کدام کشورها بیشترین گاز طبیعی جهان را تولید می کنند؟ جایگاه ایران کجاست؟

کدام کشورها بیشترین گاز طبیعی جهان را تولید می کنند؟ جایگاه ایران کجاست؟

قیمت گاز طبیعی پس از تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافته که وضعیت عرضه را تشدید کرده است. مسکو از آن زمان صادرات گاز به اروپا را به پایین ترین حد چند ساله کاهش داده است که این اوضاع را بدتر کرده و قیمت گاز اروپا را تقریباً ۱۰ برابر میانگین قبل از جنگ می کند.

اینفوگرافیک زیر با استفاده از داده های بررسی آماری انرژی جهانی BP، زمینه بیشتری را در مورد بازار گاز با تجسم بزرگترین تولیدکنندگان گاز جهان در سال ۲۰۲۱ ارائه می دهد.

مصرف گاز طبیعی در بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۱

گاز طبیعی تقریباً بخشی از تمام جنبه های زندگی روزمره ما است. برای گرم کردن، پخت و پز، تولید برق، به عنوان سوخت وسایل نقلیه موتوری، در کودها و در ساخت پلاستیک استفاده می شود.

این سوخت یک گاز هیدروکربنی طبیعی و سوخت فسیلی غیر قابل تجدید است که در زیر سطح زمین تشکیل می شود. اگرچه زمین مقادیر بسیار زیادی گاز طبیعی دارد، اما بیشتر آن در مناطقی دور از سوخت مورد نیاز است. برای تسهیل حمل و نقل و کاهش حجم، گاز طبیعی اغلب به گاز طبیعی مایع (LNG) در فرآیندی به نام مایع سازی تبدیل می شود.

علیرغم تلاش‌های جهانی برای کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی، مصرف گاز طبیعی در سال ۲۰۲۱ به بالاترین حد خود رسید و از رکورد قبلی ثبت شده در سال ۲۰۱۹ با ۳.۳ درصد فراتر رفت.

به گفته آژانس بین المللی انرژی، انتظار می رود تقاضا در سال ۲۰۲۲ اندکی کاهش یابد و تا سال ۲۰۲۵ باز هم کمتر شود. انتظار می‌رود که منطقه آسیا و اقیانوسیه و بخش صنعتی، محرک‌های اصلی مصرف جهانی گاز در سال‌های آینده باشند.

تولید گاز طبیعی بر اساس کشور

۱۰ تولیدکننده برتر گاز طبیعی جهان حدود ۷۳ درصد از کل تولید را تشکیل می دهند. گاز طبیعی ۳۲ درصد از مصرف انرژی اولیه در ایالات متحده، بزرگترین تولید کننده جهان را تشکیل می دهد. روسیه دومین تولید کننده بزرگ است و همچنین دارای حداقل ۳۷ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی است که بیشترین میزان در جهان است.

تولید گاز طبیعی چین در سال ۲۰۲۱ ۷.۸ درصد افزایش یافت و از سال ۲۰۱۱ تقریباً دو برابر شده است.

بحران گاز در اروپا

از زمانی که کشورهای غربی پس از حمله به اوکراین، کرملین را تحریم کردند، روسیه به طور قابل توجهی جریان گاز طبیعی به اروپا را کاهش داده است. قبل از جنگ، اتحادیه اروپا حدود ۴۰ درصد گاز طبیعی خود را از روسیه وارد می کرد.

این گاز توسط سیستم نورد استریم، یک جفت شبکه خط لوله گاز طبیعی دریایی در اروپا که از زیر دریای بالتیک از روسیه به آلمان می‌گذرد، منتقل می‌شود.

غول انرژی روسیه گازپروم اخیراً میزان گاز عبوری از خط لوله نورد استریم ۱ را به نصف رسانده و به ۲۰ درصد ظرفیت رسانده و تحریم های غرب را به دلیل تاخیر در تحویل در یک توربین ضروری مقصر می داند. مقامات اتحادیه اروپا می گویند روسیه در حال “سلاح” کردن گاز خود است.

در بحبوحه تنش ها، بلوک اتحادیه اروپا طرحی را برای حذف تدریجی وابستگی به سوخت های فسیلی روسیه ترسیم کرد. لیتوانی واردات گاز روسیه را در اوایل آوریل متوقف کرد. واردات استونی و لتونی نیز در ابتدای آن ماه به صفر رسید. بلغارستان، هلند و لهستان همگی اعلام کردند که قصد ندارند قراردادهای بلندمدت با گازپروم را تمدید کنند.

علیرغم این تلاش ها، اروپا برای تامین گاز طبیعی خود حداقل در کوتاه مدت و میان مدت به روسیه وابسته است.

پیشنهاد می کنیم این مطالب را نیز بخوانید:

چه کشورهایی هنوز از روسیه نفت و گاز می خرند؟

پیشنهاد وزارت نفت برای افزایش قیمت گاز خانگی از ۱۸ تا ۱,۶۸۱ درصد

چرا اروپا نمی‌تواند صنعت گاز و نفت روسیه را تحریم کند؟

منبع: visualcapitalist
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
دیجیاتو
بدون نظر

ورود