۱۰ مورد از بهترین و طولانی ترین فیلم های تاریخ سینما با بیش از ۳ ساعت داستان

۱۰ مورد از بهترین و طولانی ترین فیلم های تاریخ سینما با بیش از ۳ ساعت داستان

در شرایطی که مدت زمان فیلم ها دائماً در حال افزایش است گفته می شود که مدت زمان فیلم Thor: Love and Thunder بیش از ۱۱۴ دقیقه است. این کوتاه ترین فیلم دنیای سینمایی مارول در ۴ سال اخیر است که البته موضوع خوشایندی است. با این وجود نمی توان چشم از برخی فیلم های حماسی بیش از ۳ ساعت روایت نیز برداشت، فیلم هایی که روایت ها و فضایی که ایجاد می کنند مخاطب را به طور کامل در خود فرو می برند. بدین ترتیب هستند فیلم هایی که بیش از سه ساعت طول دارند اما تماشایشان بسیار خوشایند و جذاب است، فیلم هایی که ترکیبی از کلاسیک ها و تدوین های جدید از یک فیلم قدیمی تر هستند. بین دو مورد از طولانی ترین فیلم های گانگستری تاریخ سینما تا دو درام ویرانگر مربوط به جنگ ویتنام و یک کمدی نادر از مارتین اسکورسیزی، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های تاریخ سینما که بیش از ۳ ساعت طول دارند آشنا کنیم.

۱- The Deer Hunter (1978)

فیلم The Deer Hunter دقیقاً سه ساعت و سه دقیقه طول دارد و اگر کسی هست که فکر می کند سکانس عروسی در فیلم The Godfather طولانی است باید بداند که سکانس ابتدایی این فیلم که در سال ۱۹۷۸ ساخته شد بسیار طولانی تر است. سکانس ابتدایی فیلم شکارچی گوزن که در جریان یک عروسی روایت می شود حدود یک ساعت تمام طول می کشد و در این مدت روایت داستان پیشرفت چندانی ندارد و تنها با فرآیند یک عروسی ملی اسلاوی-آمریکایی روبرو هستیم. با این وجود The Deer Hunter هنوز هم یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما با طول بیشتر از یک ساعت است. سکانس های رولت روسی به بدترین شکل ممکن مخاطب را هیپنوتیزم می کنند. شاید انتخاب سکانس های دیگری از این فیلم برای حذف شدن در جریان تدوین بسیار دشوار بوده است و حذف هر یک از صحنه های کنونی می تواند به روایت فیلم صدمه بزند. بعد از یک ساعت اولیه همه چیز به یک داستان احساسی، جذاب و البته ویرانگر تبدیل می شود.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۲- Magnolia (1999)

فیلم Magnolia ساخته پل توماس اندرسون سه ساعت و هشت دقیقه طول دارد، در حالی که چندین روایت را در مورد شخصیت های مختلفی که مسیرهایشان به شکلی هوشمندان به هم مرتبط می شود روایت می کند. هنگام تماشای فیلم حس می کنید داستان رو به پایان است اما ناگهان داستان دیگری روایت می شود و شما نمی توانید چشم تان را از صفحه نمایش دور کنید. با این وجود، بسیاری توافق دارند که می توان برخی از سکانس های فیلم را حذف کرد، از جمله سکانسی که در آن شخصیت ها ترانه Wise Up از ایمی مان را می خوانند. حتی خود اندرسون نیز گفته است اگر قرار بود فیلم را دوباره تدوین کند، نتیجه نهایی حدود ۲۰ دقیقه کوتاه تر می شد. با این وجود باید بدانید که اندرسون در همان نسخه نهایی نیز روایت یکی از شخصیت ها را به طور کامل از نسخه منتشر شده حذف کرده بود.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۳- Apocalypse Now Redux (2001)

فیلم Apocalypse Now دوران ساخت بسیار پرآشوب و دردسرسازی داشت و گذراندن مدت زمانی طولانی در لوکیشن جنگ ویتنام در این فیلم باعث شد حجم زیادی از فیلم در اتاق تدوین حذف شود. با این وجود، در سال ۲۰۰۱، فرانسیس فورد کوپولا به عنوان نویسنده و کارگردان فیلم نسخه جدیدی از آن را با تدوینی متفاوت و عنوان Apocalypse Now Redux منتشر کرد، نسخه ای که بیش از ۲۰۲ دقیقه طول داشته و ۴۸ دقیقه نیز به آن اضافه شده است. البته این اضافات روایاتی را دنبال می کند که به جای خاصی ختم می شوند، مثلا سکانسی طولانی که در آن استعمارگران فرانسوی در کارخانه لاستیک سازی هستند. همچنین کوپولا خود در مستند Hearts of Darkness گفته است که به نظر خود او نیز این سکانس ها بی معنی هستند.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۴- Barry Lyndon (1975)

فیلم Barry Lyndon کمتر شناخته شده ترین فیلم استنلی کوبریک است فیلمی که از لحاظ تکنولوژیکی به اندازه ۲۰۰۱: A Space Odyssey پیشرفته نیست و البته به اندازه A Clockwork Orange بحث برانگیز. با این وجود، بری لیندون یکی از زیباترین فیلم های کوبریک از لحاظ زیبایی شناختی بصری است انگار که دارید یک پرتره متحرک را تماشا می کنید. این فیلم ۱۸۷ دقیقه ای در مورد یک مرد ایرلندی است که با خانواده ای ثروتمند وصلت می کند و اگر چه اتفاقات زیادی در داستان رخ نمی دهد اما می توان آن را شاهکاری در زمینه فیلمبرداری دانست.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۵- The Wolf Of Wall Street (2013)

فیلم The Wolf Of Wall Street اولین کمدی نیست که توسط مارتین اسکورسیزی به عنوان نابغه ساخت فیلم های گانگستری نیش دار ساخته شده است، اگر چه اکثر سینماروها خلاف آن را فکر می کنند. فیلم After Hours نادیده گرفته شده ترین و کمتر شناخته شده ترین فیلم اسکورسیزی است، کمدی سیاهی که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد. فیلم After Hours تنها ۹۳ دقیقه طول دارد و اسکورسیزی خود در یک مستند گفته است که بعد از تدوین نسخه ای دو ساعت و ۴۰ دقیقه ای از فیلم و تماشای آن به این نتیجه رسیده که کمدی ها باید کوتاه باشند. اما شاید اسکورسیزی بعدها این گفته خودش را فراموش کرد زیرا فیلم The Wolf of Wall Street که در سال ۲۰۱۳ ساخت یک کمدی سه ساعتی است، فیلمی که حدود سی سال بعد ساخت. این فیلم البته می توانست بسیار طولانی تر باشد زیرا تدوین اولیه ای که اسکورسیزی روی این فیلم انجام داد بیش از ۴ ساعت طول داشت.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۶- It’s A Mad, Mad, Mad, Mad World (1963)

البته همیشه قرار نیست کمدی ها برای جذاب بودن کوتاه باشند و دستکم فیلم It’s A Mad, Mad, Mad, Mad World که در سال ۱۹۶۳ منتشر شد این موضوع را ثابت می کند. این فیلم همانند عنوانش یک فیلم طولانی و یکی از طولانی ترین فیلم های کمدی تاریخ سینما ست که بیش از ۳ ساعت و ۱۳ دقیقه طول دارد در حالی که در تمام مدت روایت خود بسیار جذاب و بامزه است. فیلم در مورد شخصیت هایی است که سراسر آمریکا را در جستجوی مقدار زیادی پول دور می زنند. نکته جالب اینکه فیلم موفق می شود در تمام طول سه ساعت روایت داستانش، سیر روایی تند و انرژی دیوانه وارش را حفظ کند.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۷- King Kong (2005)

در ظاهر، اصلاً به نظر نمی رسد که فیلم King Kong یک فیلم طولانی باشد اما بازسازی پیتر جکسون بیش از ۱۸۸ دقیقه طول دارد. البته جای تعجب ندارد که این فیلم طولانی باشد زیرا دیگر فیلم های جکسون مانند The Lord of the Rings: Return of the King نیز طولانی بوده و در این مورد به حدود ۴ ساعت می رسد. این کارگردان روایت های فرعی جدیدی را به داستان قدیمی فیلم اضافه می کند که بر جذابیت فیلم می افزاید.

بهترین فیلم های طولانی سینما که بیش از سه ساعت طول دارند

۸- Blue Is The Warmest Colour (2013)

فیلم Blue Is The Warmest Colour دقیقاً سه ساعت طول دارد و این مدت زمان را به روایت یکی از واقع گرایانه ترین تصویرسازی ها از سقوط یک رابطه اختصاص می دهد. این فیلم از نگاه بسیاری بهترین استفاده را از ۱۸۰ دقیقه مدت زمان خود در مقایسه با دیگر فیلم های می برد و باعث می شود در داستان فیلم سرمایه گذاری کنید. تماشای این فیلم دشوار است اما از آن فیلم هایی در مورد جدایی عاشقان است که باید دید در حالی که بازی هایی فراموش نشدنی را از دو شخصیت اصلی شاهد هستیم. این فیلم برنده جایزه نخل طلایی در فستیوال کن سال ۲۰۱۳ شد که به ادعای بسیاری لیاقت آن را داشته است.

۹- Once Upon A Time In America (1984)

تقریباً نزدیک بود سرجیو لئونه فیلم پدرخوانده را کارگردانی کند زیرا پارامونت کارگردانی این فیلم را به او پیشنهاد داده بود که او نپذیرفت و در نهایت فرانسیس فورد کوپولا آن را ساخت. با این وجود این کارگردان نامی وسترن های اسپاگتی به این دلیل که می خواست فیلم حماسی گانگستری خودش را بسازد، پیشنهاد ساخت فیلم The Godfather را نپذیرفت. و نتیجه فیلم Once Upon a Time in America بود که تدوین های زیادی از آن وجود دارد اما نسخه تدوین شده اولیه بیش از ۴ ساعت طول داشته و بسیار دیدنی است. فیلم Once Upon a Time in America را می توان به سادگی به دو فیلم تقسیم کرد زیرا مدت زمان دقیق آن چهار ساعت و ۱۱ دقیقه است. اما در شرایطی که حذف کردن سکانس هایی از چنین فیلم های طولانی کار چندان دشواری نیست اما هر سکانس از این فیلم ساخته شده در سال ۱۹۸۴ حیاتی است و به همین دلیل است که نسخه سینمایی کوتاه فیلم در باکس آفیس شکست خورد.

۱۰- Avengers: Endgame (2019)

استودیوهای فیلمسازی سعی دارند نسخه های نهایی فیلم هایشان را تا جایی که امکان دارد کوتاه کنند زیرا چنین کاری همیشه به فروش بیشتر و عملکرد بهتر فیلم در باکس آفیس منجر می شود. اما استودیو مارول لازم نبود نسبت به طولانی بودن فیلم Avengers: Endgame نگران باشد. این فیلم می توانست ۵ ساعت طول داشته باشد و همچنان می توانست میلیاردها دلار در سراسر جهان بفروشد. طول نهایی فیلم ۱۸۲ دقیقه است و هیچ سکانس و حتی ثانیه ای از روایت آن اضافی نیست و به خلاصه ترین شکل ممکن، داستان های مختلف را به سرانجام می رساند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
۲ نظر

ورود

  • Dayana خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

    چرا ارباب حلقه ها نیست؟؟

  • نیما خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

    وقتی میگیم ده مورد از بهترین های” تاریخ سینما” باید سخت گیر تر بود ب نظرم
    شاهکار بلاتار یعنی ساتانتانگو یا تانگوی شیطان به نظرم باید تو صدر این لیست می‌بود با زمان تقریبی ۸ ساعت و اون محتوا و مفهوم
    ولی چ کنیم ک سطح سلیقه ها ب اونجرز نزدیکتر شده