ANCILLARY؛ پهپاد جاسوسی و برقیِ جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی + ویدیو

ANCILLARY؛ پهپاد جاسوسی و برقیِ جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی + ویدیو

پهپادها یا پرنده های بدون سرنشین با قابلیت کنترل از راه دور نقش بسیار مهم و کلیدی در جنگ های امروزی ایفا می کنند و بخش تحقیقات و توسعه پنتاگون موسوم به دارپا نیز می خواهد تازه ترین و مدرن ترین سلاح ها را در این عرصه بسازد. آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) در حال مطالعه بر روی ایده پهپادهای با قدرت تیک آف و نشستن عمودی است که بتوانند از فضایی کوچک به اندازه یک میز ناهار خوری بلند شده و روی فضایی به همین اندازه فرود بیایند. این پهپاد که با نام ANCILLARY شناخته می شود همانند هلیکوپتر از زمین بلند می شود- یا چیزی شبیه هلیکوپتر- اما نحوه پرواز آن شبیه هواپیماهای معمولی خواهد بود.

پهپاد جاسوسی و برقی جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی

جدیدترین ویژگی این این پهپاد جدید با نام کامل AdvaNced airCraft Infrastructure-Less Launch And RecoverY این است که اصلاً از آن پهپادهای بزرگی نیست که به باند پرواز برای بلند شدن و نشستن نیاز داشته باشند. ANCILLARY  به روی دم خود می نشیند و از سه پروانه یا ملخ برای بلند شدن و نشستن عمودی استفاده می کند. بعد از بلند شدن از زمین، تازه ترین محصول دارپا دو بال خود را باز می کند، ۹۰ درجه چرخیده و شبیه یک هواپیمای معمول پرواز خواهد کرد. ANCILLARY توربین های معمول گازسوز را کنار گذاشته و یک سیستم هیبریدی الکتریکی را همراه با باتری های پُرچگال یا سلول های سوختی جایگزین آن کرده است.

پهپاد جاسوسی و برقی جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی

موتورهای برقی که توسط باتری تامین نیروی می شوند هنوز تولید نشده اند زیرا نیروی تولیدی آن ها به اندازه همتایان گازی شان نیست اما امکان یک طراحی سبک وزن مناسب برای بلند شدن و فرود آمدن عمودی با برد بلند را امکان پذیر می سازند. دارپا بر این باور است که می تواند به کمکک ساختارهای پیشرفته و تکنولوژی های ساخت جدید به این دستاورد برسد. توانایی بلند شدن و فرود آمدن روی زمین در فضایی کوچک چندین معنا دارد. اول اینکه این یعنی ANCILLARY می تواند تقریباً از هر جایی بلند شده و هر جایی فرود آید و امکان فعالیت آن در شرایط آب و هوایی نامناسب نیز بدان معناست که در هر شرایطی و هر زمانی می تواند بلند شده و روی زمین فرود آید. این قابلیت به ANCILLARY  امکان خواهد داد در مکان های فرود و برخاست انجام دهد که پهپادهای معمول با طول ۱۲ تا ۱۵ فوت توانایی عمل نداشتند.

پهپاد جاسوسی و برقی جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی

بدین ترتیب با معرفی این پهپاد با قدرت بلند شدن و فرود افقی جاسوسی، می توان روی عرشه ناوشکن هایی مانند کلاس Arleigh Burke یا پایگاه های عملیاتی نزدیک به خط مقدم نیز از این پهپاد استفاده کرد. در ادامه، این قابلیت می تواند نیروهای دریایی و زمینی را قادر به استفاده از پهپادهای توانمندتری با محموله های بزرگ تر کند. ردپای کوچک ANCILLARY در ترکیب با نیاز دارپا به اینکه این پهپاد ارزان قیمت و تولید آن آسان باشد، بدین معناست که اپراتورهای پهپاد خواهند توانست این پهپادها را در موقعیت های بسیار نزدیک به میدان نبرد به کار گیرند. برای مثال، ویدیویی که توسط دارپا منتشر شده، نشان می دهد که یک مورد از دو آشیانه روی عرشه ناوشکن کلاس Burke با هشت فروند از پهپادهای ANCILLARY پر شده است.

پهپاد جاسوسی و برقی جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی

بدین ترتیب آشیانه دوم برای هلیکوپترهای MH-60R Seahawk یا ۸ پهپاد دیگر خالی می شود که می تواند تعداد پهپادهای ANCILLARY روی عرشه این ناوشکن را به ۱۶ فروند افزایش دهد. این پهپاد مفهومی تازه می تواند باعث خلق ماموریت های جدیدی برای پهپادها نیز شود. علاوه بر ماموریت های جاسوسی، پایش و شناسایی که در پهپادها معمول است، می توان از ANCILLARY برای انتقال بار نیز استفاده کرد زیرا این پهپاد توانایی نشستن در فضایی بسیار باریک و کوچک را داراست. همچنین در تصاویر منتشر شده در یوتیوب از این پهپاد جدید دیده می شود که نیروهای زمینی پیش از رفتن به سمت یک مسیر کوهستانی، این پهپاد را از محفظه اش درآورده و به پرواز در می آورند و در ادامه به سمت نیروهای دشمنی که در کوهستان انتظارشان را می کشند می روند، جایی که استفاده از این پهپاد می تواند امکان کمین زدن را از نیروهای دشمن بگیرد.

پهپاد جاسوسی و برقی جدید دارپا با قابلیت بلند شدن و فرود عمودی

ردپای اندک و قابلیت بلند شدن و فرود عمودی می تواند توانایی های جمعی و بزرگتری را به واحدهای کوچکتر پهپادی بیاورد. ناوشکنی مجهز به ۱۶ پهپاد ANCILLARY می تواند زیردریایی های دشمن در یک پهنه دریایی وسیع را با توانمندی بیشتری نسبت به دو هلیکوپتر سرنشین دار شکار کند. با استفاده از هوش مصنوعی و تکنیک های دسته ای، این پهپادها می توانند بویه های دریایی صوتی را روی دریا نصب کرده و سپس اژدرهای هدایت شونده سبک وزن به شکار زیردریایی های دشمن بپردازند. یا خدمه ناوشکن می توانند مهمات های هوا به زمین روی این پهپادها نصب کرده و اهداف زمینی را نابود کنند.

همچنین این پهپادها می توانند به قرارگاه های نظامی کوچک روی زمین کمک کند تا منطقه وسیعی را با سهولت تحت نظر داشته باشند. در طی دو دهه اخیر، پهپادها به مقدار قابل توجهی چهره جنگ ها را تغییر داده اند. امروزه نیاز به پهپادها اغلب توسط پایگاه های هوایی دوردست برآورده می شود، پایگاهی که توان لجستیکی و مهندسی لازم برای سرویس دادن به این پهپادها را دارد. اما ANCILLARY نوید بخش یک حمایت پهپادی سریع تر و کارآمدتر است.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد پهپاد شاهد ۱۳۶ ؛ پهپاد انتحاری ایرانی خبرساز در جنگ روسیه و اوکراین

پهپاد یسیر ؛ پهپاد رادارگریز ایرانی با دوربین‌های پیشرفته برای عملیات‌های مراقبت و شناسایی

مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود