پسر جوان مبتلا به یک بیماری نادر هویتی که ۱۰ شخصیت مختلف در بدن خود دارد

پسر جوان مبتلا به یک بیماری نادر هویتی که ۱۰ شخصیت مختلف در بدن خود دارد

پسر جوانی با یک بیماری نادر که باعث شده شخصیتش به ۱۰ هویت مختلف تقسیم شود اکنون نمی‌تواند به تنهایی درس بخواند، کار کند یا خانه را ترک کند.

لئونارد استوکل می‌گوید ۱۰ شخصیت متفاوت دارد: کوو ۴ ساله، هکتور ۸ ساله، آنا ۱۶ ساله، کازمو ۱۷ ساله، اش ۱۸ ساله، جسی ۱۹ ساله، لئو ۲۱ ساله، بیلی ۲۳ ساله، لیو ۲۴ ساله و رد ۲۶ ساله.

لئونارد که در مونیخ آلمان زندگی می‌کند به اختلال تجزیه هویت یا هویت پریشی (DID) که با نام‌های اختلال چندشخصیتی، شخصیت چندگانه و تعدد شخصیت نیز شناخته می‌شود، مبتلاست؛ یک بیماری نادر روانی که در اوایل کودکی و در نتیجه ترومای شدید ایجاد می‌شود.

این جوان که در حقیقت ۲۲ سال دارد از شخصیت های جمعی خود به عنوان «سیستم» یاد می‌کند؛ گروهی از هویت های مختلف که یک بدن را با هم شریک می‌شوند. لئو خود را «میزبان» این سیستم می‌داند که اغلب به معنی شخصی است که کنترل اصلی بدن را بر عهده دارد.

پسر جوانی که ۱۰ شخصیت مختلف در بدنش دارد: از یک کودک ۴ ساله تا دختری ۲۶ ساله

او تا سال‌های نوجوانی قادر به مدیریت فعالیت‌های روزمره‌اش بود، اما زمانی که در ژوئن ۲۰۲۱ در امتحانات متوسطه شرکت کرد، شرایط بسیار برایش طاقت‌فرسا شد؛ قادر به تمرکز نبود و به دلیل تغییر مداوم شخصیتش حافظه‌اش را از دست داده بود.

پس از هفت سال درمان، برای آنکه وضعیت پایدارتری پیدا کند به یک کلینیک روان تنی مراجعه کرد که در آنجا مشخص شد لئونارد به هویت پریشی مبتلاست و شش هفته در آنجا بستری شد و زندگی کردن با تروماهایش را یاد گرفت.

او به خاطر علائم شدیدی که دارد قادر به کار کردن نیست، زیرا هر کدام از شخصیت‌هایش توانایی‌ها و خواسته‌های خود را دارند که این موضوع کار کردن را برای او غیرممکن می‌سازد. سیستم لئو همچنین تاثیر پیچیده‌ای بر روابط او دارد، زیرا به گفته خودش «افراد بیشتری درگیر هستند و هر شخصیت نظرات محکم و خاص خود را در مورد مسائل دارد.». او می‌گوید: «وقتی با کسی وارد رابطه می‌شوم هر شخصیت رابطه خاص خودش را با آن فرد دارد.»

پسر جوانی که ۱۰ شخصیت مختلف در بدنش دارد: از یک کودک ۴ ساله تا دختری ۲۶ ساله

او بعضی از شخصیت‌هایش را این‌طور معرفی می‌کند: «من لئو هستم، میزبان فعلی سیستم و عاشق خواندن، آشپزی و تماشای فیلم و سریال. کوو از همه کوچک‌تر است و ما چیز زیادی درباره‌اش نمی‌دانیم، چون خیلی ساکت است و گمان می‌کنیم بسیار آسیب‌ دیده است. هکتور یک بچه پرهیجان است که همیشه از رفتن به باغ وحش و تماشای آکواریوم هیجان‌زده می‌شود. آنا از بی‌اشتهایی رنج می‌برد. کازمو یک نوجوان دمدمی مزاج است که به راحتی به دردسر می‌افتد. اش عاشق رفتن به تعطیلات و کشف دنیاست. جسی دختر ساکت اما بسیار مهربانی است که اغلب مراقب بدنمان است. بیلی یکی از محافظان ماست و همیشه وقتی بیرون هستیم حواسش به همه چیز هست. او گاهی پرخاشگری می‌کند، اما هرگز به کسی آسیب نمی‌رساند.»

وضعیت لئو به این معنی است که نمی‌تواند به تنهایی خانه را ترک کند. او می‌گوید: «همیشه وقتی از خانه بیرون می‌رویم نیاز به کسی داریم که مراقبمان باشد، زیرا محرک‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث فلش‌بک‌ها و حتی تشنج‌های غیرصرعی ناشی از این اختلال شود.» او اختلال DID را چیزی بیش از زندگی چند شخصیت در یک بدن می‌داند.

بیشتر بخوانید:

«زیبای خفته در دنیای واقعی»؛ دختری ۱۷ ساله که هفته های متوالی در خواب است

با عجیب‌ترین و نادرترین بیماری‌های دنیا آشنا شوید؛ از خود مرده پنداری تا هرزه خواری

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود