی ۱۹۳۹-۱۹۴۰ را زنده کرد، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی با پرتاب غیرمنتظره بمب‌ها به پایتخت فنلاند اعلام جنگ کرد.

روسیه در طول جنگ جهانی دوم دو بار به فنلاند حمله کرد، پس از آن هلسینکی شروع به حفاری در سنگ بستر ۱۸۰۰ میلیون ساله ای کرد که شهر بر روی آن ساخته شده است تا برای دفعه بعدی آماده شود.

ورود به تونل

در پایین چهار ردیف پله‌ شیب‌دار بتونی، که با چیزی شبیه به چندین دهه گرد و غبار پوشانده شده است، تا عمق ۲۵ متر پایین تر از سطح، یک تونل طولانی و شیب‌دار حفر شده با دیوارهای سنگی تا فاصله دور امتداد دارد.

جلوتر، و حتی عمیق‌تر در زیر زمین، دو در فولادی وجود دارد که اولی یک متر ضخامت دارد. این در آنقدر سنگین است که دو نفر آن را فشار می‌دهند. بعد از وارد شدن به تونل، دیگر با دنیای بیرون خداحافظی می کنیم.

فضای داخل پناهگاه

پناهگاه زیرزمینی هلسینکی فنلاند یک شاهکار قابل توجه مهندسی و آینده نگری است. یعنی شبکه گسترده ای از نزدیک به ۵۰۰ پناهگاه زیرزمینی محسوب می شود که در اعماق سنگ بستر سخت گرانیتی حفر شده است. این پناهگاه تقریباً تا ۳۲۱ کیلومتر کشیده شده و حدود ۱۰ میلیون متر مربع را پوشش می دهد.

سنگرها فضای کافی و تخت برای پناه دادن به تک تک ۶۳۰۰۰۰ ساکن هلسینکی و هزاران نفر دیگری که به شهر می آید و از آن بازدید می کند یا در آنجا کار می کند، را دارد و برای مقاومت در برابر حمله هسته ای طراحی شده است.

مقاومت پناهگاه در برابر حملات هسته ای

درِ اول تونل می‌تواند تا شش بار فشار را تحمل کند، بنابراین، حتی یک بمب هسته‌ای هم آن را نمی‌شکند. درب دوم ضد گاز و مواد شیمیایی است. حتی ممکن است بمب‌هایی در بالا فرود بیاید و بچه‌ها با خوشحالی در این پایین بازی کنند.

دیوارهای حجاری شده اتاق‌ها و سالن‌ها که توسط تونل‌هایی به هم متصل شده‌اند، همگی بی‌نقص، سفیدکاری شده و مجهز به سیستم‌های تصفیه هوا هستند که می‌توانند ذرات رادیواکتیو و سایر مواد مضر را مسدود کنند.

حسگرهای گاز هم در بالا و هم در زیر زمین وجود دارد که به طور مداوم سطوح سمیت، مخازن زیرزمینی و حتی یک سیستم برق پشتیبان را کنترل می‌کنند که در صورت قطع برق معمولی فعال می‌شود.

موجودی ذخائر پناهگاه

پناهگاه ها همیشه منابع غذایی و آب آشامیدنی کافی برای اسکان مردم به طور مداوم تا ۱۴ روز دارند.

در انبار این پناهگاه هزاران تخت اضطراری انباشته شده‌اند، و همچنین توالت‌ها و اتاقک‌هایی که می‌توانند ظرف چند ساعت توسط تیم‌های داوطلب راه‌اندازی شوند.

این شهر زیرزمینی می‌داند بسته به تعداد افرادی که در اینجا پناه می‌گیرند، چقدر گرما و زباله تولید می‌شود. و می‌تواند سیستم‌های خنک‌کننده و دفع خود را بر این اساس تنظیم کند.

یک فرد به طور متوسط ۱۰۰ وات گرما در روز ساطع می کند و ۲ کیلوگرم زباله، ۱/۲ کیلوگرم جامد و ۱.۲ کیلوگرم مایع را دفع می کند. تمام این زباله ها دفع می شود. حتی در بالای هر یک از توالت ها دریچه های تهویه وجود دارد تا بوی بد نیز از بین برود.

آماده باش همیشگی برای حمله روسیه

برخی از فضاها، به طور کامل برای عموم بسته است. برخی دیگر نیز مجاز به تغییر کاربری هستند. مانند پارکینگ‌های زیرزمینی، پیست‌های کارتینگ، پیست‌های یخ و حتی دیتاسنتر شرکتی – تا زمانی که بتوانند با اطلاع ۷۲ ساعته به پناهگاه تبدیل شوند.

در انتهای غار وسیع زیرزمینی درب آبی رنگ دیگری وجود دارد که به «اتاق کنترل» منتهی می‌شود و در آن سیستم‌های اکسیژن بزرگ، ژنراتورهای برق و انبوهی از تخت‌خواب‌ها، توالت‌ها و لوازم دیگر وجود دارد.

صدها داوطلب هستند که به عنوان کارکنان پناهگاه آموزش دیده اند. به همه شهروندان توصیه می شود برای تشعشعات، همیشه حداقل سه روز آذوقه، آب و سوخت و همچنین قرص ید داشته باشند.

آژانس ملی تامین اضطراری (نسا)، مالیاتی را که از تمام خریدهای سوخت فسیلی و برق در فنلاند دریافت می کند به این امکان  می دهد تا ذخایر شش ماهه غلات مانند گندم و جو و انواع مختلف سوخت بنزین و گازوئیل.را ذخیره کند.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

توییت شیطنت‌آمیز ایلان ماسک:« دفتر مرکزی توییتر پناهگاه بی‌خانمان‌ها شود»

مردی با تبدیل سیلوی موشکی به پناهگاه لاکچری برای خود کسب و کاری پررونق فراهم آورده

انتقال دونالد ترامپ به پناهگاه زیرزمینی در جریان اعتراضات به کشته شدن جورج فلوید

با عجایب زیرزمینی جهان آشنا شوید؛ از شهری در عمق ۸۵ متری زمین تا پناهگاهی برای آخرالزمان

 

منبع: mirror
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • حسین اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱

    بله .دولتشون بفکرمردمش هست ولی دولتمردای ما فقط بفکر دزدی و فرارن

  • علی بابا اردیبهشت ۳۰, ۱۴۰۱

    جنگ در هر صورت ویرانگر است حتی اگر عده ای از کردم در زیر این پناهگاه زیرزمینی زنده بمانند تأسیسات پایه و استسی کشورشان و تمام زیرستختهای آن منهدم خواهند شد و سربازانشان در جنگ کشته می شوند و وقتی شهر سقوط کرد مردمی که در پناهگاه بوده اند اسیر می شوند و شهر خود را ویرانه می یابند ، مردم باید به دولتشان فشار می آوردند تا عضو ناتو نشود و هر چقدر به طرف جنگ نزدیک شوند به همان میزان از صلح دور خواهند شد ـ جنگ واقعا وحشتناک است به هر بهانه ای که باشد