یوگای صورت چیست و چه فایده ای دارد + ۵ تمرین برای امتحان در خانه

یوگای صورت چیست و چه فایده ای دارد + ۵ تمرین برای امتحان در خانه

درست مانند رفتن به باشگاه که اندامتان را خوش فرم نگه می‌دارد، گفته می‌شود این تمرینات الهام‌ گرفته از یوگا نیز عضلات صورت را تقویت کرده و کمک می‌کند جوان‌تر به نظر برسید.

آن‌طور که ادعا می‌شود یوگای صورت که تبدیل به یک روش رایج شده، اثرات لیفتینگ پوست را بدون جراحی، سوزن یا حتی محصولات گران قیمت مراقبت از پوست ارائه می‌دهد و بسیاری به عنوان یک رویکرد DIY برای داشتن پوستی جوان‌تر به آن روی آورده‌اند.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

یوگای صورت چیست؟

یوگای صورت شامل حرکات معمول شاواسانا یا سگ رو به پایین که در تمرینات یوگا با آنها آشنا هستید، نمی‌شود. «یوگا» در اینجا تنها یک روش جذاب برای گفتن تمرینات صورت است که ماهیچه های صورت شما را حرکت داده و به حالت‌های خاصی درمی‌آورد. ایده این تمرینات این است که انجام آنها صورت را شاداب و جوان نگه داشته، نواحی افتاده را بالا می‌برد و گذر سال‌ها را ناپدید می‌کند.

بسیاری از افراد تنش را در چهره خود نگه می دارند، چه از طریق حالات چهره و چه از طریق حضور بیش از حد در مقابل صفحه نمایش. همه این فعالیت‌های روزانه باعث ایجاد الگوهایی در نحوه استفاده از صورت و ماهیچه‌های خاصی می‌شوند که به کار می‌گیریم. به همین دلیل است که می‌خواهیم بیشتر روی رها کردن و نرم کردن صورت‌هایمان تمرکز کنیم تا این الگوها و هر گونه تنش صورت را رها کنیم.»

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

مزایای یوگای صورت

گفته می شود که یوگای صورت به مقابله با این اثرات کمک می‌کند. بر اساس دو برنامه محبوب Happy Face Yoga و Face Yoga Method، یوگای صورت به موارد زیر کمک می‌کند:

  • آزاد کردن، که می‌تواند ظاهر خطوط استرس را به حداقل برساند
  • تقویت و سفت کردن عضلات صورت برای در نهایت گشاد شدن چشم ها، بالا بردن گونه ها و سفت شدن خط فک
  • افزایش گردش خون و جریان خون در پوست که باعث درخشندگی پوست می‌شود
  • صاف کردن خطوط ریز و چین و چروک
  • مقابله با اثرات گرانش
  • کاهش ظاهر زخم ها

برخی از متخصصان پوست می‌گویند که این ادعاها تا حدی حقیقت دارد.  زیرا هدف یوگای صورت افزایش خون و اکسیژن رسانی به پوست است که زندگی سلول را بهبود می‌بخشد و منجر به درخشندگی و جوانی پوست می‌شود.

با این حال، نباید انتظار تغییرات شدید را داشته باشید. به خاطر داشته باشید که ورزش‌ های صورت، بافت پوست شما را تغییر نمی‌دهند.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

خطرات بالقوه یوگای صورت

تکیه بر یوگای صورت به عنوان رژیم ضد‌پیریِ همیشگی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. برخی از کارشناسان می‌گویند تغییر شکل صورت به این روش‌ها در واقع می‌تواند منجر به چین و چروک های بیشتر شود. آنها معتقدند اگر به‌طور تهاجمی یا نادرست انجام شود، یوگای صورت ممکن است علائم پیری را تسریع کند.

از طرفی توصیه می‌شود که برای جلوگیری از آکنه، صورت خود را لمس نکنید و در یوگای صورت بسیاری از حرکات بر پایه لمس صورت با دست‌ها است.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۵ تمرین یوگای صورت

در اینجا پنج تمرین یوگای صورت آورده شده است که برای شروع بهتر است هر روز پنج تا ۱۰ دقیقه تمرین کنید و در نهایت به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز برسانید.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۱. لیفت کننده گونه

دهان خود را باز کنید و یک O شکل دهید. لب بالایی خود را روی دندان های خود قرار دهید و لبخند بزنید تا عضلات گونه ها را بالا ببرید. انگشتان اشاره خود را به آرامی بالای ماهیچه های گونه، مستقیماً زیر چشمان خود قرار دهید. ماهیچه های گونه را رها کنید و آنها را پایین بیاورید. سپس دوباره لبخند بزنید و به فشار دادن عضلات به سمت چشمان خود فکر کنید. این کار را با پایین آوردن و بالا بردن گونه ها ۱۰ بار تکرار کنید. در بار دهم، عضلات خود را تا جایی که می توانید بالا برده و ۲۰ ثانیه نگه دارید. این کار را سه بار تکرار کنید.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۲. فرم دهنده گونه های شاد

بدون نشان دادن دندان‌هایتان لبخند بزنید و لب‌هایتان را طوری بیرون بیاورید که انگار می‌خواهید تا حد ممکن لب‌هایتان را نشان دهید. سعی کنید با گوشه های دهان خود لبخند بزنید تا احساس سوزش خفیفی در گوشه های دهان خود داشته باشید. انگشتان اشاره خود را به گوشه های دهانتان فشار دهید و در حالی که به عضله فشار می‌دهید انگشتان را تا استخوان گونه بلغزانید. عضله را تا استخوان گونه، به سمت گوشه چشم بلند کنید. هنگامی که به بالای گونه ها رسیدید، ۲۰ ثانیه نگه دارید و احساس کنید که ماهیچه های گونه منقبض می‌شوند. در حین انجام این کار با گوشه های دهان خود لبخند بزنید. این کار را سه بار تکرار کنید.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۳. لیفت کننده ابرو

نوک سه انگشت را زیر هر یک از ابروهای خود فشار دهید تا چشمانتان به زور باز شوند. در حالی که سعی می کنید ابروهایتان را روی انگشتانتان پایین بیاورید، لبخند بزنید. نگه دارید. سپس چشمان خود را ببندید و کره چشم خود را به سمت بالای سر بچرخانید. ۲۰ ثانیه نگه دارید و به لبخند زدن ادامه دهید. رها کنید و سه بار تکرار کنید.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۴. سفت کننده فک و گردن

دهان خود را باز کنید و صدای “آ” در بیاورید. لب پایین و گوشه های لب خود را در دهان تا کنید و در حالی که فک پایین خود را به سمت جلو کشیده‌اید، محکم نگه دارید. با استفاده از فک پایین خود، هنگام بستن دهان، چانه خود را به آرامی بالا بکشید، هر بار چانه خود را به اندازه یک اینچ به سمت بالا بکشید و سر را به عقب خم کنید. فک پایین خود را ۱۰ بار باز و بسته کنید. بار دهم، چانه شما باید به سمت سقف باشد. این حالت را به مدت ۲۰ ثانیه نگه دارید و به لیفت کردن دو طرف صورت خود فکر کنید. این کار را سه بار تکرار کنید.

آیا یوگای صورت موثر است؟ ۵ تمرین برای انجام در خانه

۵. قوی کننده شقیقه

هنگام بستن فک، نوک انگشتان خود را به شقیقه هایتان فشار دهید، دندان ها را به هم فشرده و چانه خود را به سمت بالا خم کنید. دندان های خود را به هم فشار دهید و روی ناحیه شقیقه تمرکز کنید و به این فکر کنید که گوش هایتان را به عقب ببرید. ۱۰ ثانیه نگه دارید، سپس دندان های عقب خود را به سمت پایین فشار دهید و ۱۰ ثانیه نگه دارید. عضلات شقیقه شما باید با هر فشردن خم شوند. استراحت کنید و سپس سه بار تکرار کنید.

مطالب دیگر از همین نویسنده
مشاهده بیشتر
بدون نظر

ورود