۱۰ سازه باستانی حیرت انگیزی که بسیار جلوتر و پیشرفته تر از زمانه خود بودند

۱۰ سازه باستانی حیرت انگیزی که بسیار جلوتر و پیشرفته تر از زمانه خود بودند

معماری باستانی یکی از جذاب ترین دریچه ها به گذشته ماست. به کمک آن ها، باستان شناسان توانسته اند اطلاعات جالب بسیاری در مورد تمدن های پیش از تاریخ که همچنان بر زندگی ما تاثیرگذار هستند بدست بیاورند. شوربختانه، تنها تعداد معدودی از چنین سازه ها هنوز پابرجا هستند اما همین تعداد معدود نیز باید به خاطر نبوغ مهندسی خود مورد تجلیل و تحسین قرار بگیرند. پس با در ذهن داشتن این تفکر، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سازه و ساختار باستانی آشنا کنیم که بسیار پیشرفته تر و جلوتر از زمانه خود بودند.

10 سازه باستانی خارق العاده ای که جلوتر از زمانه خود بودند

۱- تالیانکی، اوکراین

تالیانکی در اوکراین خانه یکی از بزرگ ترین مراکز شهری در فرهنگ نئوسنگی کوکوتنی-تریپیلیان بوده است. این منطقه مسکونی که تاریخ آن به حدود ۳,۸۵۰ تا ۳,۷۵۰ پیش از میلاد مسیح باز می گردد، از ردیف ها هم مرکز ساختمان های مرتبط با هم تشکیل شده که بین ۱۵,۰۰۰ تا ۲۱,۰۰۰ نفر را در خود جای می دادند. چنین مراکز مسکونی بزرگی تا یک هزاره بعدتر در بین النهرین دیده نشد. فرهنگ کوکوتنی-تریپیلیان یکی از تمدن های باستانی نوسنگی بود که حدود ۵,۵۰۰ تا ۲,۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح وجود داشت. از زمان کشف در دهه ۱۸۰۰ میلادی، تاریخ شناسان دستکم ۳۵۰,۰۰۰ کیلومتر مربع از این تمدن را کشف کرده اند که در کشورهای رومانی، مولداوی و اوکراین بوده است. اما بزرگ ترین مرکز مسکونی در دهه ۱۹۷۰ کشف شد که در روستای تالیانکی در اوکراین قرار داشت. این اجتماع مسکونی روی یک سراشیبی در نزدیکی رودخانه تالیانکی ساخته شده بود که قدمت آن به ۳,۸۵۰ سال پیش از میلاد مسیح نیز باز می گردد. همانند دیگر سکونتگاه های این فرهنگ، این سازه متشکل از ۲,۷۰۰ ساختمان در هم تنیده شده، به شکل ردیف هایی هم مرکز ساخته شده است.

10 سازه باستانی خارق العاده ای که جلوتر از زمانه خود بودند

۲- قلعه اربیل، عراق

دستکم از سال ۵۰۰۰ پیش از میلاد مسیح، قلعه اربیل توسط نسل های مختلفی از مردم اشغال شده است، که آن را به یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های مداوم در جهان تبدیل می کند. این قلعه که در منطقه کردستان عراق قرار دارد یک سکونتگاه حفاظت شده تخم مرغی شکل است که بر خرابه های سکونتگاه های قبلی ساخته شده است. به همین دلیل روی تپه ای قرار دارد که ۲۰ تا ۳۰ متر بلندتر از سازه های اطرافش است. اگر چه قلعه اربیل در دوران نئو آشوری یک سازه و سکونتگاه بسیار مهم بود، بخش زیادی از آن امروزه از بین رفته و در دهه های اخیر بارها روی آن سازه سازی شده است. به همین دلیل تلاش های زیادی برای بازسازی آن صورت گرفته که آخرین آن ها در سال ۲۰۰۷ بوده است.در سال ۲۰۱۴ بود که قلعه اربیل به عنوان یک مرکز حفاظت شده توسط یونسکو ثبت شد.

۳- مجسمه رامسس دوم، مصر

مجسمه رامسس دوم سازه ای با ۱۰ متر ارتفاع از یک فرعون مصری است که از گرانیت قرمز ساخته شده و بیش از ۸۳ تن وزن دارد. حدود ۳,۲۰۰ سال پیش، این مجسمه به دستور فرعون زمان ساخته شد تا در معبد بزرگ پتاه نصب شود. یکی از جذاب ترین ویژگی های مجسمه رامسس دوم این است که تنها دو بار در سال، یکبار در ۲۱ فوریه و بار دیگر در ۲۱ اکتبر، خورشید در زمانی مشابه به صورت آن می تابد. این تاریخ ها به این دلیل انتخاب شده اند که با تاریخ تاجگذاری و تاریخ تولد فرعون همزمان بوده اند. در سال ۲۰۰۶، وقتی این مجسمه باید به خاطر بازسازی سد اسوان به منطقه دیگری منتقل می شد، برای مدتی این پدیده عجیب از بین رفت. اما در سال ۲۰۱۹، تیمی از مهندسان در نهایت توانستند طرحی ریخته که یکبار دیگر ویژگی خارق العاده تابش خورشید به صورت مجسمه در آن دو تاریخ خاص را به آن باز می گرداند. در حال حاضر، مجسمه رامسس دوم در موزه بزرگ مصر به نمایش درآمده است.

۴- تائوس پوِبلو، نیو مکزیکو

سازه تائوس پوبلو (Taos Pueblo) که در ایالت نیو مکزیکو در ایالات متحده قرار دارد، یک سکونتگاه باستانی است که به مردمان پوبلویی قبایل بومی تائوس زبان آمریکایی تعلق داشته است. این سکونتگاه در حدود سال ۱۰۰۰-۱۴۵۰ پیش از میلاد مسیح ساخته شده است و اکنون بقایای مقدس آن با نام Cornfield Taos به معنای مزرعه ذرت تائوس شناخته می شود. تائوس پوبلو مستقیما در قسمت شرقی این سکونتگاه باستانی قرار دارد. در طی سال ها، این دهکده متعلق به سرخپوستان مرکز تجاری عمده جماعت های مختلف بومیان آمریکایی بوده است. در این منطقه، رشته ای از خانه ها از آجرهای گلی ساخته شده و هر سال دیوارها با لایه تازه ای از دوغاب گل و لای تجدید و تقویت می شد. این سازه ها بدون در و پنجره ساخته شده بودند و ساکنان از نردبان هایی بلند بالا رفته و از طریق حفره هایی از سقف وارد خانه ها می شدند. امروزه، تائوس پوبلو تنها سکونتگاه بومیان آمریکای است که به عنوان یک میراث فرهنگی جهانی تحت حفاظت یونسکو قرار دارد.

۵- قصر کنوسوس، کرت

کنوسوس پایتخت تمدن مینوان بود که در حدود ۵۰۰۰ سال پیش در جزیره کرت شکل گرفت. در سال ۱۷۰۰ پیش از میلاد مسیح، این شهر خانه بزرگ ترین قلعه یا قصر این تمدن شد که با عنوان قصر کنوسوس شناخته می شود. به دلیل سولفات به کار رفته در مصالح ساختمانی آن، این قلعه خیلی زود به خاطر تابش نور از نمایش به شهرت رسید. اما جذاب ترین و عجیب ترین کشفیات در این مرکز را باید سیستم لوله کشی و فاضلابش دانست. در جریان حفاری ها، باستان شناسان بقایای یک سیستم لوله کشی باستانی را کشف کردند که آب گرم و سرد را از طریق لوله های گرمابه ای به مناطق خاصی از قلعه منتقل می کرد. مهندسان شهر همچنین از شیب های درجه بندی شده زمین نهایت استفاده را برده و یک سیستم فاضلابی ساخته بودند که امکان استفاده از سیستم سیفون در توالت ها، حمام ها و دریچه های فاضلابی را فراهم می کرد. شوربختانه وقتی این تمدن در سال ۱۴۰۰ پیش از میلاد مسیح از بین رفت، این تکنولوژی نیز به صورت موقتی محو شد تا اینکه در دوران مدرن بار دیگر کشف گردید.

 

۶- آنگاموکو، مکزیک

در ۲۰۱۹، وقتی باستان شناسان شهر گمشده آنگاموکو در مکزیک را کشف کردند، دریافتند که این شهر به اندازه کنونی شهر منهتن در خود ساختمان داشته است. حدود ۴۰,۰۰۰ ساختمان موجود در این شهر در منطقه ای به وسعت ۲۵ کیلومتر مربع پراکنده شده و حدود سال ۹۰۰ پیش از میلاد مسیح توسط تمدن پوریپچا ساخته شده بودند. به عنوان رقبای امپراطوری آزتک، این شهر در حدود سال ۱۳۵۰-۱۰۰۰ به اوج خود رسید زمانی که دستکم ۱۰۰,۰۰۰ نفر را در خود جای داده بود. آنگاموکو موقعیت مکانی بسیار خاصی نیز داشت که روی یک جریان گدازه ای ساخته شده بود که توسط عوارض زمین خشن و جنگل های انبوه مخفی شده بود. اما چیزی که بیش از همه برای باستان شناسان جالب بود این است که قرن ها پیش از میلاد مسیح نیز این منطقه دارای سیستم آبیاری دقیق و برنامه ریزی شده بوده است. این سیستم می توانست در صورت نیاز مسیر جریان آب را تغییر دهد که به ساکنان شهر امکان می داد باغ های بزرگی ساخته و انواع دانه های خوراکی را بکارند. در نتیجه شهر آنگاموکو تعادل فوق العاده بزرگی بین فضاهای سبز باز و ساختارهای شهری داشت.

۷- مجسمه غول پیکر رودس، یونان

به عنوان یکی از هفت عجایب دنیای باستان، مجسمه رودز حدود سال ۲۸۰ پیش از میلاد مسیح در شهر بندی مدیترانه ای رودز ساخته شده است. این مجسمه برنزی دستکم ۳۳ متر طول داشته که آن را برابر با ارتفاع مجسمه آزادی می سازد و نمادی از خدای یونانی هلیوس بود. شوربختانه در سال ۲۲۶ یا ۲۲۸ پیش از میلاد مسیح، وقتی زلزله ای بزرگ در این شهر بندری رخ داد، این مجسمه نیز فرو ریخته و تکه های آن روی لنگرگاه زیر پایش ریخت. از آن زمان به بعد، تکه های فلزی مجسمه همانجا رها شده بود تا اینکه در اوسط قرن هفتم میلادی ذوب شده و برای ساخت سازه های فلزی مورد استفاده قرار گرفت. به ادعای محققان باستانی مانند افلاطون سقراط، دین آفتاب پرستی در آن دوران  در سراسر تمدن یونانی و به ویژه در شهر رودز معمول بوده است. از این رو امکان دارد که این مجسمه به نشانه احترام به الهه اصلی پرستندگان خورشید ساخته شده باشد تا بر فعالیت های دریایی روزمره مردمان رودزیایی نظارت داشته باشد.

۸- موهنجو-دارو، پاکستان

تمدن دره ایندوس یک تمدن دوره برنز بود که حدود ۳,۳۰۰ تا ۱,۳۰۰ پیش از میلاد مسیح وجود داشته و هم عصر تمدن های مصری و مدیترانه ای بوده است. یکی از اصلی ترین شهرهای این تمدن شهر موهنجو-دارو بوده که در منطقه کنونی پاکستان واقع بوده و به خاطر طراحی شهری خارق العاده اش شناخته می شود. این شهر در دوران اوج اعتبار و قدرت تمدن دره ایندوس در سال ۲۵۰۰ قبل از میلاد مسیح ساخته شده و در دهه ۱۹۲۰ میلادی توسط آر دی بانرجی کشف شد. در سراسر این شهر باستانی، باستان شناسان مدارکی از سیستم مدیریت هوشمند آب یافته اند. ساختمان های شهر از آجرهای پخته شده و سیستم فاضلاب خاص خودشان را داشته اند. این فاضلاب ها تماماً به یک سیستم فاضلابی ساخته شده از آجر منتقل می شدند که مانند شبکه های فاضلابی در خیابان ها ساخته شده بود. بزرگ ترین زهکش فاضلابی که بزرگ ترین فاضلاب خانه شهر بود دستکم ۱.۵ متر عمق داشته و عرض آن ۹۱ سانتیمتر بود.

۹-اسکارا برایی، اسکاتلند

تمدن نئوسنگی اسکارا برایی در سال ۱۸۵۰ کشف شد زمانی که طوفانی روستای اورکنی در اسکاتلند را در نوردید و سطح خاک روی این منطقه باستانی را برداشت. به سرعت، باستان شناسان از سازه های سنگی بیشتری رونمایی کردند که احتمالاً حدود ۳,۱۰۰ تا ۲,۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده بودند. امروزه بازدید کنندگان این مرکز باستانی با خانه های سنگی مدوری روبرو می شوند که توسط راه های سرپوشیده به هم متصل می شدند. این خانه ها از تخته سنگ هایی با لایه های خاک ساخته شده و در آن ها نمونه های ابتدایی مبلمان های سنگی، دستشویی ها و سیستم های فاضلابی دیده می شد. همچنین در داخل خانه ها آتشدان هایی وجود داشت که برای گرم کردن خانه ها به کار می رفتند. به دلیل نداشتن پنجره های مناسب، این کوره ها یا آتشدان ها باعث می شد خانه ها تاریک و دود گرفته باشند. اما مهم تر از همه این اینکه خانه ها روی تپه های مدفوع انسانی و حیوانی و زباله ها ساخته می شدند. از روی همین تپه های فاضلابی بوده که باستان شناسان آن ها را اولین کشاورزان بریتانیایی دانسته اند.

۱۰- نیوگرینج، ایرلند

تنها در فاصله یک ساعته از شهر دوبلین در ایرلند، سازه نیوگرینج (Newgrange) یک بنای متعلق به دوران نوسنگی است که قدیمی تر از اهرام ثلاثه و استون هنج به شمار می آید. این سازه حدود ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ساخته شده و گواهی راستین بر این است که سازندگانش از توانایی های مهندسی و صنعتکاری خارق العاده ای برخوردار بوده اند. این بنای یادبود ۳۹ فوت طول و ۲۴۹ فوت عرض داشته و ورودی آن به ارتفاع ۶۲ فوت به یک سالن مرکزی منتهی می شود که خود وارد سه سالن کوچکتر ادامه می یابد. حفاری های بعدی نشان داد که در داخل این بنا بقایای اجساد سوخته انسان وجود دارد که به مراسم مذهبی گذشته برگزار شده در داخل آن اشاره داشت. اکثر باستان شناسان نتیجه گیری کرده اند که این سازه توسط مردم بومی ایرلندی ساخته شده اما برخی دیگر نیز وایکینگ ها را سازنده آن دانسته اند. نکته مهم اینکه هر سال مصادف با ۲۱ دسامبر، همزمان با انقلاب زمستانی، نور خورشید به مدت ۱۷ دقیقه به داخل سالن مرکزی آن تابیده و حکاکی های دیواری داخل آن را نمایان می کند.

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۴۶ نظر

ورود

 • فرهاد تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  جای منطقه باستانی گر ناووک(گوبکلی تپە) در کردستان ترکیه خالیه با دوازده هزار سال قدمت

  • مراد علی تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   ترکیه فعلی همان روم شرقی (بیزانس ) بود که در تاریخ ۱۰۷۱ توسط قشونترک به سرکردگی الپ ارسلان فتح شد ،یعنی انجا سرزمین مسیحیان بود وهیچ کردی هم انجا تشریف نداشت، ولی بعد از واقعه ۱۹۱۵ در جنگ جهانی اول که سرزمین ارامنه خالی از سکنه مانده بود توسط عشایر اکراد عراق وایران اشغال گردید، یعنی در اصل ان سرزمینها مال مسیحیان ارمنی واسوری است نه اکراد.

 • ابتین تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  با درود بی کران
  در واقع میتوان این را استنباط کرد که گذشتگان ما از زمان خود پیشی نگرفته اند بلکه ما بخاطر نداشتن علم روز بسیار در زمان درجا زدیم وگاهی هم از نظر علمی به عقب برگشتیم

 • بهار تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  سلام مکانهایی جالب تر وکهن تر از این مناطق د ر خاور میانه وایران وجود داره

 • M تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  ایران این‌همه چیزای تاریخی داره !

 • Unknown تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  واقعا حس نمی‌کنید تمدن هایی مثل شهر سوخته و سیلک کاشان جاشون خالیه؟
  توی شهر سوخته چشم مصنوعی پیدا شده!
  اولین انیمیشن دنیا رو روی یه جام سفالی اونجا پیدا کردن!
  حالا شما هی بیاید از تمدن ها و سازه های خارجی بگید

  • ممد تیر ۱۲, ۱۴۰۱

   👍

  • محمد تیر ۱۲, ۱۴۰۱

   چشم مصنوعی فقط گردی قیر هست…انیمیشن هم فقط عکس چند تا بز هست انیمیشن نیست برای تمدن سند

   • مهدی تیر ۱۴, ۱۴۰۱

    با سلام مرغ همسایه غازه. اولین جراحی مغز اولین چشم مصنوعی که از الیاف طلا به ضخامت ۱دهم مو ساختن بعد شما میگی قیره انیمیشن انتظار داری فیلم لاکپشت‌های نینجا رو میساختن واقعا مرغ همسایه غازه

  • حسین تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   گل گفتی. اینا ذاتا اجنبی پرستن. تاریخ ایران باستان و یادشون رفته

  • کتیبه تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   دم شما گرم راس گفتی

 • A.m تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  چقدر ایرانیا متعصب هستن زور بهشون داره ایران در حد خیلی کشورا نیست😏 یه نگاه به تیتر بندازید “سازه باستانی پیشرفته” چشم مصنوعی و انیمشن یعنی سازه باستانی پیشرفته؟؟

  • محمد تیر ۱۲, ۱۴۰۱

   تازه اون جزو تمدن سند بوده نه ایران

   • حسین تیر ۱۳, ۱۴۰۱

    سند نه صنعت. برو اول یاد بگیر بعد بیا صحبت کن

  • علی حبیبی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   وقتی که در ۴۰۰۰ سال پیش این چیز ها ساخته شده بله یعنی پیشرفته

  • امیر تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   تو افغانی؟

  • کتیبه تیر ۱۳, ۱۴۰۱

   منظورش شهر سوخته بود فکر کرد شما متوجه میشی

  • سینا تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   تخت جمشید خودش صد تا ایناست برا ما

  • 😅 تیر ۱۶, ۱۴۰۱

   واقعا حقیقته

  • ًَُِّ تیر ۱۸, ۱۴۰۱

   واسه ۳،۴ هزار سال پیش چشم مصنوعی چیزی بوده که همون خارجیام اصلا نمی دونستن چیه اون وقت تو میای بدون هیچ اطلاعی چرت و پرت می نوسی اول برو چار تا چیز راجع به تاریخ یاد بگیر بعدا بیا نظر بده
   فکر کنم به نظر تو زمان هخامنشیان آمریکا ابر قدرت بوده

 • گرگ پیر تیر ۱۲, ۱۴۰۱

  یعنی تمدن باستان ایران زمین در این خبر جایگاه نداره!!!از اصغر فرهادی ایراد نگیرین که همش بدبختی های ایران رو نشان میده شما هم دست کمی از این قشر افراد ندارید

 • کمال تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  اون فراتر از این متنه , به تنهایی شروع تمدن از جنوب دجله و فرات رو زیر سوال برد ,

 • آرش تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  مجموعه پاسارگاد و تخت جمشید هم سیستم فاضلاب داره هم وسعت زیادی داره و هم قدمت پیش از میلاد داره

 • پدرام. پهلوی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  عراقا پاکستانو………. مال کجا بود بهم بگو ایران بود و اینا همه سازه های ایرانین ایران اولین کسی بود امریکا رو کشف کرد و سازه های اونم برا ایرانه

  • علیسان تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   کمی یواش پنچر میشی، پس در حقیقت خود خدا هستید !! فاشیسم وراسیسم رضاخان پلید چه اعجوبها به جامعه تحویل داده!!

  • ایرانی تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   اصلا امریکا یکی از ساتراپ‌های هخامنشی بوده میدونستید هرکس روی کشورش تعصب نداره از وطن فروش بهتر نیست

 • سینا تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  ببین هیچ نظری راجت تو وطن فروش ندارم، توی ایران این همه آثار باستانی با فدمت های بیش از ۳۰۰۰سال وجود داره ولی تو میای مال کشور های دیگه رو میزاری؟؟؟
  قضاوتت نمی کنم چونکه تو هم دلایل خودت رو داری برای این کار

  • علیسان تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   جناب درایران تمام اثار باستانی مربوط به دیگ اقوام است مثل : سومریان،عیلامیان،اسوریان،سلوکیان،بابلیان، هیتی،خوزی، اکدی،اورارتو، ووو وانچه هم به بعد از اسلام مربوط است در اصل مال اعراب وترکان است، یعنی در ایران چیزی به نام قوم پارسه موجود نیست، پاسارگاد سازه ای یونانیست، وسازهای ابی شوشتر وغیره هم مربوط به اقوام مسیحیست که از دست قشون روم فرار کرده ودر خوزستان جایگزین گشته اند، یعنی متاسفانه چیزی که توسط قوم پرسه ساخته شود نداریم. گیرم که رضا خان قلدور ادعای مالکیت کل منطقه را داشت.

   • سینا تیر ۱۴, ۱۴۰۱

    حق با شماست 😂

   • محمد تیر ۱۴, ۱۴۰۱

    بی غیرت وطن فروش اگه رضا شاه نبود حالا قاجار کل ایران رو داده بود اون موقع توی روسیه و انگلستان دنبال پدراتون میگشتین

 • محسن عبدالهی تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  سلام. چرا اگه منظورتون سازه است پس سازه های آبی شوشتر رو نزدین؟ آسیاب های ابی شوشتر که یک میراث جهانیه و ثبت یونسکو شده. لطفا در موردش مطلب بزارید حیفه توی لیست نباشه چون اونم از زمان خودش جلوتر بوده و یک شاهکاره

  • بی نام تیر ۱۴, ۱۴۰۱

   چون که اینو ی خارجی نوشته و این بنده خدا فقط مترجمش بوده

 • شیر مراد تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  فیروز آبادی که در زمان کوروش ساخته شد و این همه مارو تو تاریخ مجبور میکنید بخونیم ,این همه نوشتید که پیشرفته ترین اون زمان بوده و ماهم حفظ کردیم ولی الان خودتون یادتون رفته؟؟؟

 • محسن بهمنی خواه تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  خاک تو سرت بی شرف حتما ایرانی نیستی ، قدیمی‌ترین کشور و شهر ها دنیا مال ایران هستن اونوقت حتی یکی از نقاط کشور خودمون رو ذکر نکردی 🤔🤔

 • طغرل. تیر ۱۳, ۱۴۰۱

  در ترکیه جایی به نام کردستان نداریم ، انجا که اکراد اشغال کرده اند در اصل مربوط به ارامنه واسوریان است، چون تا تاریخ ۱۰۷۱ که ترکان امپراتوری بیزانس را شکست دادند هیچ کردی دران مناطق تشریف نداشت،

 • علیسان تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  جناب درایران تمام اثار باستانی مربوط به دیگ اقوام است مثل : سومریان،عیلامیان،اسوریان،سلوکیان،بابلیان، هیتی،خوزی، اکدی،اورارتو، ووو وانچه هم به بعد از اسلام مربوط است در اصل مال اعراب وترکان است، یعنی در ایران چیزی به نام قوم پارسه موجود نیست، پاسارگاد سازه ای یونانیست، وسازهای ابی شوشتر وغیره هم مربوط به اقوام مسیحیست که از دست قشون روم فرار کرده ودر خوزستان جایگزین گشته اند، یعنی متاسفانه چیزی که توسط قوم پرسه ساخته شود نداریم. گیرم که رضا خان قلدور ادعای مالکیت کل منطقه را داشت.

 • رضا تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  کاخ اپادانا شهر شوش و کاخ آپادانا ۱۲۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شد و شوش به مادر شهرهای جهان معروفه همه‌ی اینها به قدمت شهر شوش نمیرسن

 • میلاد تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  از گفته های دوستان کاملاً مشخصه و بنده هم باهاشون هم نظر هستم نمیدونم علت این کار شما چی بوده که بناهایی مثل تخت جمشید ، پاسارگاد ، شهرسوخته ، سیلکان و سازه آبی شوشتر که سازمان ها و کشورهای اروپایی استثنایی بودنشان رو قبول دارن و هنوز هم در حال تحقیق هستن شما قبول نداری عجبا

 • امید تیر ۱۴, ۱۴۰۱

  یعنی ایران خودمون هیچی نداشت ک تواین لیست قرار نگرفت ؟؟ شهر سوخته و زیگورات چغازنبیل از نمونه های خارجی چون پاکستان کمتر بودن ؟؟ واقعا که 😐🖕🏻

 • امیرعلی شونم🙂🧡 تیر ۱۵, ۱۴۰۱

  تخت جمشید و شهر سوخته: نخوندم🗿🤝🏻

 • مهدی تیر ۱۶, ۱۴۰۱

  نامردا این همه را گفتید تخت جمشید یا کاخ آپادانا را نگفتید واقعاً که

 • فتانه شهریور ۱۱, ۱۴۰۱

  پس چرا تخت جمشید رو ننوشتید؟ یعنی تخت جمشید با این همه شکوه و زیبایی کمتر از این سنگ پاره هاست؟
  از نظر من تخت جمشید باید در صدر جدول قرار بگیره.