چند ترفند ساده برای دانشجویان و دانش آموزان جهت کسب نمرات بهتر

چند ترفند ساده برای دانشجویان و دانش آموزان جهت کسب نمرات بهتر

دوران مدرسه و دانشگاه در کنار شیرینی هایش با سختی هایی همراه است که لذت بردن از این روزهای ویژه را کمی دشوار می کند. به همین دلیل می خواهیم ترفندهای ساده و بی دردسری به شما یاد دهیم که مسیر دستیابی به موفقیت تحصیلی چه در مدرسه و چه در دانشگاه را هموارتر می سازند.

۱- گروهی درس بخوانید

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

یک ترفند خوب برای داشتن یک مطالعه ی مفید، تشکیل یک گروه برای درس خواندن است. با این کار نه تنها پیش همکلاسی هایتان هستید و درنتیجه درس خواندن برایتان مفرح می شود، بلکه هر کس می تواند چیزی که را یاد گرفته به بقیه هم انتقال دهد. مطالعه ی گروهی روش بسیار مفیدی برای اشتراک گذاری اطلاعات با دیگران و یاد گرفتن چیزهایی است که ممکن است از آن ها غافل مانده باشید.

۲- جویدن آدامس برای درس خواندن مفید است

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

اگر آدامس دوست دارید، این ترفند احتمالاً برایتان خوشایند خواهد بود. جویدن آدامس نه تنها باعث خوشبو شدن دهان می شود، بلکه از فواید شناختی نیز برخوردار است. تحقیقات نشان داده جویدن آدامس باعث ارتقاء عملکرد در حین آزمون ها، به ویژه در ۲۰ دقیقه اول می شود.

علت این مسأله شاید چیزی باشد که متخصصان به آن «انگیختگی ناشی از جویدن» می گویند، یعنی جویدن آدامس ما را هوشیارتر می کند و باعث می شود با کاری که مشغول انجامش هستیم بیشتر درگیر شویم. این شیوه به خصوص برای کسانی مفید است که هنگام درس خواندن نمی توانند تمرکز خود را حفظ کنند.

۳- محل درس خواندن تان را تغییر دهید

هیچ قانونی نیست که گفته باشد حتماً باید در خانه درس بخوانید و تکالیف درسی خود را انجام دهید. یک تغییر کوچک در محل درس خواندن هم ممکن است اثرات مثبتی داشته باشد.

پارک ها، کافه ها و حتی کتابخانه ها ممکن است به شما کمک کنند تمرکز خود را به دست آورید و کار یادگیری را برایتان راحت تر سازند. به علاوه، می توانید در حین درس خواندن از هوای آزاد هم بهره مند شوید.

۴- از کاغذهای یادداشت چسب دار استفاده کنید

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

یکی از مهم ترین ترفندها استفاده از کاغذهای یادداشت چسب دار است. این کاغذها برای درس خواندن و به خاطر سپردن کلمات و اسامی ویژه و غیره بسیار کمک کننده هستند. استفاده از آن ها هم بسیار ساده است.

۵- با صدای بلند درس بخوانید تا مطالب را سریع تر به خاطر بسپارید

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

هنگام درس خواندن سعی کنید درس را برای خودتان توضیح دهید. برای این کار می توانید سؤالاتی از خودتان بپرسید، مثلاً اینکه «این متن درباره ی چه بود؟» یا «از این مطلب چه چیزهایی فهمیدم؟». با این کار چیزی که یاد گرفتید در ذهن تان تثبیت می شود.

به علاوه، وقتی صدای خودتان را می شنوید، می توانید مطالب را راحت تر به خاطر بسپارید. این ترفند به خصوص برای زمانی مفید است که می خواهید مطلبی را کنفرانس دهید و برای دیگران صحبت کنید.

۶- خوردن آب را فراموش نکنید

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

امتحان دادن با داشتن یک بطری آب بسیار راحت تر است. آب با مغز ما معجزه می کند.

علتش آن است که نزدیک به ۷۵ درصد از مغز ما از آب تشکیل شده است و وقتی آب بیشتری به آن برسانیم، نتیجه عالی خواهد شد. پس خوردن آب را فراموش نکنید و یک بطری آب خنک همیشه دم دست تان داشته باشید.

۷- شکلات تلخ به یادگیری و حفظ کردن کمک می کند

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

فلاونوئیدها، مواد ضد التهاب و ضد اکسایش موجود در شکلات تلخ، برای یادگیری بسیار مفید هستند. تحقیقات نشان داده خوردن شکلات، حافظه و تمرکز را به مدت نزدیک به ۲ ساعت افزایش می دهد.

شکلات تلخ در مقایسه با شکلات سفید یا شیری، کاکائوی بیشتری دارد که تحقیقات خواص مفید آن را نشان داده است، از جمله: کاهش فشار خون، حفظ سلامت قلب و کاهش ریسک ابتلا به دیابت.

۸- به خودتان جایزه دهید

چند ترفند ساده اما موثر برای گرفتن نمره های بهتر

جایزه دادن به خود روش بسیار خوبی است برای اینکه خودتان را سر شوق آورید و احساس کنید کار بزرگی را به پایان رسانده اید. مثلاً فرض کنید یک پروژه ی درسی را به تازگی به پایان رسانده اید که مدتی درگیر انجامش بودید. به خودتان شکلات یا بستنی جایزه دهید. اگر به جای چک کردن گوشی، توجه تان را معطوف درس تان کردید، جایزه ی دیگری به خودتان دهید.

همه ی ما این مشکل را داریم که هنگام کار کردن یا درس خواندن، هر از گاهی گوشی خود را چک می کنیم. یک قدم مهم برای حل این مشکل غیر فعال کردن نوتفیکیشن های گوشی است. با این کار دیگر صدای نوتفیکیشن ها حواس تان را پرت نمی کند.

منبع: brightside
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۳ نظر

ورود

 • محمدمهدی خرداد ۱۸, ۱۴۰۱

  خیلی خوب بود عالی بود 💖

 • فاطی خرداد ۱۹, ۱۴۰۱

  دقیقاً همینطوره همه این روش هارو انجام دادم و خیلی هم مفید بود

 • حنانه🦢 خرداد ۲۰, ۱۴۰۱

  عالی بود
  البته من بیشتر ۲ و ۳ و ۷ را بیشتر انجام میدم