ماجرای توییت خبرساز سخنگوی دولت درباره تاج محمدرضا و فرح پهلوی

ماجرای توییت خبرساز سخنگوی دولت درباره تاج محمدرضا و فرح پهلوی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت با انتشار توییتی نادرست درباره ی جواهرات سلطنتی خاندان پهلوی خبرساز شد.

دیروز ۲۶ دی ماه همزمان با سالروز خروج محمدرضا پهلوی از ایران در سال ۵۷، بهادری جهرمی توییتی درباره ی ثروت های ملی خارج شده از کشور به دست پهلوی ها منتشر کرد که بخشی از آن برای سخنگوی دولت حاشیه ساز شد.

بهادری جرمی در بخشی از این توییت مدعی شد پهلوی ها در سال ۵۷ دو تاج محمدرضا و فرح پهلوی را به همراه خود از کشور خارج کردند.

او نوشت:

۳۵ میلیارد دلار اموال ایرانیان

۳۸۴ چمدان جواهر و الماس

دو تاج با ۵ هزار قطعه الماس، ۵۰ قطعه زمرد و ۳۶۸ حبه مروارید که از نظر قیمت غیرقابل تخمین است و…

این‌ها بخشی از اموالی است که دیکتاتور هنگام فرار با خود به خارج برد.

امروز سالگرد مرگ سلطنت، وابستگی و وطن‌فروشی در ایران است.

سخنگوی دولت همچنین ویدئویی از خبرگزاری دولتی ایرنا را ضمیمه ی توییت خود کرده بود که این ادعا در آن نیز تکرار شده بود.

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟

این توییت اما با واکنش بسیاری از کاربران مواجه شد که نادرستی آن را به بهادری جهرمی متذکر شدند، از جمله حسین دهباشی، تاریخ پژوه که در پاسخ به سخنگوی دولت نوشت تمامی جواهرات سلطنتی از جمله دو تاج مذکور در موزه جواهرات ملی ایران در بانک مرکزی کشور نگهداری می شوند و بازدید از آن ها نیز برای عموم آزاد است.

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟

درباره موزه جواهرات ملی ایران

موزه جواهرات ملی ایران در خزانه بانک مرکزی ایران واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟

بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذاشته شده‌ است.

از جمله ی این جواهرات می‌ توان به تاج رضا و محمدرضا پهلوی، تاج فرح پهلوی، الماس دریای نور، جقه نادری، تاج کیانی، کُره جواهرنشان، تخت طاووس (تخت خورشید) و تخت نادری اشاره کرد.

تاج پهلوی

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟
تصویری از تاج محمدرضا پهلوی در موزه جواهرات ملی ایران

تاج پهلوی نام تاج پادشاهی است که به دستور رضا پهلوی ساخته و در تاج‌ گذاری او و جانشینش محمدرضا پهلوی به کار برده شد. این تاج اکنون در موزه جواهرات ملی ایران در خزانه بانک مرکزی ایران نگهداری می‌ شود.

رضا پهلوی پس از رسیدن به پادشاهی، راضی نشد که از تاج کیانی که ویژه ی شاهان قاجار بود برای تاج‌ گذاری استفاده کند و دستور ساخت تاج تازه ای را برای خود داد.

این تاج به دست گروهی از جواهرسازان ایرانی زیر نظر حاج سراج‌ الدین جواهری و با الهام از آثار و شکل تاج مورد استفاده در دوره ی ساسانیان طراحی شد و در سال ۱۳۰۴ برای تاج‌ گذاری رضا پهلوی آماده گردید. از این تاج آخرین بار در آیین تاج‌ گذاری محمدرضا پهلوی در سال ۱۳۴۶ استفاده شد.

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟

ساختار و تنه ی این تاج از طلا و نقره مرصع و مخمل قرمز ساخته شده و مشابه تاج شاهان ساسانی است. جواهرات به کار رفته در ساخت این تاج عموماً از جواهرات سلطنتی بوده و خود به‌ طور مجزا دارای ارزش تاریخی هستند.

در ساخت این تاج ۳،۳۸۰ قطعه الماس به کار رفته که بزرگ‌ ترین آن یک الماس زرد برلیان است. این الماس در مرکز تاج به شکل یک خورشید تابان و در میان الماس‌ های کوچک‌ تر قرار گرفته است.

۵ عدد زمرد، ۲ عدد یاقوت کبود و ۳۶۸ عدد مروارید سفید طبیعی نیز در این تاج به‌ کار رفته‌ است.

تاج شهبانو

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟
تصویری از تاج فرح پهلوی در موزه جواهرات ملی ایران

تاج شهبانو تاجی بود که تنها توسط فرح پهلوی همسر محمدرضا پهلوی استفاده می‌ شد. این تاج نیز اکنون در موزه جواهرات ملی ایران در خزانه بانک مرکزی ایران نگهداری می‌ شود.

محمدرضا پهلوی پس از انقلاب سفید تصمیم گرفت با تاج‌ گذاری همسرش فرح در مراسم جشن تاج‌ گذاری خود در سال ۱۳۴۶ حرکتی نمادین در جهت سیاست‌ های اعطای آزادی به زنان انجام دهد. تا آن زمان همسران شاهان ایرانی هیچگاه تاج‌ گذاری نکرده بودند، به همین دلیل باید تاجی برای این منظور طراحی می شد، وظیفه ای که بر دوش شرکت جواهرسازی فرانسوی ون کلیف آرپلز گذاشته شد.

تاج محمدرضا و فرح پهلوی الان کجا هستند؟

برای ساخت این تاج، طبق سنت از سنگ‌ ها و جواهرات موجود در خزانه سلطنتی استفاده شد. با توجه به اینکه خارج کردن جواهرات سلطنتی از ایران ممنوع بود، شرکت ون کلیف آرپلز مجبور شد گروهی از جواهرسازان خود را برای ساخت تاج به تهران بفرستد. فرایند ساخت تاج ۶ ماه به طول انجامید و سرانجام در مراسم تاجگذاری مورد استفاده قرار گرفت.

تاج بر بستر طلای سفید و یک کلاه مخمل سبز یشمی با ۳۸ عدد زمرد، ۳۴ عدد یاقوت، ۱۰۵ عدد مروارید، ۱،۴۴۶ عدد الماس و یک زمرد شش‌ ضلعی در مرکز تزئین شده‌ است.

دیجیاتو
۱۷ نظر

ورود

 • ارش دی ۲۷, ۱۴۰۱

  اقای بهادری جهرمی خجالت بکشید تا کی تهمت زدنتان ادامه دارد ،،۴۳ سال است گذشته،،در این سالها برای این ملت جز فقر بدختی چه چیزی به ارمغان اورده اید ،،تو مسلمان هستی ،گمان نمیکنم یک مسلمان بتواند به کسی تهمت ناروا بزند ،خجالت بکش ،بجای حرفهای نامربوط به فکر مردم فقیر باش

 • امیر دی ۲۷, ۱۴۰۱

  اگر همان روزی که قاجار و پهلوی سلطان فراری های دو عالم به غرب فراری می شدند آنها را محاکمه می کردند؛
  امروز غرب زده ها جرئت اختلاس و فرار به غرب را پیدا نمی کردند.

  • h دی ۲۷, ۱۴۰۱

   غرب زده ها؟ چرا اقازاده های خودتون رو نمیگین؟
   اختلاس ها و بردن ثروت این مردم ، فعلا داره با برنامه و اجازه از بالا انجام میشه.
   سیسمونی گیت. فقط یه مشت نمونه خرواره.
   تو هم زیاد جوش نزن که خودتو بیخبر نشون بدی و بندازی گردن فلان و فلان.
   آمریکا و غرب میان به مسولان میگن اختلاس کنید؟
   دوغتو بنوش عمو

   • امیر دی ۲۸, ۱۴۰۱

    نگو آقا زاده های خودتون!
    چون که میدونی یه شرق زده و خانوادش بمیرن هم پول بالا نمی کشن فرار کنند سمت غرب.
    بعد ببینم؛ آمریکا و غرب نمیان بگن اختلاس کنید؟
    جاسوسشون اعدام شده؛ چه دست و پایی می زنن؟
    کسانی که تا دیروز می گفتن فردای پسا جمهوری اسلامی، می خوایم همه ی مسئولان جمهوری اسلامی رو اعدام کنیم چقدر الان دست و پا می زنن برای اعدام جاسوسشون؟
    بعد فکر کردی کار سختیه دستور کشتن خاوری؟
    سلمان رشدیش چهل سال پیش دستورش صادر شد رفت هوا.
    خاوری و اختلاس گر ها چیزی هستند؟
    اگر لحظه ای نمی گفتید حمله ی تروریستی تک تک اختلاس گر ها توی خونه هاشون کشته می شدند تا مردم این کشور بدانند تجارت و دزدی غرب زده و برانداز جماعت روی جان و مال مردم مردم نتیجه ای جز مرگ برای خودشون و خون برای عزیزانشان نخواهد داشت.
    اما فعلا که رژیم های کانادا و آمریکا دارن خودشون رو پااااارهههه می کنند برای حفاظت از متواری ها و مزدور ها و اختلاس گر ها و تروریست های مجاهدین خلق.

    • . دی ۲۹, ۱۴۰۱

     چین فسادش خیلی زیاده

 • فرشاد دی ۲۷, ۱۴۰۱

  چقدر اوسکوله این یارو!!:)))))))
  عین همن همشون،کودن،بدون علم و بدون صبر!!

 • ........... دی ۲۷, ۱۴۰۱

  بقای اینها به دروغگویی، انکار، عوام فریبی، ریاکاری، و خرافه پراکنی هست. این خزعبلات رو متعصبان جاهل و عرزشی های کم خرد خودبرتر پندار باور میکنند. به این زودباورهای بیمنطق ، میدان و تریبون میدن که صدای اکثریت رو خفه کنند.ماله کشی کنند و ظلم رو توجیه کنند. پول و اسلحه هم هست. نتیجه اینکه ایران ویران میشود و اینها از خواب بیدار نمیشوند
  خداوند کشور ما را از دروغ، دشمن و خشکسالی دور نگه دارد

 • بهونه دی ۲۷, ۱۴۰۱

  اون پهلوی دزد که خودشو شاهنشاه ایران و صاحب تخت خسروان می‌دانست آنقدر برد شما که خود را مخلص و عدل علی می‌دونی چرا بچهاتون هر کدوم چهار صد برابر کل خاندان پهلوی ازین کشور دزدیدن ها ؟؟؟؟ آقای با حال مشروعیت خودتونو فقط از خراب کردن گذشتگان به دست میارید اگر برای گفتن باشد شما از آنها هم کم ترید

 • Gabriel دی ۲۷, ۱۴۰۱

  آریامهر حتی دستور داد بویینگ ۷۰۷ ای که باهاش خارج شده بود برگرده و تحویل پایگاه یکم شکاری بشه.اون جت هنوز که هنوزه تو موقعیت های مختلف داره به کشور سرویس میده.
  طلا و جواهرات شخصی ای هم که خارج کردن مایملک خودشون بوده ربطی به من و شما نداره!بقول خودش که به خبرنگار بی بی سی گفت ملکه شما بریتانیایی ها با یه تاریخ ۷۰۰ ساله باکینگهام داره اونوقت انتظار دارید من بعنوان پادشاه یک تمدن ۲۵۰۰ ساله زاغه نشینی کنم؟!!؟
  خدا رحمتش که کرده از سر تقصیرات پدران ماها بگذره

  • علی دی ۲۷, ۱۴۰۱

   سلام
   تا جایی که میدونم مالکیت بویینگ شاهین متعلق به دولت ایران بود و نه شخص شاه و شاه از این بیم داشت که طبق قوانین بین الملل دولت موقت بعد از مدتی بتونه درخواست برگشت این هواپیما را بده و شاه بنا بر احتیاط هواپیما با خدمه رو راهی ایران کرد.
   فرمودین ملک شخصی خودش بوده…
   رضا خان یه مامور ساده قزاق بود که به سلطنت رسید، تو این دوره حدود ۵۳ ساله این پدر و پسر چقدر حقوق گرفتن که از سن موریتز تا لندن و ناپل و… صاحب املاک میلیون دلاری بودن و سایر دارایی ها.
   اون که به اصطلاح شاه بود این ملت بیرونش کرد حالا صد تا مسئول ریاکار با اولاد و اعوان فاسدشون غیر قابل اصلاح نیستن
   مطالبه و اعتراض همین مردم پدر اینارم در میاره…

 • H دی ۲۷, ۱۴۰۱

  اینها نه اهل موزه رفتن هستن، نه کتاب میخونن، نه فیلم خوب میبینن، نه به هنر و فرهنگ علاقه دارن.آدم های بیسوادی هستند که از بد روزگار اداره کشورمون رو به دست گرفتن، و اوضاعی درست کردند که میبینیم؛ عقب افتادگی اقتصادی و فرهنگی و ورشکستگی کشور و ملت.
  از دروغ و ریاکاری و چاپلوسی هم هیچ شرمی ندارند.

 • فرشید دی ۲۷, ۱۴۰۱

  ازبقیه ثروت ها چی این فقط ازدوتاتاج الان گفتی پس بقیه سوال جواب ندادین

 • حامد دی ۲۸, ۱۴۰۱

  دیگه برای تخریب پهلوی خیلی دیر شده
  کار از کار گذشته
  گور خودتون رو با دستای خودتون کندین

 • امیران دی ۲۸, ۱۴۰۱

  خاندان پهلوی نزدیک به ۵۰ ساله بدون کارکردن دارن خارج از کشور در کاخهای انچنانی زندگی می کنن.
  اینا رو از ارث پدر کارگر فرح آوردن یا پدر سرباز محمدرضا ؟

  اصل ماجرا رو ول کردید چسبیدید به فرع

  حالا اینکه دقیقا چی برده مهم نیست مهم اینکه چقدر از سرمایه ی ملی رو به نام خودشون زدن و درخارج کشور دارن زندگی می کنن و به مخالفان دولت ایران هم سوبسید میدن

 • علی دی ۲۹, ۱۴۰۱

  البته که هر کس از شکم مردم بزنه و ببره یا بفرسته اون‌ور آب برای غیر مردم، وطن‌فروش هست!