چک صیادی چیست؟ شناسه صیادی چیست؟

چک صیادی چیست؟ شناسه صیادی چیست؟

چک صیادی چیست؟ شناسه صیادی چیست؟ از سه شنبه ۱۷ خرداد ماه ۱۴۰۱، همه چک‌های تضمین شده به شناسه صیادی ۱۶ رقمی تجهیز می شوند. بنابراین، تمام بانک‌ها وظیفه دارند در زمان صدور چک تضمین شده، اطلاعات این گونه چک‌ ها را در سامانه صیاد ثبت و سپس تایید کنند.

آمنه نادعلی زاده، معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی، با اعلام این خبر افزود:

«متقاضی چک تضمینی نیازی به ثبت آن در سامانه صیاد ندارد بلکه طبق روال گذشته با مراجعه به بانک درخواست صدور چک می‌کند و بر این اساس بانک متناظراً در زمانی که چک تضمین شده برای وی صادر می‌کند باید قبل از تحویل به مشتری، اطلاعات چک تضمینی را نیز در سامانه صیاد ثبت و تایید کند.»

نحوه استعلام چک تضمین شده

خانم نادعلی زاده در ادامه گفت:

«متقاضی چک تضمین شده می‌تواند این چک را تحویل ذینفع دهد. ذینفع می‌تواند با استفاده از ابزار‌هایی نظیر پیامک، خودپردازها، درگاه‌های بانکی یا برنامک‌های موبایلی نسبت به استعلام اطلاعات چک تضمین شده اقدام و مطمئن شود که این چک به نفع وی در سامانه صیاد ثبت و تایید شده است.»

«از امروز اگر چک تضمین شده‌ای بین افراد مبادله شود که فاقد شناسه ۱۶ رقمی صیادی باشد قابل پردازش در سیستم بین بانکی نیست. پس ، صرفاً شعب صادرکننده چک یا بانکی که چک را صادر کرده است وجه این چک را می‌تواند پرداخت کند.»

«ذینفع حتما باید توجه داشته باشد که در زمان دریافت چک تضمین شده، شناسه ۱۶ رقمی صیادی روی برگه چک را رویت کند. سپس، از طریق شناسه ۱۶ رقمی، چک تضمین شده را استعلام کرده و مطمئن شود که چک به نفع وی ثبت و تایید شده است.»

معاون اداره توسعه و تدوین مقررات بانک مرکزی تاکید کرد که صادرکننده یا متقاضی چک تضمین شده، نیازی نیست به سامانه صیاد برای ثبت و تایید مراجعه کند، زیرا این اقدام راساً توسط بانک صادرکننده انجام می‌شود.

چک صیادی و شناسه صیادی چیست؟

چک صیادی، چکی است که مطابق مقررات قانون جدید صدور چک، از طریق سامانه صیاد و تحت نظارت مستقیم بانک مرکزی صادر می شود.

روی چک صیاد، در قسمت بالا سمت چپ چک ، عددی ۱۶ رقمی درج شده که شناسه صیادی چک نام دارد و کلیه عملیات مربوط به چک صیاد از جمله انتقال چک در سامانه صیاد از طریق این شماره منحصر به فرد در سامانه صیاد انجام پذیر است.

شناسه صیادی چیست؟ سامانه صیاد چیست؟

سامانه شاپرک، اپلیکیشن های مناسب ثبت چک صیاد را در بخش برنامک های طرح چک خود، معرفی کرده است.

بانک مرکزی در راستای افزایش دسترسی مردم به خدمات چک‌های جدید، امکان انجام ثبت، تایید، انتقال و انواع استعلام چک‌های جدید را فراهم کرده است. این اقدام از طریق ارسال پیامک به سرشماره ۴۰۴۰۷۰۱۷۰۱ فراهم شده است.

بر این اساس هموطنان گرامی می‌توانند با ارسال پیامک بدون متن به این سرشماره راهنمای انجام خدمات چک را دریافت کنند.

به شما پیشنهاد می کنیم این مطالب را هم بخوانید:

تغییرات قانون چک از ۲۲ آذر: جولان چک‌های برگشتی در اقتصاد ۹۹

چگونه چک های برگشتی را استعلام بگیریم؟

جرایم سنگین برای صادر کنندگان چک های بی محل

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود