علائم کمبود ویتامین ب ۱۲ که روی صورتتان ظاهر می‌شود

علائم کمبود ویتامین ب ۱۲ که روی صورتتان ظاهر می‌شود

بسیاری از افراد تا زمانی که بدنشان دچار کمبود شدید ویتامین ها و مواد معدنی خاص شود و با بروز علائمی این کمبود را نشان دهد، مقدار کمی از این مواد مغذی را دریافت می‌کنند. این علائم می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند و بسیاری از آنها روی صورتتان بروز پیدا می‌کنند.

ب ۱۲ برای ساخت دی ان ای و گلبول های قرمز بسیار حیاتی است و به حمایت از سیستم عصبی کمک می‌کند. بدن انسان قادر به تولید این ویتامین نیست، درنتیجه لازم است این ماده مغذی را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

ویتامین ب ۱۲ همچنین یک ماده مغذی ضروری است که به حفظ عملکرد درست بدن کمک می‌کند و زمانی که بدنتان با کمبود این ویتامین مواجه شود ممکن است شاهد برخی تغییرات غیرعادی باشید.

این تغییرات ظاهری هشداردهنده کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

علائم کمبود ویتامین B12 شامل خستگی، بدخلقی و مشکلات عصبی است. از دیگر علائم اولیه که نشان می‌دهد بدنتان با کمبود این ویتامین ضروری دست و پنجه نرم می‌کند می‌توان به سوزن سوزن شدن دست و پاها، مشکل در راه رفتن یا ضربان قلب سریع اشاره کرد.

تغییراتی که در صورتتان مشاهده می‌کنید نیز از شاخص های کلیدی کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند. داشتن پوست نرم و درخشان نماد سلامت است. پوست بزرگ‌ترین عضو بدن است و نقشی حیاتی در محافظت از اندام های داخلی در برابر محیط خارجی دارد.

این تغییرات ظاهری هشداردهنده کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

پوست تیره و کدر

افرادی که پوستی براق، سالم و درخشان دارند، از رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند. برعکس، افرادی که پوستی کدر دارند اغلب از غذاهای مناسب تغذیه نمی‌کنند و ممکن است از کمبود ویتامین‌ ها رنج ببرند.

تیرگی پوست یا هایپرپیگمنتیشن یکی از علائمی است که در صورت بروز پیدا می‌کند و نشانه‌ای هشداردهنده از سطح پایین ویتامین B12 در بدن است. کمبود این ویتامین می‌تواند باعث بروز مشکلات رنگدانه‌ای شود که در نهایت منجر به لکه شدن پوست می‌شود.

سبک زندگی پراسترس نیز می‌تواند به مشکلات پوستی نظیر هایپرپیگمنتیشن منجر شود. نخوردن سبزیجات و میوه های تازه به اندازه کافی می‌تواند پوست شما را کدر و تیره کند.

این تغییرات ظاهری هشداردهنده کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

صورت رنگ پریده یا زرد

کمبود ویتامین ب ۱۲ همچنین می‌تواند منجر به بیماری یرقان شود که باعث می‌شود پوست و سفیدی چشمتان رنگ زرد به خود بگیرد. یرقان زمانی ایجاد می‌شود که بدن فرد قادر به تولید گلبول های قرمز کافی نباشد. گلبول های قرمز خون که زیر پوست در گردش هستند، باعث رنگ طبیعی پوست می‌شوند. بدون تعداد کافی از این سلول ها، پوست ممکن است رنگ پریده به نظر برسد.

این تغییرات ظاهری هشداردهنده کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند

B12 به‌طور طبیعی در غذاهایی که از حیوانات تهیه می‌شود، ازجمله ماهی، گوشت، مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی وجود دارد. کسانی که از رژیم غذایی گیاهخواری یا وگان پیروی می‌کنند می‌توانند این ماده مغذی را از مخمرهای مغذی غنی شده و یا مکمل ها دریافت کنند.

بیشتر بخوانید:

سرطان روده: نشانه‌هایی که خبر از ابتلا به این بیماری می‌دهند

سلامت واژن و عفونت آن : مشاهده این نشانه‌ها در واژن از بیماری خبر می‌دهد

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود