دلیل هوش بالای زامبی های فصل اول سریال «مردگان متحرک» بالاخره معلوم شد

دلیل هوش بالای زامبی های فصل اول سریال «مردگان متحرک» بالاخره معلوم شد

با گذشت یک دهه از حضور ابهام برانگیز زامبی هایی هوشمند در فصل اول سریال «مردگان متحرک» (The Walking Dead)، بالاخره از این حفره داستانی رمزگشایی شد.

زامبی های سریال «مردگان متحرک» به واسطه ی حضور در ۴ مجموعه تلویزیونی، چندین فیلم سینمایی و یک مجموعه کتاب کمیک، از شهرت فراوانی برخوردار هستند. زامبی های این سریال از نوع کلاسیک هستند و سرعت پایین شان از فقدان هوش در آن ها ناشی می شود، اما از ابتدا اینگونه نبودند. در فصل اول «مردگان متحرک»، ریک گرایمز با زامبی هایی مواجه می شد که می توانستند به دنبالش بدوند، زندگی قبلی خود را به خاطر آورند، برخی مردگان را زنده می کردند و اجسام را بلند می کردند. این سکانس ها تا سال ها یکی از حفره های داستانی «مردگان متحرک» محسوب می شد، اما به لطف اپیزود «جهش یافته» (Variant) فصل یازدهم سریال، دیگر اینگونه نیست.

در اپیزود نوزدهم فصل ۱۱ «مردگان متحرک»، زامبی های جهش یافته به طور رسمی معرفی شدند. آرون، جری، لیدیا و الایجا با یک زامبی مواجه می شوند که می تواند از فاصله ی دور آن ها را حس کند، سلاح های آن ها را بقاپد و حتی از حصارها بالا رود. بر اساس صحبت های دکتر جنر (و همینطور عنوان اپیزود) این زامبی از نوع «جهش یافته» است. «مردگان متحرک» هنوز توضیحی درباره ی اینکه این زامبی ها چگونه به توانایی های بیشتری دست یافته اند، ارائه نکرده است (گرچه در سریال “مردگان متحرک: جهانی فراتر از آن / The Walking Dead: World Beyond” به این موضوع اشاره شد که این دگرگونی به دست انسان ها اما ناخواسته رخ داده است) اما هیچ شکی در وجود این زامبی ها نیست. این بدان معنی است که اَبَرزامبی های فصل اول «مردگان متحرک» دیگر یک حفره داستانی محسوب نمی شوند، بلکه گونه ای هستند که قبلاً ناشناخته بودند. در اثبات این نکته می توان به صحنه ای از فصل یازدهم «مردگان متحرک» اشاره کرد که در آن یک زامبی جهش یافته سنگی را برمی دارد تا آن را به سر جری بزند، اشاره ای ظریف به صحنه ای در فصل اول سریال که در آن یک زامبی از یک سنگ برای شکستن شیشه ی یک پنجره استفاده کرد.

باز شدن گره مورد همسر مورگان در فصل اول «مردگان متحرک»

یکی از زامبی های سرگردان فصل اول «مردگان متحرک»، جنی، همسر درگذشته ی مورگان بود که سعی داشت در ِ خانه ای که ریک، مورگان و دوئین در آن پنهان شدند بودند را باز کند. خانواده ی جونز از زمان آغاز شیوع بیماری، در این خانه زندگی می کردند. تلاش های جنی برای باز کردن در ِ خانه – با اینکه به طور خاص هیچ محرک واقعی که او را به سمت این خانه بکشاند وجود نداشت – نشان می داد که او خاطره ای از زمان زنده بودنش را به یاد آورده است. آرون این موضوع را در اپیزود نوزدهم فصل ۱۱ «مردگان متحرک» توضیح می دهد. او می گوید آن ها زامبی هایی را دیده اند که به مکان هایی که به خاطر داشتند بازگشته بودند.

علیرغم گفته ی آرون، تاکنون زامبی های زیادی با توانایی یادآوری خاطرات در «مردگان متحرک» ظاهر نشده است. مانند صحنه ای که در آن زامبی جهش یافته ای سنگی را بلند می کند، به نظر می رسد این گفته نیز برای اشاره به یک حفره ی داستانی خاص در فصل اول طراحی شده است؛ در این مورد، همسر مورگان که خانه ای که در آن زندگی می کرد را به خاطر داشت.

چرا در ۱۰ فصل خبری از زامبی های جهش یافته نبود؟

همزمان با بسته شدن یکی از حفره های داستانی «مردگان متحرک»، حفره ی دیگر گشوده شده است. در فصل اول سریال، زامبی های جهش یافته ی زیادی وجود داشت و نمونه های زیادی از آن ها در سرتاسر این فصل به چشم می خورد. پس چرا از فصل دوم تا فصل دهم هیچ خبری از آن ها نبود و در فصل یازدهم بار دیگر سر و کله ی آن ها پیدا شده است؟ پاسخ به این سؤال بدون آگاهی از علت دقیق به وجود آمدن این زامبی های جهش یافته ممکن نیست و این یک معما است که یا باید تا پیش از پایان سریال «مردگان متحرک» به آن پاسخ داده شود یا در اسپین آفی در آینده. دست کم اینطور به نظر می رسد که زامبی های جهش یافته برای مدتی ناپدید شده بودند. هیچ یکی از شخصیت های باقیمانده با این زامبی های جهش یافته آشنا نیستند – حتی افراد سفر کرده ای مثل آرون – و وقتی هم که سریال «مردگان متحرک: جهانی فراتر از آن» سری به آزمایشگاه ارتش جمهوری مدنی برای درمان ویروس زامبی می زند، در آنجا هیچ اشاره ای به زامبی های جهش یافته نمی شود.

این موضوع نشان می دهد که در زمان آغاز شیوع بیماری، این گونه ی جهش یافته وجود داشت اما نزدیک به یک دهه بعد بار دیگر ظهور یافتند. ما می دانیم که زامبی های جهش یافته از فصل اول «مردگان متحرک» در اروپا وجود داشتند و اینکه شخصیت هایی مانند ریک و گلن تجربه های خود از رویارویی با زامبی های هوشمند را به خاطر نداشتند دور از منطق نیست چون آن ها هنوز مشغول سر درآوردن از مردگانی بودند که به زندگی بازمی گشتند. حالا که چیزی زامبی های جهش یافته را بازگردانده، آخرالزمان زامبی ها دیگر به شکل سابق نخواهد بود.

منبع: screenrant
مطالب مرتبط
مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
۱۶ نظر

ورود

 • شاهین مهر ۲۹, ۱۴۰۱

  اشغال تر از اشغال بهترین عنوان این سریال هست
  سگه گیم اف ترونز و وست وورلد میارزه به این ریک و دارو دسته ش

  • محمد مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   میشه چرت نگی

  • علیرضا مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   بیا پایین بچه

  • حمید مهر ۲۹, ۱۴۰۱

   میشه زر نزنی داداچ

   • علیرضا آبان ۷, ۱۴۰۱

    داداش سلیقه ای هست در ژانر خودش سریال خوبیه واقعا و خیلی جاهاش آموزندس
    ادب داشته باش توهین نکن

  • Vhd مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   داداش من دوست داشتن فیلم و سریال سلیقه ایه هر کس از یه ژانر و یه نوع فیلمی خوشش میاد قرار نیست که هر چیزی که تو دوس داری بقیه هم فقط از همون خوششون بیاد

  • بی سلیقه آبان ۱, ۱۴۰۱

   خیلی بی سلیقه هستی

  • خودی آبان ۵, ۱۴۰۱

   داداش دونسته هاتو نگه دار واس خودت نیاز نیست واسه هر چیزی نظر بدی شبکه hboیه شبکه تاریخیه amcیه شبکه درام خانوادگیه پدر سازنده های قیم او تا ترونز با واکینگ فرق داره صرف فیلم میبینی و شناختی نداری

  • Neda آبان ۶, ۱۴۰۱

   لطفا خفه بهترین سریال بود خوشت نمیاد لازم نیست توهین کنی اتفاقا گیم اف ترونز اشغال بود مثل خودت

 • برسام مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  یک تئوری دیگه هم وجود داره که زامبی های فصل اول هنوز کامل بیمار نشدن و مغزشون کار می‌کرده.
  از نکات این سریال اینه که هرچی فصل ها جلوتر میره، زامبی ها بیشتر پوسیده و داغون میشن

 • مینا مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  سریال در زمان خودش فوق العاده بوده شما از نگاه دیگه ببین ک تو همچین شرایطی چطور رهبری کنی وقتی خودت نا امیدی ب نظرم تخیلی ک یه روز واقعی میشه بهتره

 • asdalimoswi021 مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  خو بـﻫ سه چهار دلیل…..۱…فیلم دارن درازش میڪنن…واقعااا ڪارڱردانش توهمش بالا بود.و فیلمش حرف ندار…..و میخات بڱه ..اخر زمانی چنین شڪلې نیست ….ڪلا ی ویروسې بودش دست خودت ادمی زات وو والان جهشش واقعا بیخود و داه فیلم تخمیش میکنه…..و ب اخر رسیتن فیلم داره مثه فیلم ایرانی میشه …..و در ڪل خوده ڪارگردان توش مونه …ڪه میخات چی بشه…..الاان فڪر کنم چهار …پنج سال گیر این فیلم….و ی خورده جٔوشٷملت بردن بالااا …توش موند چطور تموش ڪنه
  و در اخر…..وهمه بازیگراش ..ستارهاا یڪے یڪے داره دڪ میشن…مــــثه ریڪ….

  • ایلیا مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   یه سوال
   خودتم فهمیدی چی گفتی؟??
   حد اقل یواش یواش می‌نوشتی یا بعدا تصحیحش میکردی خب داش

 • سحر مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  من همه اش تو سریال چند تا موجود منلاشی دیدم که هی با دهان باز میگفتن یییییییاااااا ییییییااااا
  کا سریال همین بود ?

 • شهرزاد مهر ۳۰, ۱۴۰۱

  از کارگردان و نویسندش و بازیگرا شو تمام عوامل ممنون بابت سریال خوبشون… عالی نیست ولی در حد خوبه به هرحال همه که قرار نیس سلیقشون مثل من باشه منم احترام میذارم(برای این خوبه.
  ،عالی نیس چون به نظرم بیشتر ژانر حادثه ای بود تا ترسناک و مدت زیادی در سریال از مگی و ریک و اون کشیش خبری نشد من کامل ندیدم و نمیدونم حالا خبری بشه یانه ولی تا اونجایی که دیدم خبری نبود و مدت زیادی از ناپدید شدن شخصیت های مکمل و اصلی میگذره) … (از شمام ممنونم بابت اطلاع رسانی خوبتون… یه تعوری دارم که میگه در خون بعضی از مردم که زامبی شدن داروی بهبودی وجود داره (یعنی همون جهش یافته ها) ولی هنوز کشفش نکردن)

  • محمد مهر ۳۰, ۱۴۰۱

   بهترین سریالی که تو عمرم دیده ام همین مردگان متحرک هستش. هر ۱۱ فصل عالی بود … البته فصل یازده کمی افت داشته ولی بازم ارزش دیدن داره