شکایت سازمان بهشت زهرا از عوامل تیزر هنجارشکن نمایش «دختران بابا آنتون»

شکایت سازمان بهشت زهرا از عوامل تیزر هنجارشکن نمایش «دختران بابا آنتون»

نمایش «دختران بابا آنتون» نوشته سعید محسنی به کارگردانی مریم صادقی که ۱۸ خرداد در عمارت سیمرغ روی صحنه رفت به تازگی تیزری از نمایش خود در فضای مجازی منتشر کرد که واکنش های بسیاری را برانگیخت. این تیزر در فضای بهشت زهرا فیلمبرداری شده بود که در آن بازیگران با لباس های اجرای خود در گستره قبرهای خالی راه می رفتند و یا شخصیت های نمایش، درون قبرهای خالی بخشی از نقش خود را منعکس می کردند. روابط عمومی سازمان بهشت زهرا بیانه ای را منتشر کرد که فیلمبرداری این تیزر را بدون مجوز و غیرقانونی دانست و آن را توهین آشکار به مقدسات و جامعه اسلامی معرفی کرد. این سازمان در پی آن است که این مسئله را از مراجع قضایی پیگیری کند.

ماجرا تیزر نمایش «دختران بابا آنتون» و شکایت سازمان بهشت زهرا چیست؟در بخشی از بیانیه روابط عمومی سازمان بهشت زهرا آمده است:

«آن چه در این ویدئو شاهد بودیم، بی اعتنایی و غفلت به مقدسات دینی، و بی حرمتی به امام راحل و شهدای آرمیده در بهشت حضرت زهرا(س) بود که البته غیرقابل اغماض است. سازمان بهشت حضرت زهرا(س) ضمن نکوهش ناهنجاری اول و پس از تماس‌های مکرر با تیم تولید این نمایش، خواستار توضیحات آن‌ها درباره این اقدام، فیلمبرداری غیرقانونی در بهشت حضرت زهرا(س) و عذرخواهی آن ها از مردم و به ویژه خانواده محترم شهدا شد، اما با گذشت دو روز از اقدام نسنجیده این گروه و تعلل در پاسخ گویی به اذهان عمومی و خانواده محترم شهدا به این وسیله ضمن محکوم کردن این اقدام، اعتراض شدید خود را اعلام می‌دارد. توهین آشکار به مقدسات و باورهای جامعه اسلامی آن هم در فضای مقدس بهشت حضرت زهرا و در جوار شهدا و امام شهدا و اقدام غیرقانونی در ضبط و پخش این ویدئو از سوی این سازمان به شدت محکوم است.

سازمان بهشت حضرت زهرا(س)، ضمن محکوم کردن این تیزر مذکور، عنوان می‌دارد عوامل دست اندرکار نمایش دختران بابا آنتون می‌بایست نسبت به احساسات جریحه‌دارشده مردم پاسخگو باشند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز لازم است با دستورات خود این اقدام ضدفرهنگی و هنجارشکنانه را از کارنامه حرفه‌ای خود بزدایند. در پایان با توجه به اقدام غیرقانونی ضبط این ویدئو و ناهنجاری‌های بصری و محتوایی آن، این سازمان پیگیری حقوقی و قانونی موضوع را از سوی مراجع ذی‌صلاح، در دستور کار خود قرار داده است.»

ماجرا تیزر نمایش «دختران بابا آنتون» و شکایت سازمان بهشت زهرا چیست؟پس از این واکنش ها و بیانیه روابط عمومی سازمان بهشت زهرا (س)، مریم صادقی، کارگردان این نمایش که به عنوان بازیگر هم در این اجرا حضور دارد بیانه ای از طرف گروه کارگردانی نمایش «دختران بابا آنتون» منتشر کرد:

«این جانب مریم صادقی کارگردان نمایش «دختران بابا آنتون» نسبت به اتفاق های پیش آمده در رابطه با تیزر نمایش در بهشت زهرا (س) عذرخواهی خود را اعلام می دارم. قطعا قصد ما توهین به هیچ کسی نبوده و شاید از سر ناآگاهی این سوتفاهم به وجود آمده. نمایش دختران بابا آنتون کاری است مربوط به نویسنده روس آنتون چخوف که در حال از بین بردن کاراکترهای زن نمایش نامه های خود است.

قطعا ما برای شهدایی که جانشان را فدای خاک ایران کردند نیز نه تنها احترام قائلیم که خانواده های شریف شان خانواده ما نیز هستند. عمیقا اگر باعث آزار و ناراحتی خانواده های شریف شهدا شده ایم عذرخواهی می کنیم. این تیزر برای یک فضای خارجی ساخته شده در قطعات خالی بهشت زهرا و هیچ گاه فکرش را هم نمی کردیم که برداشتی چنین از کار ما می شود.

ماجرا تیزر نمایش «دختران بابا آنتون» و شکایت سازمان بهشت زهرا چیست؟در خلاصه این نمایش آمده است: این آخرین تماسیه که می‌گیری، با کی تماس می‌گیری؟ این آخرین سفریه که می‌ری، مقصدت کجاست؟ این آخرین نقشیه که بازی می‌کنی، کدوم نقش رو می‌خوای؟ مرگ سرده، از همین حالا باید خودت رو به سرما عادت بدی». «دختران بابا آنتون» پیش از این اجراهای دیگری در سال های گذشته داشته است.

بیشتر بخوانید:

شهاب حسینی می گوید پیشنهاد بازی در فیلم «عنکبوت مقدس» را نپذیرفته است

ماجرای دعوای علی اکبر رائفی پور با رامبد جوان و هشتگ «گرین کارتت را زمین بگذار»

دیجیاتو
۱۰ نظر

ورود

 • مجید خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  خودتونو مسخره کردید مگه چیکار کردن.یه کیلیپ ساختن کار خواستی هم نکردن الکی جو میدین

 • مهندس خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  بهشت زهرا به جای این کارا بروند از مرده ها مراقبت کنند که همه گورکن ها چاق و چله شدند

  • Fgh خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

   نه توهین کردن نه هنجار شکنی
   عادت کردین به زنده به گور کردن زنها
   هر کار کنن جبهه میگیرید

 • علی خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  سلام
  مگر بهشت زهرا نگهبان ، مدیر ،کارمند و….
  ندارد که هر کی بیاید فیلم برداری کند و برود اون هم فیلم برداری به صورت گروهی !!!!؟

 • h خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  از کارای متحجرانه بعضیا دیگه به ستوه اومدیم.
  بیچاره ها دزدی که نکردن. خون که نکردن.
  خدا بهمون مرگ بده از دست این خشک مغزها راحت بشیم

  • یاسر تیر ۳, ۱۴۰۱

   هر وقت کنار قبر پدرت اومدن ساختن ناراحت نشدی حرف بزن

 • منصور خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  بدتر از گورخوابی نیست که . مسخره بازی در اوردن . مشکل مردمو حل کنین بابا . چنان دادوبیداد میکنن که انگار جورج فلوید اومده

 • Fgh خرداد ۲۸, ۱۴۰۱

  نه توهین کردن نه هنجار شکنی
  عادت کردین به زنده به گور کردن زنها
  هر کار کنن جبهه میگیرید

 • جلال خرداد ۲۹, ۱۴۰۱

  این کلیپ چه ربطی به خون شهدا داره من نمی‌دونم چرا فقط برای این چیزها فقط به خون شهدا داره توهین میشه تو دزدی و اختلاس ها برای خون شهدا مشکلی ندارن خوب از شهدا و خانواده هایشان استفاده می کنند برای پیش برد کارهای خودشون

 • مهرداد خرداد ۳۰, ۱۴۰۱

  یه جوری میگه توهین به مقدسات انگار چه کار کردن! چقدر جای تاسف داره که تو این مملکت دزدی و اختلاس و غارتگری و دروغ و ریا تبعیض توهین به کسی یا چیزی به شمار نمیاد، اونوقت چند تا جوان که دنبال کار هنری خودشون هستند رفتن یه گوشه خلوت دور از شهر پیدا کردن روی چند تا قبر خالی راه رفتن شده توهین به مقدسات؟! کدام مقدسات؟!! جمع کنید بابا خودتونو مسخره کردید…