۵ چیزی که همه افرادی که از مرگ بازگشته‌ اند به یاد می‌آورند

۵ چیزی که همه افرادی که از مرگ بازگشته‌ اند به یاد می‌آورند

یک پزشک بریتانیایی که به مدت ۲۵ سال تجربیات نزدیک به مرگ را مطالعه کرده فاش کرده است که افرادی با رسیدن به پرتگاه زندگی چه لحظاتی را از سر می‌گذرانند.

مرگ در انتظار همه ماست اما ناشناخته بودن می‌تواند آن را به پدیده‌ای ترسناک تبدیل کند. چه پایانی یکباره باشد و چه زوال آهسته پیری، بسیاری از ما در طول زندگی به این فکر می‌کنیم که مردن چگونه است. دکتر سم پرنیا طی ۲۵ سال گذشته زندگی‌اش را صرف فهمیدن پاسخی برای این سوال کرده است.

او پس از انجام تحقیقات گسترده در ۲۵ بیمارستان در سرتاسر بریتانیا و ایالات متحده تعدادی از مواردی را کشف کرد که افرادی که از تجربه نزدیک به مرگ جان سالم به در برده بودند با آن مواجه شدند.

۵ تجربه مشترک افرادی که مرگ را تجربه کرده اند

مطالعه دکتر پرنیا شامل ۵۶۷ نفر بود که متاسفانه تنها ۵۳ نفر -کمتر از ۱۰ درصد- از آنها زنده ماندند و در مجموع تنها ۲۸ شرکت کننده به اندازه کافی خوب بودند تا بتوانند پس از این حادثه به سوالات پاسخ دهند که البته همگی خاطراتی از دقایق پایانی زندگی خود نداشتند.

در این میان شش شرکت کننده گزارش دادند که تجربه های ماورایی داشتند و سه نفر تجربیاتی رویاگونه که شامل آوازخوانی یک ماهیگیر بود. شش نفر از ۲۸ شرکت کننده تجربه مردن را به خاطر داشتند. این خاطرات شامل یک زن بود که شنیده بود مادربزرگِ مُرده‌اش به او می‌گفت به جسمش برگردد.

۵ تجربه مشترک افرادی که مرگ را تجربه کرده اند

برای داشتن مجموعه بزرگ‌تری از شواهد، ۱۲۶ بازمانده حمله قلبی هم گزارش‌هایی از تجربه خود ارائه کردند. این افراد در رابطه با آنچه از سر گذرانده بودند پنج درون مایه اصلی داشتند:

  • احساس کردن احیای قلبی ریوی (CPR)
  • شنیدن صحبت های تیم پزشکی
  • آگاه بودن از فعالیت‌های مراقبت های ویژه پس از CPR
  • احساس حرکت کردن به سوی یک مقصد شبیه به خانه
  • ارزیابی زندگی

برخی از افراد نیز خاطرات ترسناکی را به یاد آوردند. یکی باور داشت که در حال سوختن در جهنم بود، که البته به عقیده دکتر پرنیا دلیل آن می‌تواند این باشد که این احتمال وجود دارد که مغز مداخلات پزشکی برای زنده نگه داشتن فرد را اشتباه تفسیر کند.

بیشتر بخوانید:

علایمی روی زانو، دست و پاها که نشان می‌ دهد فرد تنها چند ساعت با مرگ فاصله دارد

آخرین حس از حواس پنجگانه که هنگام نزدیک شدن به مرگ از دست می‌ دهیم

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود